rozwińzwiń

Poezje

Okładka książki Poezje Stanisław Misakowski
Okładka książki Poezje
Stanisław Misakowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie poezja
252 str. 4 godz. 12 min.
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
1980-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1980-01-01
Liczba stron:
252
Czas czytania
4 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
8321000959
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
202
202

Na półkach: , ,

Autor tych wierszy najpierw nazywał się Władimir Fieofanowicz Diemianok. Urodził się na Wołyniu. "Matuszka Rosja" zadbała o to, aby nie poznał języka ukraińskiego.
W wyniku przymusowej kolektywizacji jego rodzina straciła cały majątek (ziemię rolną),a ojciec trafił do więzienia.
Po powrocie do rodziny, ojciec stał się bezkrytycznym wielbicielem Stalina.
Potem cudem przeżyli Wielki Głód na Ukrainie sztucznie wywołany przez przywódcę wielkiej Rosji.
Po wybuchu drugiej wojny światowej, przyszły poeta został wcielony do Armi Czerwonej, podczas walk trafił do niemieckiej niewoli, później do obozu śmierci i na przymusowe roboty do Rzeszy. Po wojnie został aresztowany przez NKWD. Był pewien, że jako jeniec, który zamiast umrzeć za Rosję, trafił do niemieckiej niewoli, zostanie zgładzony. Wtedy uciekł.
Przybył do Polski na Pomorze Środkowe. Zaczął wszystko od nowa jako Stanisław Misakowski. Sam nauczył się języka, literatury i kultury swojej nowej ojczyzny.
Stał się animatorem polskiej kultury w Świdwinie. Zadebiutował późno, w wieku 37. lat. Oprócz poezji tworzył prozę poetycką, napisał też utwór sceniczny "Sydonia" odwołujący się do historii pomorskich Gryfitów. To pod wpływem jego sztuki Teresa Bugajska napisała znaną powieść zatytułowaną"Sydonia".

Osobność życiowej i poetyckiej drogi sprawiła, że twórczość tego poety poszła inną ścieżką, niż główne nurty panujące w polskiej poezji powojennej.
Jego wiersze są nasycone filozoficzną refleksją nad miejscem człowieka we wszechświecie, nad jego kruchością i tymczasowością.
Bohaterem wierszy Misakowskiego jest człowiek osaczony przez otaczający go świat zewnętrzny. Z tym światem toczy on samotną walkę o swoje marzenia. Ale wcale go to nie uszlachetnia i nie chroni przed złymi wyborami. To cena, którą my - ludzie- płacimy za udział w istnieniu.
Świat tych wierszy nie jest jednoznaczny, bezbolesny, beztroski. Brak w nim zachwytu nad człowiekiem. Są za to pytania i wątpliwości oraz przekonanie o niedoskonałości ludzkich wyborów i o tym, że nikt nie posiada monopolu na prawdę i dobro.

Pod koniec lat 70-tych ubiegłego wieku Międzynarodowe Centrum Biograficzne z Cambridge umieściło biogram Stanisława Misakowskiego w "Światowej encyklopedii ludzi szczególnie wyróżniających się osiągnięciami w dziedzinie literatury, nauki i sztuki"(w tomie V).

Autor tych wierszy najpierw nazywał się Władimir Fieofanowicz Diemianok. Urodził się na Wołyniu. "Matuszka Rosja" zadbała o to, aby nie poznał języka ukraińskiego.
W wyniku przymusowej kolektywizacji jego rodzina straciła cały majątek (ziemię rolną),a ojciec trafił do więzienia.
Po powrocie do rodziny, ojciec stał się bezkrytycznym wielbicielem Stalina.
Potem cudem...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Poezja
    3
  • Przeczytane
    2
  • Chcę przeczytać
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Poezje


Podobne książki

Przeczytaj także