Tobruk 1941. Kampania w Afryce Północnej

militaria, wojskowość
Napoleon V
2017-10-11
2017-10-11

Właściwie trudno coś dodać do opinii poprzedników. Publikacja dla miłośników tradycyjnych opisów wojny, w stylu kto/kogo/kiedy - suche fakty, mnóstwo informacji, spojrzenie z poziomu dowodzenia a nie pojedynczego uczestnika. Czego brakuje - przede wszystkim map - bez nich trudno cokolwiek pojąć, dodatkowo widać oparcie się przede wszystkim o źródła niemieckie (tu bez zarzutu) i nieliczne brytyjskie (i tu często jest problem by pojąć dlaczego historia tak się potoczyła - np. problem z poniesionymi stratami). Generalnie polecam ale ... widać w publikacji mijający czas.

Zdecydowanie warto polecić, ocena byłaby jeszcze wyższa, gdyby w książce znalazły się porządne mapy ilustrujące ruchy wojsk. W tak manewrowej kampanii jaką była kampania w Afryce Północnej czytanie opisów (a tym bardziej, tak specjalistycznych opisów) walk bez sensownych map mija się z celem. Tymczasem mamy tam mapki wykonane przez samego autora, zbyt słabej jakości, żeby dobrze współgrały z tekstem. Plusów książki jednak jest zdecydowanie więcej niż minusów, autor, choć pisze z perspektywy niemieckiej, nie pomija działań wojsk alianckich, dodatkowo zaletą jest dobre wprowadzenie, dzięki czytelnik poznaje ogólne tło na którym rozgrywają się opisywane wydarzenia. Dodatkowy plus za bardzo ciekawe załączniki, odsłaniające nieco kulis często traktowanych po macoszemu czynników wojny w Afryce, takich jak logistyka, zaopatrzenie czy wyposażenie specjalistyczne.

"DAK w akcji"
Autor opisuje kampanię w Afryce Północnej rozgrywającą się w 1941 roku.
Przeglądając bibliografię można zorientować się, podstawą publikacji są głównie niemieckie źródła.
Na początek dostajemy solidną analizę wydarzeń, które doprowadziły do walk na pustyni. Dzięki temu dość łatwo przeskoczymy na teren bezpośrednich walk.
Tutaj będziemy musieli zmierzyć się z dość dokładnym opisem działań obu stron z naciskiem na DAK.
Nie oznacza to, że autor pomija armię Włoską, czy Nowozelandką - po prostu wszystko rozgrywa się z pozycji DAK.
Dość dużą wadą tej książki jest brak map ilustrujących opisywane działania. Czytanie tej książki, bez solidnej mapy obok mija się z celem. Nie będziemy wstanie zrozumieć i zobrazować sobie ruchów wojsk.
Zawarte w tekście mapy nie wystarczą, są zbyt mało szczegółowe w porównaniu do tekstu.
Wydanie solidne - w końcu to Napoleon V. Wydawca wypracował sobie na rynku solidną markę.
W książce brak jest zdjęć. Za to dostajemy dość bogate w treść załączniki. Warto po nie sięgnąć.
Publikacja raczej przeznaczona dla znawców tematu. Początkujący czytelnik może się pogubić w gąszczu nazw i miejsc.

"DAK w akcji"
Autor opisuje kampanię w Afryce Północnej rozgrywającą się w 1941 roku.
Tutaj będziemy musieli zmierzyć się z...

Uczestnik walk w Afryce Północnej, Adalbert von Taysen, wydał w 1976 roku książkę poświęconą walkom o Tobruk w 1941 roku. Korzystając w dużym stopniu z niemieckich archiwaliów autor odmalował sytuację w Afryce od grudnia 1940 roku do końca 1941 roku, skupiając się na brytyjskich próbach oswobodzenia Tobruku podczas operacji Brevity, Battleaxe i Crusader. Chociaż von Taysen skupił się głównie na perspektywie niemieckiej,to trzeba mu oddać, że starał się również pokazywać sytuację oczami Aliantów. Nie jest to więc pozycja hagiograficzna w stosunku do Niemców, lecz solidna i obiektywna praca, ukazująca kampanię 1941 roku, gdzie autor nie szczędził również dozy krytycyzmu niemieckiej generalicji. Moją szczególną uwagę zwróciły ciekawie opisane stosunki niemiecko-włoskie oraz niemiecko-niemieckie w łonie OKH i OKW. Kolejnym interesującym spostrzeżeniem jest z pewnością problem zaopatrzenia wojsk niemieckich w Afryce. Autor poświęcił sporo miejsca temu zagadnieniu, prezentując również masę danych liczbowych na ten temat. W książce znajduje się pięć map oraz załączniki, w których czytelnik znajdzie między innymi informacje na temat czołgów, schematy organizacyjne dywizji niemieckich, włoskich i brytyjskich czy uwagi na temat broni, umundurowania, żywności, opieki medycznej Deutsche Afrika Korps.

• Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Feldmarszałek Erwin Rommel i Deutches Afrika Korps
  • II wojna światowa