Dobranoc, Gąsko!

Okładka książki Dobranoc, Gąsko! Laura Wall
Okładka książki Dobranoc, Gąsko!
Laura Wall Wydawnictwo: Galaktyka interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
2016-03-02
2016-03-02
16 min.

Okładka książki Koala nie pozwala! Emilia Dziubak, Rafał Witek
Koala nie pozw... Emilia Dziubak, Raf...
Okładka książki Witaj, motylku! Agnese Baruzzi, Gabriele Clima
Witaj, motylku! Agnese Baruzzi, Gab...
Okładka książki 0-3 miesięcy Karolina Cichoń-Wydrych, Agnieszka Starok
0-3 miesięcy Karolina Cichoń-Wyd...

Każdy maluch przygodę z literaturą rozpoczyna od książeczek kartonowych. To właśnie w pierwszej kolejności z nich uczy się najróżniejszych rzeczy, poznaje świat i to właśnie one powinny zachęcać go do sięgania w przyszłości po kolejne poważniejsze już publikacje. Wydawcy regularnie zaskakują mnie w tej dziedzinie coraz to bardziej niezwykłymi książeczkami kartonowymi dla najmłodszych dzieci. I jak tu po nie nie sięgnąć? ;)

Tym razem moje maluchy miały okazję zapoznać się z uroczą serią opowiadającą o wielkiej przyjaźni Gąski i małej dziewczynki, autorstwa brytyjskiej artystki Laury Wall. Autorka jest cenioną ilustratorką a jej ilustracje obecnie może podziwiać szerokie grono dzieci na całym świecie.

"Wstawaj, Gąsko!" i "Dobranoc, Gąsko!" to opowiastki, które mają na celu wyrobienie w maluchach właściwych nawyków, nauczenia ich porządku, dbania o higienę i odpowiedniej kolejności wykonywania z pozoru banalnie prostych codziennych czynności. Wszystkiego tego nauczy dzieci mała dziewczynka Zosia oraz jej przyjaciółka Gąska.

Na pierwszy plan obu książeczek wysuwają się niecodzienne, bardzo kolorowe i niezwykle przyjemne dla oka, nowoczesne ilustracje. Co najważniejsze są to ilustracje bardzo zrozumiałe i nieskomplikowane dla dzieci. W tym wypadku ta prostota, ciepły sposób przedstawienia bohaterów najmłodszym, sprawdza się rewelacyjnie. Jeżeli chodzi o tekst to nie ma go zbyt wiele, co jest oczywiście rzeczą normalną dla tego typu publikacji. W książeczkach znajdują się proste, króciutkie i zabawne historyjki. Można by powiedzieć, że są to relacje z konkretnych wydarzeń. W zależności od tytułu dzieci dowiedzą się jakie czynności powinny wykonać przygotowując się do snu i o czym nie można zapomnieć wstając rano, a wszystko to za sprawą uroczej Gąski i rezolutnej Zosi oraz łączącej ich wielkiej przyjaźni.

Karty książeczek wykonane są z grubego kartonowego papieru, okładki natomiast dodatkowo wypełnione gąbką, dlatego książeczki są miękkie i atrakcyjne dla maluchów. Ponadto rogi są delikatnie zaokrąglone, co sprawia, że maluszek może bezpiecznie się nimi bawić a dodatkowo ich nie pozagina i książeczki będą znacznie dłużej cieszyły oko estetycznym wyglądem. Ogólnie więc wydania są naprawdę solidne, wytrzymałe i przez długi czas będą dostarczać maluchom rozrywki.

Moja córka bardzo chętnie sama sięga po obie te książeczki oglądając kolorowe ilustracje i prosząc o ponowne ich przeczytanie. Po kilku takich podejściach zaczęła sama je opowiadać sugerując się samymi ilustracjami. Widzę, że przypadły jej do gustu, czemu w sumie wcale się nie dziwię i oczywiście bardzo mnie to cieszy. Zawsze byłam zdania, że dzieci trzeba oswajać z książkami od najmłodszych lat a prezentowane publikacje idealnie się do tego nadają. Adresowane są bowiem do dzieci w wieku od 1 do 3 lat.

W serii ukazały się już do tej pory łącznie 4 tytuły:

Wstawaj, Gąsko!
Dobranoc, Gąsko!
Kolory z Gąską
123 z Gąską

Oczywiście książeczki, które pomagają maluchom w ciekawy i zrozumiały sposób poznawać otaczający je świat, uczyć potrzebnych i praktycznych rzeczy, są zawsze przez nas ciepło przyjmowane, a ta seria zrobiła na nas dodatkowo bardzo dobre wrażenie rewelacyjnym wydaniem. Z czystym sercem polecam ;)

Kuzynka (3 lata) kazała sobie czytać w kółko! Po 5 razy:) Polecam.

Kuzynka (3 lata) kazała sobie czytać w kółko! Po 5 razy:) Polecam.

• Literatura angielska, walijska, szkocka, irlandzka
  • Biblioteka Małego Człowieka
  • Zosia
  • Ksiązki dla dzieci 2021
  • Czytam dzieciom
  • U Olgi na półce

Dodaj cytat z książki Dobranoc, Gąsko!