rozwiń zwiń

Sofiści

Okładka książki Sofiści
Janina Gajda-Krynicka Wydawnictwo: Wiedza Powszechna Seria: Myśli i Ludzie filozofia, etyka
309 str. 5 godz. 9 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Myśli i Ludzie
Wydawnictwo:
Wiedza Powszechna
Data wydania:
1989-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1989-01-01
Liczba stron:
309
Czas czytania
5 godz. 9 min.
Język:
polski
ISBN:
8321406254
Tagi:
Starożytność Grecja Filologia klasyczna Sofistyka Sofiści Filozofia starożytna Retoryka
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
128
128

Na półkach: ,

„Sofiści” Gajdy-Krynickiej to znakomita monografia nurtu sofistycznego w filozofii starogreckiej, stanowiąca prawdopodobnie najpełniejsze jego omówienie w literaturze polskiej.

Na początku Krynicka roztacza dość długi wstęp, składający się jak gdyby z dwóch części. Pierwsza część wyjaśnia genezę sofistyki, czyli jak ówczesne przemiany polityczno-społeczne świata greckiego przyczyniły się do jej pojawienia się i rozwoju. Krynicka przygląda się więc wydarzeniom historycznym starożytnej Grecji epoki późnoarchaicznej i klasycznej, omawiając wraz z nimi zachodzące przemiany kulturowe. W drugiej natomiast części dokonuje rewizji przedsofistycznej myśli filozoficznej, szukając u filozofów przyrody zalążków tego, co stanowić będzie kluczowy element sofistyki, czyli rozgraniczenia prawa boskiego od praw przyrody, przypisania człowieka do tego drugiego, a następnie (w szczególności!) rozgraniczenia prawa natury (physis) i prawa stanowionego (nomos). Są to jednak dość obszerne dywagacje i wydaje mi się, że powinny zostać podane w jakiejś krótszej formie (w szczególności tyczy się to tej drugiej części).

Następnie Krynicka omawia po kolei trzech klasycznych, najbardziej znanych sofistów – Protagorasa, Gorgiasza i Prodikosa. Po nich następuje omówienie nurtu naturalistycznego (równościowego), a na końcu: nurtu polityczno-immoralistycznego. Kompozycja jest bardzo klasyczna: wpierw otrzymujemy notę biograficzną każdego filozofa – skąd pochodził, jakie miał wykształcenie czy czym się interesował. A później poszczególnie omawiane są ich poglądy – epistemologiczne, etyczne i polityczne, które zresztą, co Krynicka wykazuje, się na siebie nakładają. Autorka zaznacza wpływy, interakcje, a także różnice między filozofami.

Być może najbardziej wartościową częścią tej książeczki jest jednak zbiór filozoficznych prac źródłowych autorstwa samych sofistów lub Platona o sofistach. Szczególną atrakcją są teksty samych sofistów – zachowane fragmenty z pism Protagorasa czy Hippiasza, a najdłuższe fragmenty (tłumaczone przez autorkę!) są z Gorgiasza, Antyfonta i Kritiasza.

Zdecydowanie warto sięgnąć po tę książkę, bo nie jest przesadnie długa, a jednocześnie wyczerpuje temat. Jest to po prostu satysfakcjonujące omówienie nurtu sofistycznego. Wszelkie ważne informacje zostały tu podręcznie zebrane do kupy.

„Sofiści” Gajdy-Krynickiej to znakomita monografia nurtu sofistycznego w filozofii starogreckiej, stanowiąca prawdopodobnie najpełniejsze jego omówienie w literaturze polskiej.

Na początku Krynicka roztacza dość długi wstęp, składający się jak gdyby z dwóch części. Pierwsza część wyjaśnia genezę sofistyki, czyli jak ówczesne przemiany polityczno-społeczne świata greckiego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    18
  • Przeczytane
    17
  • Filozofia
    4
  • Posiadam
    2
  • Filozofia starożytna
    2
  • Filozofia
    1
  • Do kupienia
    1
  • Filozofia / Religie
    1
  • 2 0 2 0
    1
  • 008.02 Filozofia (Przed)Sokratejska
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Sofiści


Podobne książki

Przeczytaj także