Manewrowość podstawą sukcesu we współczesnej wojnie

Okładka książki Manewrowość podstawą sukcesu we współczesnej wojnie Ludvik Varvarovsky
Okładka książki Manewrowość podstawą sukcesu we współczesnej wojnie
Ludvik Varvarovsky Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Manevrovost
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1962-01-01
1962-01-01
Władysław Filar
manewr; DWSu teoria; teoria wojskowa

Zgrabna praca. Od razu uwaga - jeśli ktoś nie może ścierpieć komunistycznego bełkotu o Marksie, Engelsie i krytyce zgniłej kapitalistycznej doktryny wojennej, niech nie sięga po tą książkę - jest tu tego pełno. Jest tu cała klasyka komunistycznego kina akcji - krytyka (często słuszna!) sztabów aliantów zachodnich w 1940 roku ale jednocześnie autor jakby zbyt mocno chce dopiec Francuzom i Anglikom przez co prowadzi do śmieszności. Gdy czytam, ze alianci zachodni nie mieli zmotoryzowanych,zwartych jednostek (w 1940) zdolnych szybkością działań i siłą ognia "postawić się" Niemcom to jest to o tyle śmieszne, ze armia brytyjska była w tym momencie w pełni zmechanizowana (Niemcy wciąż używali gigantycznej ilości wozów o trakcji konnej). Fajne jest podkreślenie, że Francuzi swoje czołgi używali jedynie do wsparcia piechoty i zadań drugorzędnych i zasadniczo niemiecki oddział nie miał szans spotkać się z większym zgrupowaniem pancernym Francuzów (niż kompania),ale jakby autor zapomniał o de Gaulle.
Nie wypadało mu też nadmiernie krytykować bratniej, "czerwonej" Polski ani chwali złej "białej" II RP więc pominął zupełnie bitwę nad Bzurą dla kwestii manewrowości niezwykle ciekawą. dziś to starcie jest przytłoczone przez walki na froncie wschodnim albo Ardenami w 1944 ale długo była to do 42 jedna z największych bitew DWSu, gdzie cały początkowy sukces strony polskiej opierał się właśnie na manewrze zaczepnym.
Część teoretyczna - definicje manewru w różnej skali, przykłady (teoretyczne) wykorzystania różnych rodzajów manewrów, etc całkiem dobre i jak ktoś potrzebuje rozjaśnienia w tej dziedzinie to mogę spokojnie polecić.

Dodaj cytat z książki Manewrowość podstawą sukcesu we współczesnej wojnie