Teoria wyzwolenia. Warszawska Praga

historia
Anna Straszyńska
2019-01-07
2019-01-07

Gdy mieszkasz na Pradze, czujesz, że to wyjątkowe miejsce. Przytłacza Cię z każdego zakamarka jej historia, mury krzyczą, cegły wychodzą z siebie, by Cię zaprosić do środka, zainteresować, opowiedzieć co tu się kiedyś działo. Wystarczy tylko zechcieć posłuchać. Niby to mało a jednak bardzo dużo, bo nie każdy chce, nie każdy ma odwagę na przyjęcie tak bolesnych ale jakże pięknych opowieści. Aniu, dziękuję Ci serdecznie za to, że Ty słuchasz, spisujesz, nie odpuszczasz, kopiesz głębiej i szukasz tego, co już dawno byłoby zapomniane, gdyby nie Ty i Twoje Stowarzyszenie Kolekcjonerzy Czasu. Przeczytam zapewne jeszcze nie raz.

Bardzo fajna książka, a raczej przewodnik po Pradze pod kątem wydarzeń z lat 40 i 50. Po lekturze pozostaje jednak pewien niedosyt, niektóre opisy są zbyt lakoniczne.
Książka aspiruje do bycia naukową, jednak aparat naukowy (przypisy) jest bardzo niechlujny, po tytule i autorze podaje się strony, z których czerpiemy cytat lub informację.
Potencjał jest i mam nadzieję, że autorka będzie kontynuować swoje badania w tym temacie.

Potencjał jest i mam nadzieję, że...

Rzadkie połączenie pasji, profesjonalizmu i … młodego wieku. Po tej książce i wcześniejszym spacerze z Autorką wędrowanie po Pradze ma inny charakter. Zdecydowanie warto- ze względu zarówno na tekst jak i zdjęcia - oba elementy unikatowe.

Nie stawiam maksymalnej liczby gwiazdek tylko dlatego, że rezerwuję je na kolejne książki Pani Ani.

Bardzo dobra książka.Osobliwy przewodnik po mrocznych historycznie miejscach na Pradze i nie tylko. Dobrze się czyta, piękne zdjęcia, naprawdę warto. Polecam!

Tyle lat spacerów po mojej Pradze, tyle razy mijane te miejsca... Tyle historii, tyle tragicznie zakończonych żyć... Przeczytałem... Jestem pod wielkim wrażeniem... Nic tylko gratulować autorce efektu wieloletniej mrówczej pracy, piękne zdjęcia, wspaniała praska publikacja, jako prażanin dziękuje jednocześnie za walkę o to, żeby te straszne czasy nigdy nie zostały zapomniane.

Znakomita książka, czuć że włożono w nią sporo pracy, w opracowanie jak i zebranie materiałów. Książka, którą powinien przeczytać każdy kto się interesuje Polską i jej historią. Ukazuje jak miniony ustrój funkcjonował na przykładzie warszawskiej dzielnicy jaką jest Praga Północ, i do jakich rozmiarów rozrosła się siatka służb i komunistycznego terroru.

"Teoria wyzwolenia. Warszawska Praga" to książka o historii ale zdecydowanie nie jest to typowa książka historyczna zawierajaca tylko suche fakty. Publikacja składa się z różnorodnych materiałów pozyskanych pieczołowicie przez autorkę, skrupulatnie uporządkowanych i stanowiących jednolitą całość. Zawiera liczne fotografie o charakterze dokumentacyjnym, wiele z nich ma wartość wręcz unikatową. Utrwalają one bowiem miejsca niezmiernie ważne, które dzięki tej książce nie będą zapomniane nawet gdy ulegają zniszczeniom. Pozycja tym bardziej ciekawa, gdyż wzbogacona wieloma wspomnieniami ludzi, którzy byli świadkami opisywanych wydarzeń i którzy doświadczyli na własnej skórze, czym tak na prawdę były katownie NKWD i UB. Książkę czyta się jednym tchem i zapada ona na długo w pamięć. Szczerze polecam.

• Varsaviana
  • Historia XX wieku