Wielki Karol i mały Lolek

Okładka książki Wielki Karol i mały Lolek Anna Czerwińska-Rydel, Ewa Poklewska-Koziełło
Okładka książki Wielki Karol i mały Lolek
Anna Czerwińska-RydelEwa Poklewska-Koziełło Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Czytam Sobie. Fakty. Poziom 1: Składam Słowa literatura dziecięca
32 str. 32 min.
2016-03-28
32 min.
czytam sobie Jan Paweł II Karol Wojtyła

Okładka książki Tadek i spółka Dorota Łoskot-Cichocka, Joanna Olech
Tadek i spółka Dorota Łoskot-Cicho...
Okładka książki Marta i ufoludek Ewa Poklewska-Koziełło, Wojciech Widłak
Marta i ufoludek Ewa Poklewska-Kozie...
Okładka książki Skarb Arubaby Mikołaj Kamler, Małgorzata Strzałkowska
Skarb Arubaby Mikołaj Kamler, Mał...
Okładka książki Człowiek z czerwoną chorągiewką. O początkach motoryzacji Paweł Beręsewicz, Tomek Kozłowski
Człowiek z cze... Paweł Beręsewicz,&n...

To jest przykład na to jak można zepsuć najprostszą rzecz. Książka z poziomu 1 więc przeznaczona jest dla dzieci 5-6 lat A zamysł pisania na przemian - na lewej stronie o Janie Pawle II A na prawej o małym i później młodym Karole Wojtyle totalnie się kłóci z tym wiekiem odbiorcy. Niepotrzebne przekombinowanie. Ponadto czemu służy powtarzanie co druga stronę frazy "wiele wiele wiele " naprawde nie wiem. To jest naprawdę słabe i jest dla mnie dużym zaskoczeniem że można tak źle napisać tekst który składa się z 10 czy 15 zdań A potem jeszcze to wydać. 2 gwiazdki za ilustracje

Już wiem czemu tak nie znoszę tej książeczki. Zorientowałam się po lekturze Mikołaja Kopernika i Alberta Einsteina. Wszystkie są autorstwa tej pani. Widać taki jej styl...

Mnie nie podchodzi.
Na stronie lewej mały Karolek. Na stronie prawej Karol dorosły. Rzucane luzem zdania, to z jednej, to z drugiej.
Niby wiadomo, że Karolek został papieżem, ale nic ponadto dziecko się z tej lektury nie dowie.

Liczyłam na jakieś informacje, a to tylko zlepek słów do nauki czytania. Po co przypinać temu łatkę "fakty"? Co to za fakty? To że Karol spaceruje, a Lolek chodzi po górach, to są fakty?

Jedyne, czego można się dowiedzieć z tej książeczki, to że jakiś Ali strzelał do Karola, a Karol odwiedził go w celi, po czym Ali bardzo płakał.

No błagam.
Słabe. Nie lubimy.

Mnie nie podchodzi.
Niby wiadomo, że Karolek został papieżem, ale nic ponadto dziecko...

Czytam sobie. Fakty. Poziom 1 Nadal podtrzymuje super seria, jednak to wydanie, jakoś chaotyczne. Dużo przeplatania z dziedzictwa i życie dorosłe. Sama forma wydania polecam: wyraźne dobre litery, ciekawe obrazki, łatwe zdania.
SUPER :)

SUPER :)

Dla mnie jest to dość wartościowa książka. Moja córka nie była nią jednak zainteresowana.

Oceniłam książkę po okładce. Moja wina! Nie przeczytałam ani jednej opinii, a opis, który otrzymałam był dość lakoniczy. Teraz już wiem dlaczego...
Kupiłam z myślą przybliżenia dziecku postaci naszego wielkiego papieża.
Jakże przykro mi było po otrzymaniu książki (pocztą),a jednocześnie szczęśliwa byłam, że nie obiecałam niczego wcześniej maluchowi. Rozczarowanie, ale z własnej winy.

Książka jest wyłącznie dla dzieci, które powoli składają sobie samodzielnie litery. Próbują sił w czytaniu i są na tyle duże, by zrozumieć takie słowa, jak teolog, filozof czy sytuację, w której "pan Ali" strzela do papieża.
Poza tym w małym formacie, duże ilustracje i zaledwie kilka słów u dołu, do tego powtarzanych zbyt często. Rozumiem, odniesienie do dorosłego Karola i małego Lolka, ale chyba można bardziej zróżnicować te informacje.

Poza tym, czy małemu dziecku koniecznie jest potrzebna wiedza o postrzeleniu papieża i widok, jak "pan Ali" siedzi w więzieniu i nawiązanie do tego wydarzenia aż na sześciu stronach niezbyt długiej książeczki?? Papież miał tyle sytuacji w życiu, z którymi warto zaznajomić małego czytelnika. Może niekoniecznie taka jest najodpowiedniejsza dla pięcio- czy sześciolatka?

Jest część edukacyjna, ale skąpa. Trzy pytania dotyczące przeczytanego tekstu. Poziom pierwszy tego nie tłumaczy.
Za mało, jak na pozycję, za którą muszę zapłacić ponad 10zł..o wiele za mało.

Kupiłam z myślą przybliżenia dziecku postaci naszego wielkiego papieża.

Seria Czytam sobie jest odpowiednia dla dzieci w różnym wieku. Od bardzo prostych zdań w poziomie pierwszym po opowiadania z dużą czcionką w poziomie trzecim. Wielki Karol i mały Lolek, jedna z najnowszych propozycji w rzeczonym cyklu, reprezentuje poziom pierwszy i grupę Fakty. To grupa książeczek, w których dzieciaki mogą poznać prawdziwych ludzi i wydarzenia. Książeczka Anny Czerwińskiej-Rydel przedstawia nam historię Jana Pawła II, papieża oraz Lolka – chłopca, który lubił grać w piłkę, a potem interesował się teatrem i wędrówkami po górach.

Książeczka odznacza się łatwą i czytelną treścią. Zdania są zupełnie nieskomplikowane i proste aż do bólu, więc nawet malutkie dzieci nie powinny mieć problemu z ich zrozumieniem. Równocześnie czcionka jest duża i wyraźna, książeczka jest przeznaczona do nauki czytania na poziomie pierwszym i zdania w niej zawarte świetnie się przy tym sprawdzają. Na każdej stronie znajduje się również słowo wykorzystane w ćwiczeniu głoskowania. I w tym miejscu ta pozycja mnie nie satysfakcjonuje, ponieważ nie jestem zwolenniczką nauki czytania przez głoskowanie.

Książeczka jest fajnym pomysłem, jeśli chcemy przybliżyć dziecku postać Jana Pawła II i pokazać, że on też kiedyś był małym chłopcem, a następnie stał się wielkim człowiekiem. Ilustracje zawarte w tej pozycji są autorstwa Ewy Poklewskiej-Koziełło.Są one równie proste i czytelne jak treść, w niektórych miejscach stanowią jakby kolaż ze zdjęciami zabytków i obiektów.

To było nasze pierwsze spotkanie z książeczkami z poziomu pierwszego i już wiem, że nie są one dla nas odpowiednie, dlatego skupimy się na poziomie drugim, gdzie znajdują się nieco bardziej złożone zdania oraz ćwiczenia sylabizowania. Z kolei tę pozycję polecam rodzicom, którzy chcą uczyć dziecko czytania poprzez głoskowanie. Proste słowa, jakie wybrano w tej pozycji, z pewnością w tym pomogą.

Ta książka jest o Janie Pawle II. Opisuje życie Papieża.

Ta książka jest o Janie Pawle II. Opisuje życie Papieża.

Jan Paweł II - Karol Wojtyła, pierwszy polski papież. Nic więc dziwnego, że w końcu powstała o nim książka.

,,Wielki Karol i mały Lolek" opowiada o życiu Karola Wojtyły. Przez większą część książeczki jest zestawienie jego życia, jako Jana Pawła II i małego Lolka. Jedna strona to dorosły papież, druga mały chłopczyk. Na końcu jest w całości opisany zamach i wybaczenie.

Książeczka jest z serii Czytam sobie, poziom 1. Tekstu jest w niej bardzo mało, 1-2 linijki na stronie. Treść pisana jest bardzo dużymi literami, a niektóre z nich są głoskowane, by dzieci mogły nauczyć się tej umiejętności. Do tego bardzo ładne, oddające postać Jana Pawła II ilustracje, które doskonale dopełniają całości.

,,Wielki Karol i mały Lolek" to ładnie wydana historia o życiu Jana Pawła II, o tym, jak wyglądała jego droga niemal od lat dzieciństwa aż do śmierci. Cieszę się, że w tej serii jest także kilka książeczek, poświęconych znanym osobom. Na końcu znajduje się dyplom oraz kilka naklejek.

Moja ocena: 5/6

• Dziecięce