Praca. Historia tego, jak spędzamy swój czas

Okładka książki Praca. Historia tego, jak spędzamy swój czas James Suzman
Okładka książki Praca. Historia tego, jak spędzamy swój czas
James Suzman Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Work. A History of How We Spend Our Time
Zysk i S-ka
2021-04-28
2021-04-28
9788382021981
Filip Filipowski
Literatura południowoafrykańska socjologia socjologia pracy antropologia praca czas wolny automatyzacja antropologia kulturowa

Za dużo o zwierzętach i historii gatunku ludzkiego, za mało i za szybko o czasach współczesnych, jak na mój gust.

Dość interesująca lektura, aczkolwiek po przeczytaniu "Sapiens. Od zwierząt do bogów." oraz innych książek Yuval Noah Harari, część informacji oraz tez przedstawionych w tej książce nie jest już tak intrygująca i zaskakująca. Wydaje mi się, że koniec książki został też bardzo skrócony / ściśnięty i oparty znacznie na "Granice wzrostu" (raport Klubu Rzymskiego) bez pogłębienia tematu.

Książka jest doprawdy interdyscyplinarna. W pierwszych rozdziałach są poruszane tematy z prehistorii, archeologii, a nawet biologii, by potem przejść do antropologii, ekonomii na socjologii kończąc. Niestety ograniczona liczba stron sprawia, że wielu ciekawych zagadnień nie zostało rozwiniętych. Z drugiej strony nie przeszkodziło to w stworzeniu lektury, która w sposób logiczny, a co najważniejsze ciekawy tłumaczy czytelnikowi jak i dlaczego Homo Sapiens z łowcy zbieracza, który nie narzekał na głód i inne braki, a zazdrość była dla niego czymś obcym przeszedł na drogę człowieka pracy, dla którego praca 40 godzin tygodniowo to norma i który wiecznie czuje niedosyt dóbr.

„Historia nabywania przez homo sapens coraz to nowych umiejętności, od murarstwa po mikrochirurgię, wypisana jest na naszych rękach, ramionach, ustach, tułowiach, w naszych oczach i mózgach. Dowiadujemy się z niech nie tylko tego, że pod względem fizycznym i neurologicznym jesteśmy produktami pracy wykonywanej przez naszych przodków, ale i tego, że staliśmy się stworzeniami, które zmieniają się przez całe życie w zależności od pracy, którą wykonują”.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak to było z pracą człowieka od samego początku, jak się zmieniała przez stulecia, aż do dzisiaj, odnajdziesz to w tej pozycji. Wyniki prac badawczych archeologów i antropologów dają odpowiedzi na niektóre ze stawianych przez nich pytań. Jednak w wielu kwestiach jako gatunek posługujemy się jedynie domysłami na temat tego, jak żyli nasi przodkowie.
Okazuje się, że na przestrzeni wieków zmieniało się wszystko, cokolwiek było związane z funkcjonowaniem człowieka. To, jak człowiek żył, co robił wpływało na jego wygląd i zachowanie, to gdzie żył decydowało o jego diecie i interakcjach z otoczeniem. Do momentów wielkich przejść, które w sposób zasadniczy zmieniły życie człowieka należą: przejście z koczowniczego trybu życia na uprawę roli, przeniesienie się człowieka ze wsi do miast oraz era przemysłowa.

O tym, jak praca jest skomplikowanym zjawiskiem społecznym można się przekonać, czytając o odczuwaniu sensu i satysfakcji z wykonywanej pracy, o nudzie i marnowaniu czasu, o ewolucji kulturalnej człowieka. Czym więc jest praca? Pracę można zdefiniować jako wymianę energii i zdolność wykonywania konkretnych zadań. Czy jednak myśląc o pracy można myśleć o czymś jednym, niezmiennym? Po przeczytanej lekturze, uważam, że nie. ;-)

Jeśli ktoś lubi książki o antropologii czy archeologii, to praca (nomen omen) Jamesa Suzmana powinna mi się spodobać. Autor rozpatruje bowiem tytułowe zagadnienie w mocno odległej, wręcz prehistorycznej perspektywie. Od początków życia, przez nabywanie przez pierwszych ludzi różnych umiejętności i wyrabianie narzędzi, społeczności łowiecko-zbierackie, po rewolucję agrarną i udomowienie zwierząt. Większość książki traktuje pracę głownie w kontekście tych początków ludzkości i konieczności zdobywania pożywienia, czy też zaspokajania podstawowych potrzeb. Choć autor opowiada o tym w ciekawy sposób, to było to dla mnie rozczarowujące, ponieważ o kolejnych etapach rozwoju ludzkości czytałam już nie raz i były to dla mnie powtarzające się zagadnienia. Spodziewałam się opowieści o pracy w bardziej współczesnym kontekście, a tym autor zajmuje się właściwie tylko w 2-3 ostatnich rozdziałach. Nie wydaje mi się, by ta książka prezentowała "rewolucyjne spojrzenie".

Uwaga natury technicznej: są literówki, gramatyczne potknięcia, dłuugie zdania, w których można się pogubić. Wydaje mi się, że tłumacz miał trochę za mało czasu, żeby dopracować swój przekład.
Ale temat publikacji, choć wydawałoby się, że znany średnio wykształconemu człowiekowi, a każdemu niemal w praktyce :) przedstawia nieco odmienne podejście do kwestii pracy - przyczyn tego, z czym obecnie mamy do czynienia i przewidywalnych skutków.
Mało optymistyczne.

Wciągająca. Tyle ciekawych spostrzeżeń, że aż wzięłam zakreślacz do ręki, żeby wrócić do najważniejszych myśli.

Niby wiemy, że praca ma wpływ na nasz status społeczny, ale nie do końca zdajemy sobie sprawę jaki, dlaczego satysfakcja z wykonywanych czynności jest ważna, w jaki sposób wpływa na nasze relacje społeczne. Nie zastanawiamy się też nad tym, w jaki sposób kształtuje ona nasze relacje z innymi ludźmi. Praca jest niesamowicie ważna. Od przynależności do zawodów w różnych religiach zależy to, czy osoby pracujące w określone profesji postrzegane są jako zbłąkane lub nieczyste. Do tego nie zadajemy sobie pytań na temat wpływu wydajności rolnictwa na inne dziedziny, wpływu wydajności i dobrobytu na rosnącą biurokrację, ale też i duży postęp w nauce oraz technologii. Można powiedzieć, że dobre plony to też sprawniejsze społeczeństwo. Ponadto jest w nas swoista duma gatunkowa niepozwalająca dostrzec ogromu pracy wykonywanej przez inne zwierzęta. Patrząc na przyrodę przez pryzmat wykonywanych obowiązków, budowanych konstrukcji, zajęć pozwalających na zdobycie jedzenia, wytworzenie mieszkania, ale też doskonalących umiejętności, a nawet spalania nadwyżki kalorii odkryjemy, że wszystko, co żyje pracuje. Czym zatem różni się nasza praca od tej wykonywanej przez zwierzęta? Przyglądając się ludziom można dojść do wniosku, że tylko stopniem skomplikowania. Zwłaszcza, że nadal bardzo liczni wykonują bardzo proste czynności, przez co mogą być łatwo zastąpieni przez maszyny, a tylko nieliczny są zdolni kształtować otoczenie, badać, poszukiwać nowych rozwiązań, tworzyć sztukę.
James Suzman zabiera nas na wycieczkę po znanych i domniemanych dziejach ludzkości. Wskazuje luki, jakie mamy, opowiada o przedmiotach, których zastosowań do dziś nie znamy, wchodzimy w obszar obrządków ludów łowieckich, przyglądamy się łowcom i zbieraczom, aby zweryfikować swoje uprzedzenia i przekonania. Wielkim plusem publikacji „Praca. Historia tego, jak spędzamy swój świat” jest pochylenie się także nad obszarami, które wydają się nic nie wnosić do życia społecznego, a tak naprawdę kształtują otoczenie. Razem z autorem wędrujemy od początków ludzkości, bo dotrzeć do zawiłych współczesnych relacji pełnych specjalistów. Obserwujemy też jak wygląda wykluczenie zawodowe, stajemy się świadkami zabójczego wyścigu szczurów, przeludnionych dzielnic biedy. Autor zabiera nas na spacer po fawelach i pomaga dostrzec, w jaki sposób wyglądają tam relacje. Taka podróż pozwala lepiej zrozumieć nierówności. Nie zabraknie też sporej ilości ciekawostek a temat współczesnych ludów koczowniczych, prób włączenia ich do społeczności rolniczej oraz prowadzonych badań.
Podzielona na cztery główne części publikacja pozwala nam zrozumieć jak ze zwierząt wędrownych, zbierających pokarm, następnie polujących i z czasem harujących w polu przemieniliśmy się w zwierzę miejskie. Przede wszystkim uzmysławiamy sobie to, że w społecznościach pierwotnych bez pracy nie było życia. Każdy musiał mieć wkład w dobrobyt społeczności, musiał pracować od czasu kiedy już był na to gotowy do czasu, gdy już nie miał sił. Dowiadujemy się jak wyglądały pierwsze narzędzia oraz uświadamiamy sobie jak dalekie wędrówki musieli odbyć ludzie pierwotni, aby zdobyć określone przedmioty lub materiały na przedmioty. Do tego odkrywamy sobie jak bardzo duże znaczenie miały różnorodne rytuały. Zmiana podejścia do zdobywania jedzenia przeorganizowała społeczeństwa i pozwoliła na wyznaczenie nowych celów, budowę monumentalnych budowli nie tylko w Egipcie. O tych niezwykłych budynkach i ich powstaniu dowiemy się oczywiście z lektury.
James Suzman swoją opowieść zaczyna od prehistorii i dawnych znalezisk, hipotez wykorzystania ich, opowieści o fałszowaniu niektórych narzędzi przez robotników, wpływie ognia na zmianę sposobu żywienia oraz wzrost możliwości przetrwania, rozrostu społeczności. Widzimy jak przemieszczanie się na obszary wymagające myślenia przyszłościowego było pierwszym krokiem do współczesnych społeczeństw. Do tego stajemy się świadkami zmian klimatycznych oraz związanych z tym stopniowych przekształceń pracy i trybu życia, aby następnie uczestniczyć w gonitwie technologicznej. Autor uświadamia czytelnikom z jak wielką manipulacją mają do czynienia wszystkie nieuprzywilejowane klasy i dlaczego duże nierówności są szkodliwe. Omawia też bogatą listę lęków, z którymi różnorodne społeczności miały do czynienia w czasie kolejnych postępów technologicznych. Sporo miejsca poświęcono różnorodnym chorobom wynikającym z braku pracy lub z przepracowania. Widzimy jak duże znaczenie ma umiar i jednocześnie uświadamiamy sobie, że całkowity brak zajęcia, wykluczenie z grupy potrafi być tak samo zabójcze jak nadmiar pracy. Nie zabraknie też problemu kreowania wartości pieniądza, zależności wyglądu budynków od umiejętności zapanowania nad żywiołami.
Książkę czyta się bardzo przyjemnie. Lektura napisana przystępnym językiem pokazuje nam różnorodne problemy związane z pracą. Jest to świetny przegląd życia codziennego, zmieniających się relacji, kształtowania kultur przez nastawienie do pracy. Zdecydowanie polecam.

Rewelacyjna

Rewelacyjna

• Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Praca. Historia tego, jak spędzamy swój czas