rozwiń zwiń

Ukryty język symboli

Okładka książki Ukryty język symboli
Lech Majewski Wydawnictwo: Rebis publicystyka literacka, eseje
280 str. 4 godz. 40 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2020-12-08
Data 1. wyd. pol.:
2020-12-08
Liczba stron:
280
Czas czytania
4 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380625440
Tagi:
symbole esej
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Plakat sportowy w Polsce Dorota Folga-Januszewska, Lech Majewski, Katarzyna Szymańska
Ocena 0,0
Plakat sportow... Dorota Folga-Janusz...
Okładka książki Oto sztuka polskiego plakatu Dorota Folga-Januszewska, Lech Majewski
Ocena 8,6
Oto sztuka pol... Dorota Folga-Janusz...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
226
182

Na półkach:

Tytuł książki "Ukryty język symboli" w zasadzie mówi wszystko, ale nie mówi jednego.Tego mianowicie, że autor książki Lech Majewski jest też symbolem pewnego świata. Świata, gdzie "...Leonardo studiuje okruch na stole, bo wie, że studiuje istotę boskości…”.
Ogólnie książka jest pokłosiem fascynacji autora językiem kodów symbolicznych i alegorycznych i ich oczytywaniem. Robi to w zasadzie "od zawsze". Zdaniem Majewskiego, wiedza ta, jest niezbędna do odczytania obrazów starów mistrzów, zapoznania się z zamysłem, czy ideą przyświecającą powstawaniu starych katedr. Na przykład katedry w Chartres. Twierdzi autor, że pozornie realistyczna, pozbawiona jakiegoś swojego drugiego dna scena, martwa natura, to tak naprawdę zaszyfrowany przekaz, którego treść sięga wymiaru transcendencji, czy wręcz jest rozmową z Absolutem.
Niestety, dzisiejszy "koneser" sztuki nic właściwie nie wie co znaczą leżące na stole: jabłko,talerz, czy nóż. I książka jest próbą przybliżenia świata tych drugich, zaszyfrowanych znaczeń.
A czyni to Majewski za pośrednictwem notatek, sentencji, stwierdzeń, spostrzeżeń, anegdot, które dają świadectwo jego wrażliwości, estetyce, czy optyce oglądu współczesnej rzeczywistości.
Jest też sporo ściągawek, czyli w jaki sposób odczytywać treść obrazów, m.in: Veronese, Bruegla. Botticellego, czy Tycjana i wielu jeszcze innych.

I na koniec dwa fragmenty z części ostatniej, w której Majewski pomieścił ciekawe fiszki współczesności. Też chyba coś symbolizujące:

Los Angeles

"...Amerykanie pozbawiają się zapachów.
Zapachy rozstrzeliwują aerozolem.
A jak śmierdziały podwórka na obrazach Holendrów, wnętrza karczm w obrazach Steena.
Amerykanie pozbawiają się smaku: sery, pieczywa i wędliny są nie do odróżnienia. Amerykanie mają głowy wsadzone w ekrany monitorów, w ekrany, które nie pachną i nie mają smaku".

I jeszcze jeden:

"Marsz mężczyzn w szpilkach. W proteście przeciw przemocy seksualnej wobec kobiet. Na czele pokracznego pochodu maszerują burmistrz i szef policji. Ledwo idą, wykręcając kostki i uginając kolana.
Wysokie obcasy - symbol współczesnego cierpienia".

Tytuł książki "Ukryty język symboli" w zasadzie mówi wszystko, ale nie mówi jednego.Tego mianowicie, że autor książki Lech Majewski jest też symbolem pewnego świata. Świata, gdzie "...Leonardo studiuje okruch na stole, bo wie, że studiuje istotę boskości…”.
Ogólnie książka jest pokłosiem fascynacji autora językiem kodów symbolicznych i alegorycznych i ich oczytywaniem....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    73
  • Przeczytane
    18
  • Posiadam
    4
  • Ulubione
    2
  • 2021
    2
  • Na regale
    1
  • Filozofia_teologia_1
    1
  • Sztuki_audiowizualne
    1
  • @na raz - e
    1
  • Reportaże_i_ współczesny_świat
    1

Cytaty

Więcej
Lech Majewski Ukryty język symboli Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także