Detoks cukrowy. 8-tygodniowy program odwykowy.

Okładka książki Detoks cukrowy. 8-tygodniowy program odwykowy. Agata Lewandowska
Okładka książki Detoks cukrowy. 8-tygodniowy program odwykowy.
Agata Lewandowska Wydawnictwo: Wydawnictwo RM poradniki
poradniki
Wydawnictwo RM
2018-10-23
2018-10-23

Dobra dla początkujących w temacie zdrowego odżywiania

Dobra dla początkujących w temacie zdrowego odżywiania

Z uwagi na zdrowie muszę mocno ograniczyć cukier, choć najlepiej byłoby zupełnie go wykluczyć z codziennej diety. Tak powinno być, a prawda jest taka, że w tym aspekcie moja mocna wola poszła wpizdu. Oczywiście miewam okresy, w którym powstrzymuje się od spożywania słodyczy, ale jest ich zdecydowanie za mało. Z pomocą przyszła do mnie książka Detoks cukrowy. 8-tygodniowy program odwykowy autorstwa Agaty Lewandowskiej.

Autorka książki to dietetyczka, która poświęca pierwszą część poradnika na omówienie zagadnienia nadużywania cukru w dzisiejszym odzywaniu. Agata Lewandowska jasno i treściwie przedstawia podstawową wiedzę na ten temat, a także informuje z jakiego powodu tak bardzo lubimy słodki smak. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale zaskoczyła mnie jedna informacja dotycząca uzależnienia od cukru. Dietetyczka twierdzi, że nie ma żadnych badań które wprost wskazują na uzależnienie od tego smaku, a bardziej chodzi o nawyk, który generuje nawarstwianie się problemu. Jednak przede wszystkim najważniejszym tematem poruszanym przez Lewandowską to ukryty cukier we wszystkich znanych nam produktach. Ten wstęp była dla mnie ważny i dużo z niego wyciągnęłam. Myślę, że te parę słów od niej mogłoby stanowić edukację w zakresie słodkości dla wielu osób.

Jak wskazuje tytuł w książce znajdziemy 8 tygodniowy program, dzięki któremu odetniemy się na zawsze od pragnienia słodkiego smaku. Zakłada on 4 etapy, po dwa tygodnie każdy:

1. Detoks – całkowita rezygnacja z cukrów;

2. Stopniowe rozszerzanie diety;

3. Wyjście z detoksu;

4. Stabilizacja.

Etapy są dokładnie omówione z rozpisanym jadłospisem na każdy dzień. W pierwszych dwóch tygodniach rzeczywiście nie ma w posiłkach żadnego rodzaju cukru, a następnie dokłada się odpowiednie produkty, aż do oczyszczenia organizmu z potrzeby posmakowania słodkości. Jeśli drastyczne odstawienie cukrów nie wchodzi w grę, można zacząć od środka aż do detoksu, a następnie iść zgodnie z planem. Metoda ta przedłuża proces, ale jest łagodniejsza. Autorka obiecuje, że po 8 tygodniach nie będziemy już mogli patrzeć na batony, cukierki i desery.

Druga część książki to przepisy na każdy dzień. Odpowiednio skomponowana dieta opiera się na prostych produktach, głownie warzywach. Jeśli chodzi o sposób przyrządzania, nie był on zbyt skomplikowany, choć czasem miałam problemy z przyrządzeniem dania, właśnie z powodu zbytniego uproszczenia (np. brak gramatury). Tym, co mnie nie przekonało to był brak podania kaloryczności, nie tylko samego dania, ale również całej diety. Nie wiadomo zatem czy program może stosować kobieta czy mężczyzna. Oprócz tego książka zawiera ładna oprawę, co sprzyja chęci jej przeglądania.

Przechodząc na detoks wytrzymałam na nim paręnaście dni, więc nie mogę ocenić całości programu. Poddałam się między innymi dlatego, że brakowało mi bardziej precyzyjnych informacji przyrządzania posiłków. Może będzie ona bardziej dostępna dla osób mający duże doświadczenie w zdrowym odżywianiu i gotowaniu, bo niektóre przepisy trzeba było robić na tzw. „czuja”.

Detoks cukrowy. 8-tygodniowy program odwykowy to ciekawa pozycja, choć nie dla każdego. Wiedza w niej zawarta daje możliwość dokształcenia się. A kiedy przyjdzie nam ochota na słodkie można przyrządzić jakiś przepis z książki.

Jak mądrze unikać cukru. To temat bardzo potrzebny i wciąż jeszcze nie wszystkim wystarczająco znany. Niestety mamy stale rosnącą ilość osób chorujących na cukrzycę, jednocześnie rodzaj, ilość i jakość artykułów żywnościowych, powszechnie dostępnych i lubianych przez ludzi, sprawia, że często o zagrożeniach mówi się cicho i nieprzekonująco.
W tej książce znajdziemy wystarczająco dużo argumentów przemawiających za tym, by spróbować wprowadzić nowe zwyczaje na swoich talerzach. I nie chodzi tutaj o modę, nie można bać się również słowa "detoks", kojarzonego z używkami, bo cukier niestety uzależnia i trzeba o tym mówić głośno i bez jakiegokolwiek wstydu. To problem, z którym stykają się już dzieci, a przede wszystkim one są narażone na najgorsze skutki niewłaściwego odżywiania.
Cukier, a sylwetka, zdrowie i śmiało powiedzmy cukier, a przyszłość. To tematy, które odkrywamy i poznamy dogłębnie. Cukier, ukrywany w produktach, których nigdy nie podejrzewalibyście o słodkie dodatki, szkodzi powoli, ale bardzo agresywnie. Nie wierzymy już w hasło sprzed lat: cukier krzepi!

W czym go znajdziemy i w jaki sposób można go zastąpić, czymś naprawdę zdrowym i odpowiednim. Jeśli naprawdę myślicie o diecie, która sprzyja zdrowiu, znajdziecie tutaj mnóstwo inspiracji, a przede wszystkim praktyczne, życiowe i można powiedzieć przyjacielskie porady, co zrobić, gdy coś pójdzie nie tak. Podpowiedzi, jak sobie radzić w kryzysowych momentach to najlepszy przewodniki poradnik dla potencjalnych kandydatów rozpoczynających swój cukrowy detoks.
Oczyszczenie organizmu i nauczenie się zdrowych nawyków oto cel, jaki sobie stawiamy.
Dostaniemy informacje krok po kroku, plan działania i oczywiście pełny zestaw propozycji menu na kolejne dni, naszego nowego wyzwania.

W tej książce znajdziemy...

Bardzo podobała mi się ta książka. Treściwa, rzeczowa, wiedza podana w ładnej, estetycznej formie. :) Dłuższa opinia na stronie: monikapawelec.blogspot.com

• Przeczytanie w 2019
  • Z polecenia
  • Od wydawnictwa
  • Wielokrotnego Użytku
  • Kulinarne
  • Uczy I Pomaga
  • Wyzwanie 52 2019

Dodaj cytat z książki Detoks cukrowy. 8-tygodniowy program odwykowy.