Czytam i decyduję. Przygoda w kanałach

Okładka książki Czytam i decyduję. Przygoda w kanałach Izabela Michta, Beata Woźniak
Okładka książki Czytam i decyduję. Przygoda w kanałach
Izabela MichtaBeata Woźniak Wydawnictwo: Dragon Seria: Czytam i decyduję literatura dziecięca
literatura dziecięca
Czytam i decyduję
Dragon
2021-09-20
2021-09-20

Bardzo mądra, nietypowa książka, z nieliniową fabułą, przeznaczona dla przedszkolaków jak i dla nieco starszych dzieci.
Jedna z części,, Czytam i decyduję’’.

Konwencja książki różni się od wszystkich innych.
Jest jakby grą komputerową.
Dla wszystkich opornych do czytania jak i dla tych co siedzą z nosem w smartfonie, może zaprosić do zabawy w trochę inny sposób i będzie dla nich choć jedyną lekturą.
Spotykamy się tu z formą pięciu zakończeń.
Nie jest to jednak tak, że gdy dobrniemy z czytaniem do jakiegoś punktu zwrotnego rozstrzygamy już o zakończeniu.
Od pierwszych stron mamy wpływ na przebieg dalszych wydarzeń, które są konsekwencjami naszego wyboru.
Książki nie czyta się stereotypowo od początku do końca.
Może trafić się tak ,że ze strony 55 przeskakujemy na 12.
Sami prowadzimy akcję naszego głównego bohatera, gdyż to my decydujemy ,co on zrobi w danym momencie.
A zawsze jest kilka możliwości na każdej prawie stronie w ciągu całej treści ,a nie tylko w samym zakończeniu.
Tyle o konwencji książki.

Ilustracje. Kolorystyczna odsłona książki oczarowuje niezwykłą feerią barw od słonecznych dziennych do mrocznych kanałów z przebijającym snopem światła z chodnikowej kratki studzienki.

Teraz o treści.

Antek i Waluś są przyjaciółmi. Chodzą do jednej klasy, siedzą w jednej ławce, razem spędzają przerwy i czas po szkole.
Waluś darowuje Antkowi srebrny metalowy breloczek w kształcie kostki z wygrawerowanym jego imieniem na znak uwieńczenia przyjaźni.
Sam też ma identyczny ze swoim imieniem.

Pewnego letniego dnia, po kilkugodzinnej ulewie , Antek wychodzi z domu na spacer i wesoło pogwizduje. Słońce świeci, a on jest tym bardziej szczęśliwy, gdyż w ręku ściska ukochany breloczek od Walusia.
Wskakuje na krawężnik, by czynić tam swoje akrobacje.
Nadbiega mały piesek, bardzo jazgotliwy.
Antek w tym czasie znajduje się wyobraźnią w swoim wyimaginowanym świecie i taki nagły hałas powoduje presję strachu u niego.
Chłopiec traci równowagę, ślizgając się po krawężniku i następuje upadek.
Jakby wszystkiego było mało, wypada mu z rąk breloczek i toczy się wprost do studzienki deszczowo-kanalizacyjnej.

Od tej chwili losy mogą potoczyć się w różny sposób, w zależności od tego, co postanowimy.
W jaki sposób Antek będzie próbował odzyskać przedmiot?
Czy uda się w tym celu do kanałów?
Czy będzie pertraktował z przyjacielem?
Jaką rolę odegra jego siostra Zosia?

Na ile sposobów potraficie przeczytać tę historię?, gdyż możliwości jest więcej niż 5 zakończeń.
Może zrobicie zawody z kolegami czy rodzicami.
W każdym razie wszystkim życzę dobrej zabawy i miłego spędzenia czasu nawet ze szczurami w kanale.
Gotowi? Wchodzimy do gry !

Jedna z części,, Czytam i decyduję’’.

Konwencja książki różni się od wszystkich innych.
Jest jakby grą komputerową.

"Przygoda w kanałach" z serii "Czytam i decyduję" opowiada o Antku, chcącym odnaleźć cenny breloczek, który wypadł do studzienki kanalizacyjnej.
Czy Antek poprosi starszą siostrę o pomoc? Czy wejdzie do kanałów? W którym kierunku się uda? O tym wszystkim musi zdecydować czytające historię dziecko ☺️

Zakończeń jest pięć, więc przygoda może się skończyć zupełnie inaczej przy kolejnym sięgnięciu po tę książkę.

Historia jest ciekawa i bardzo spodobała się mojej córce, która już teraz chce zakończyć przygodę Antka w każdy możliwy sposób 😉
Mi także podobało mi się słuchanie dlaczego akurat wybrała tę, a nie inną drogę, lub dokonała danego wyboru 😁

Sądzę, że jest to ciekawa, pięknie ilustrowana książka dla dzieci, które spędzą z nią miło czas i jednocześnie poznają konsekwencje własnych wyborów ☺️

Zakończeń jest pięć, więc przygoda może się skończyć zupełnie inaczej przy...

Antek gubi w studzience kanalizacyjnej wyjątkowy przedmiot. Pomóżcie mu go odnaleźć. Ta paragrafowa książka przy każdej lekturze może mieć inną fabułę i ma aż 5 możliwych zakończeń. Nie ma co czekać, czas wyruszyć ku przygodzie.
Antek idąc chodnikiem bawi się srebrną kostką, prezentem, który dostał od swojego najlepszego przyjaciela. Niespodziewanie nadbiega pies i swoim szczekaniem przestrasza chłopca, a ten upada. Z ręki wyślizguje mu się breloczek z kostką i wpada dokładnie między kratki studzienki ściekowej.
Podłamany Antek wraca do domu i zastanawia się co teraz zrobić, bardzo chce odzyskać swoją kostkę.
I już w tym momencie na czytelnika czekają pierwsze wybory do podjęcia. Antek wychodząc z domu, zabierze kalosze, czy postanowi obejść się bez nich? Czy zareaguje na wołanie starszej siostry, czy uda, że jej nie słyszy i szybko wyjdzie bez rozmowy z nią?
Książkę czytałam z moim 7letnim synem. Maciek zdecydował, że Antek porozmawia ze starszą siostrą. Okazuje się, że ona wie, gdzie jest wejście do kanałów i postanawia pomóc Antkowi w poszukiwaniach.
Czy Antek wejdzie do kanałów? Czy znajdzie breloczek?
Fabułę musicie odkryć sami. Dzięki temu, że to czytelnik decyduje o losach bohaterów, za każdym razem czeka na niego nieco inna, równie ekscytująca przygoda. Dzięki temu, dziecko nie odkłada jej bezpowrotnie po pierwszej lekturze.
Na 64 stronach znajdziemy kilka scenariuszy, a każdy z nich kończy się happy endem, lecz nieco innym. Nie zawsze Antkowi udaje się odnaleźć kostkę w kanałach, ale wcale nie jest smutny. Przy okazji poznajemy siłę odwagi, przyjaźni i miłość brata i siostry, którzy wyruszają razem na fajną wyprawę.
Polecamy.

Kolejna ciekawa książka, z którą było nam miło się zapoznać to "Przygoda w kanałach" z nowej serii wydawanej przez Wydawnictwo Dragon "Czytam i decyduję", w której to czytelnik, czyli w tym wypadku dziecko wybiera swoją wersję wydarzeń i w zależności od tego, co wybierze, losy bohaterów potoczą się inaczej. W "Przygodzie w kanałach" to czytające dziecko decyduje, jak potoczy się historia i jakie będzie miała zakończenie. Książka jest przeznaczona dla dzieci powyżej 6 roku życia, a jej autorką jest Izabela Michta znana także jako autorka innych książek dla dzieci, zaś malownicze ilustracje przygotowała Beata Woźniak - jej styl dodaje dużo uroku tej książce. Bardzo podoba mi się pomysł na tę historię, w której dzieci mogą decydować o losach bohaterów - to nie tylko ciekawy pomysł na fabułę, ale również doskonałe ćwiczenie umiejętności decydowania i sprawczości.
Wydawnictwo przygotowuje kolejne tytuły z serii „Czytam i Decyduję", a "Przygoda w kanałach” jest pierwszą z opowieści z nieliniową fabułą. To opowieść o Antku, który gubi jeden ze swoich najcenniejszych przedmiotów – breloczek będący prezentem od najlepszego przyjaciela. By go odnaleźć udaje się do kanałów, a czytelnik ma okazję nie tylko obserwować, ale również decydować jakie przygody przeżyje główny bohater, czy odzyska zgubę oraz jak ta sytuacja wpłynie na przyjaźń chłopców. Warto podkreślić, że ta historia ma aż pięć różnych zakończeń, do których prowadzą inne drogi i za każdym razem można poprowadzić opowieść w inny sposób i to jest właśnie ciekawe, bo można ją czytać wielokrotnie, a nie będzie nudzić czytelnika. Ponadto jest to świetna okazja do poćwiczenia logicznego myślenia oraz rozwijania wyobraźni; uczy także dzieci, że wybory mają swoje konsekwencje. Warto też przyjrzeć się, jakiego wyboru dokonało dziecko na zakończenie, bo można wyciągnąć z tego ważne wnioski. Więcej informacji o tej książce na stronie wydawnictwa:
Zapraszam również na mój blog, gdzie można znaleźć więcej szczegółów o książce https://mamaizabawa.blogspot.com

"Przygoda w kanałach" @izabelamichta to prawdziwa dziecięca przygoda. Uwielbiałam ksiazki, w których to ja podejmowalam decyzję i moglam kierować fabułą. Dzięki takiemu zabiegowi książka zaskakuje czytelnika o wiele wiecej razy niż ta z liniową akcją. Młody fan książek czuje, ze ma moc sprawczą! A do tego uczy się, że każde działanie ma swoje konsekwencje. A w tym przypadku także, ze warto mówić prawdę i że prawdziwy przyjaciel to skarb. Przed nami jeszcze dużo przygód! Moja 4latka jest zachwycona! Nie możemy się doczekać następnej książki tej autorki!

W pewnym momencie potrzeba samodzielnego podejmowania decyzji dla małego człowieka urasta wręcz do wagi sprawy państwowej. Możliwość samodzielnego wyboru staje się bardzo ważna. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi Izabela Michta i Wydawnictwo Dragon w świetnej nowej serii Czytam i Decyduję. Książka o nieliniowej fabule czy jak kto woli: paragrafowa to nie tylko wspaniała czytelnicza przygoda. Ale to właśnie możliwość decydowania o losach bohaterów oraz konsekwencje wyborów małego czytelnika.

Antek bohater "Przygody w kanałach" gubi cenny dla siebie breloczek, który wpada do kratki ściekowej i ginie w kanałach.
Czy chłopiec odważy się wyruszyć pod ziemię na poszukiwania? Czy przyzna się przyjacielowi do zguby? Czy jeśli zdecyduje się szukać, to co lub kogo spotka w kanałach? Jedno jest pewne, los Antka i jego breloczka w Twoich rękach, młody czytelniku.

Mnóstwo możliwości wyboru, kilka alterantywnych zakończeń to wszystko sprawia, że to nie jest książka "na raz". Co więcej podczas lektury, dziecko przeżywając fantastyczne przygody uczy się również, że każda decyzja ma znaczenie i swoje konsekwencje. Całość opatrzoną jest świetnymi oddającymi klimat ilustracjami. Bardzo nam się spodobała i chyba nie zdradzę wielkiej tajemnicy, że to nie koniec perypetii Antka i jego siostry Zosi. Już niebawem kolejna z serii, tym razem "Mikołajowa przygoda". Czekamy ❤️

Kolejna wrześniowa premiera mojego autorstwa. Tym razem książka z nieliniową fabułą, przy której pisaniu zebrałam mnóstwo nowych doświadczeń i musiałam nauczyć się zupełnie innej organizacji oraz przygotowywania schematu ;) Książka została pięknie zilustrowana przez Beatę Woźniak. Zapraszam do zabawy młodszych i starszych!

• Czytana dziecku
  • Z Martą
  • Kocham
  • Dziecięce
  • Do przeczytania literatura dziecięca i młodzieżowa
  • Lit. dziecięca

Dodaj cytat z książki Czytam i decyduję. Przygoda w kanałach