rozwiń zwiń

Obcy element

Okładka książki Obcy element
Oleg Zakirov Wydawnictwo: Rebis biografia, autobiografia, pamiętnik
298 str. 4 godz. 58 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Czuzdy element
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
298
Czas czytania
4 godz. 58 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373019928
Tłumacz:
Jerzy Redlich
Tagi:
smoleńsk KGB wspomnienia
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
51 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
386
83

Na półkach:

Literatura faktu, zapis wspomnień osoby żyjącej, niecodzienne wspomnienia, a najlepiej jeżeli wszystko to jest budzącym dreszcz emocji opowiadaniem. Taka przyjemność z czytania utworu literackiego zapada w pamięć nie mniej aniżeli zbiór zachowanej korespondencji znanej osobistości albo dzieło przybliżające najnowsze dokonania naukowe.
Książka zrobiła na mnie nie najgorsze wrażenie. Nawet liczyłem po cichu na jakąś kontynuację ale nic nie zapowiada kolejnej książki pochodzącego z Uzbekistanu Olega Zakirova. Autor zawarł w swojej literaturze dość barwny opis swoich przeżyć, a że może zaciekawić nie tylko czytelnika ze swoich rodzinnych stron ale odbiorcę tak polskiego jak i z każdej innej części świata to wynika po zapoznaniu się z notką biograficzną. Zakirov służył w sławnym KGB gdzie awansował do stopnia majora. Przedstawił koleje swojego losu poprzez zapoznanie czytelnika tak ze swoim wczesnym dzieciństwem jak i z następnymi placówkami wywiadu, których pracownikiem pozostawał przez dłuższy okres czasu. Wczesne lata i młodość Uzbeka nie są opisem prominentnej rodziny opływającej w luksusy i naddatek przywilejów, a jednak Zakirov odnalazł się w "firmie", która po dziś dzień budzi lęk wśród wielu osób mających niezatarte wspomnienia z kontaktu z KGB. Oddał jak się wydaje dość uczciwie i w przystępny sposób klimat, nastroje oraz atmosferę uczelnianych przepychanek, kumoterstwa, partyjnego nepotyzmu i takież obrazy z pracy w KGB; wszechobecna aura wzajemnej nieufności i podejrzliwości, intrygi, a także mniejsze czy większe zbrodnie. Zbrodnie zwykłe i nijakie, bezbarwne i ulotne niczym alkohol, który też jest więcej niż symbolicznym "towarzyszem" opisanych scen. Zbrodnie, które niosą ze sobą zapowiedź i przestrogę przed nieuchronnym i karzącym ramieniem partyjnej sprawiedliwości. Zbrodnie, które swoim natłokiem prowadzą wraz z autorem i jego odkryciem na historię zatajanej i tuszowanej tajemnicy Katynia. Zdaje się być to najistotniejszą częścią książki. Znajdywane dokumenty, świadkowie, którzy boją się przypominać sobie o czasie minionym oraz "świadkowie", którzy są gotowi opowiedzieć "prawdziwą" historię czy też jej swoistą wersję na użytek czujnych tajnych służb.
Książka, której autor mimo wielu trudności splótł osobiste losy z Polską jest ciekawą lekturą, która pozwala na odrobinę sensacji, prawdy historycznej i emocji "od kuchni" oraz "od siebie". Autor, który kilkakroć miał powody obawiać się o swoje życie i życie swoich najbliższych, a także znający tajniki "brudnych" działań wywiadu przedstawił też na kartach swojego utworu momenty wzruszające. Miłość i rodzina to momenty, którym autor nie poskąpił swojego dowcipu i serca.
Nie oceniam "Obcego elementu" zbyt wysoko z uwagi na treść, którą wyłączyłbym przy okazji omawiania tajemnic Katynia, a która dość mocno kontrastuje z wizerunkiem "kagebowca". Są to jakby dwie książki z których jak sobie pomyślałem jedna jest cośkolwiek ważniejsza od drugiej. Nie umniejszam też rangi należnej Zakirovowi. Ot, nadal skłonny byłbym przeczytać coś jeszcze autorstwa byłego funkcjonariusza.

Literatura faktu, zapis wspomnień osoby żyjącej, niecodzienne wspomnienia, a najlepiej jeżeli wszystko to jest budzącym dreszcz emocji opowiadaniem. Taka przyjemność z czytania utworu literackiego zapada w pamięć nie mniej aniżeli zbiór zachowanej korespondencji znanej osobistości albo dzieło przybliżające najnowsze dokonania naukowe.
Książka zrobiła na mnie nie najgorsze...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    142
  • Przeczytane
    62
  • Posiadam
    25
  • Teraz czytam
    2
  • Do kupienia
    2
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
    1
  • Wygrane w konkursach
    1
  • Ulubione
    1
  • 2012
    1
  • 2020
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Obcy element


Podobne książki

Przeczytaj także