Mieć wszystko

2016-03-30
1993-01-01
Agnieszka Sobolewska
kobieta przyjaźń problemy

Czasem sukces może być wrogiem szczęścia.

Łatwo wybaczyć komuś, kto stracił wszystko.

Żadne małżeństwo nie daje gwarancji szczęścia na całe życie.

Czasem sukces może być wrogiem szczęścia.

Łatwo wybaczyć komuś, kto stracił wszystko.

Żadne małżeństwo nie daje gwarancji szczęścia na całe życie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Liz Ward ma wszystko, o czym marzy każda kobieta: męża, dwójkę dzieci i świetną pracę. Z pozoru idealne życie rozpada się jak domek z kart, gdy bohaterka nagle uświadamia sobie, że tak naprawdę nie potrafi godzić życia zawodowego i prywatnego. Czarę goryczy przelewa wiadomość o romansie Davida. Musi coś zmienić, ale co da jej prawdziwe szczęście? Czy można mieć wszystko: szczęśliwy dom i udane życie zawodowe? To wznowienie książki, która została napisana w latach 90-tych; wywołała wtedy burzę i wiele dyskusji... Obawiam się, że nadal jest aktualna. Przeczytaj, a może i Ty zadasz sobie pytanie: czy jestem naprawdę szczęśliwa?

Nieszkodliwe czytadło
Moje poszukiwania wiadomości o autorce, jak i jej książce, nie przyniosły żadnych rewelacji, a wychodzi mnie, że Haran wydała w latach 90. tę książkę, a obecnie zaryzykowała i chce ją wcisnąć następnemu pokoleniu czytelników. Temat oklepany: czy można pogodzić życie osobiste (rodzinne) kobiety z pracą zawodową. Na LC, po 3 latach, wynik adekwatny: 6,25 (60 ocen i 11 opinii), czyli jak na „czytadło” ocena OK., lecz ich ilość żenująco niska. Niemniej kwalifikuję ją jako „czytadło”, przeczytałem obowiązkowe 100 stron, a resztę przekartkowałem, co potwornie mnie znużyło; nie polecam, bo to strata czasu, ale jak ktoś lubi, to niech se czyta, bo wolność jest. 5/10

Nieszkodliwe czytadło

Czy rzeczywiście można mieć wszystko? Dobrą posadę, uznanie współpracowników, szacunek wśród znajomych, wspaniałego męża i cudowną rodzinę? Czy naprawdę można mieć czas na karierę i na rodzinę? Ta książka mówi o tym, że można, pod warunkiem, że wszystko robi się z głową.

Liz miała męża i dzieci, piękny dom i spełniała się zawodowo. Jednak jej praca pochłaniała tyle czasu, że tęskniła za dziećmi. Cierpiała, że musi siedzieć w pracy na nudnych spotkaniach do późnych godzin, zamiast układać swoje dzieci do snu. Liz szybko przekonała się, jaką cenę trzeba zapłacić za pracę na pełen etat i stwierdziła, że jest ona zbyt wysoka.

David, mąż Liz, znudzony i zmęczony jej rozdarciem między pracą a domem, wdaje się w romans z najlepszą przyjaciółką Liz - Britt. Czy można go winić? Czy powinien szukać ukojenia i czułości w ramionach innej kobiety? Odpowiedzi są następujące: tak i nie. Zdrada jest niewybaczalna, nie jest to błąd. To jest wybór i David z pewnością wybrał źle. Zrozumiał to, gdy było już za późno.

Mimo wszystko, Liz i David po wielu przejściach, ponownie odnajdują wspólną drogę i godzą się. Zakończenie przewidywalne, jednak cała książka pozwoliła mi spojrzeć na niektóre sprawy z innej perspektywy.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Pracujesz i brakuje ci dzieci. Zostajesz w domu i zastanawiasz się, czy czegoś nie tracisz (...)"
Kolejna książka tej autorki, którą przeczytałam.
Przyznaję, że mnie ta opowieść, nie zachwyciła.

Kolejna książka tej autorki, którą przeczytałam.
Przyznaję, że mnie ta opowieść, nie zachwyciła.

Idealna!Uwielbiam!

Idealna!Uwielbiam!

Początek według mnie bardzo schematyczny....Już chciałam książkę rzucić w kat, bo oczekiwalam jednak czegoś więcej ale dałam szansę ;) historia rozkręciła się. Każda kobieta która ma rodzinę i pracę przynajmniej raz miała rozterki podobne do tych które miała Liz. Jakby nie było mężczyznom w świecie biznesu jest łatwiej.

Miła, lekka i przyjemna.

Miła, lekka i przyjemna.

Na okładce książki jest zadanie..."Każda kobieta kiedyś była bohaterką tej historii"...i coś w tym jest, bo prawie każda z nas na pewnym etapie swojego życia próbowała znaleźć równowagę między życiem osobistym i zawodowym.
Książka przyjemna w odbiorze, kończy się happy endem ale coż i tak czasami bywa.

Akcja książki osadzona jest w latach 90-tych, kiedy to kobiety zaczynają wychodzić z kuchni i robić karierę. Niestety, gdzieś w ferworze pracy przestają zauważać resztę świata. Zostawiają dzieci z opiekunkami na całe dnie. Doprowadzają do rozpadów małżeństw. W żadnym wypadku nie chcą przyznać, że nie dają sobie rady. Przez całą książkę przeplatają się fragmenty codziennego życia czterech kobiet, każda z nich jest inna. Mają różne priorytety ale ostatecznie każdej z nich zależy na tym, by odnieść sukces zawodowy a pracę pogodzić z życiem prywatnym. Tak oto otrzymujemy: Ginny - typową kurę domową, która postanawia zmienić coś w swoim życiu. Britt - kobietę sukcesu, zarządzająca własną firmą. Mel, dziennikarkę w poczytnym magazynie dla kobiet, głoszącym iż są one w stanie doskonale radzić sobie w pracy i w domu jednocześnie. W końcu Liz - główna bohaterka, pierwsza dyrektor programowa w nowo powstałej stacji telewizyjnej. Pierwsza kobieta, która odważyła się powiedzieć jak na prawdę wygląda codzienność pracującej matki, oraz ile kosztuje ją to wyrzeczeń. Liz rezygnuje z kariery, uważając, że w domu będzie szczęśliwsza - myli się. Wtedy przychodzi czas by znaleźć złoty środek. Decyduje się na wielki krok, który albo doprowadzi do tego, ze zostanie z niczym, albo w końcu będzie mogła powiedzieć, że ma wszystko.

Obawiałam się wrażenia, jakie wywrze na mnie główna bohaterka. Tak bardzo nie chciałam, aby okazała się rozkapryszonym i niezdecydowanym babskiem. Szybko okazało się, ze Liz potrafi postawić na swoim i jest konkretną kobietą. Bardzo ją polubiłam, ale moja sympatia ze strony na stronę słabła. Postać głównej bohaterki przeszła drastyczną przemianę ze stanowczej i godnej podziwu w nieporadną, szarą myszkę. Ogólnie, cała historia mniej więcej w połowie zaczęła tracić to coś. Fabuła jest nieco przerysowana. Warto wziąć pod uwagę to, ze czytamy o kobietach z wyższych sfer a ich życie wygląda nieco inaczej. Nie zmienia to faktu, ze zostało uproszczone i trochę przesłodzone.

Uważam, że warto rozmawiać o kobietach pracujących. Co prawda w naszych czasach nikogo już to nie dziwi: kobiety robią kariery i osiągają sukcesy. Przeszliśmy z tym do prządku dziennego. Jednak wciąż, nie zawsze dają sobie radę z natłokiem obowiązków. Czasy się zmieniły, obecnie nie do pomyślenia jest, że matka nie pracuje. Pieniądze są potrzebne, jasne - po to, żeby zapewnić rodzinie godne życie. Jednak zdarza się, że doprowadza to do skrajności. Matki większość czasu spędzają w pracy, zamiast zająć się dziećmi. Sama znam kilka takich przypadków i na pewno polecę im lekturę tej książki. Poza tym można znaleźć tu znacznie więcej wartości. W głównej mierze skupiających się na rodzinie i przyjaźni. Książka daje do myślenia, zmusza do refleksji nad prozaicznymi aspektami codzienności. Doskonale sprawdzi się jako lekka, niezobowiązująca lektura na weekend.

Podsumowując: myślę, że każda kobieta powinna chociaż spróbować przeczytać tę książkę. Każda z nas ma szansę wyciągnąć z niej coś dla siebie, może nawet zauważyć w zachowaniu którejś z bohaterek cząstkę własnego ja. A jeśli Wam się nie spodoba - przynajmniej będzie pięknie wyglądała na półce, gdyż jej oprawa graficzna jest niesamowicie piękna! ;)

Maeve Haran Mieć wszystko Zobacz więcej