Historia ustroju i prawa polskiego

Okładka książki Historia ustroju i prawa polskiego
Juliusz BardachBogusław Leśnodorski Wydawnictwo: LexisNexis nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
LexisNexis
2009-01-01
1994-01-01
9788376201924
prawo historia prawa historia Polski podręczniki akademickie

Okładka książki Historia państwa i prawa polskiego Juliusz Bardach, Bogusław Leśnodorski, Michał Pietrzak
Ocena 6,2
Historia państ... Juliusz Bardach, Bo...
Okładka książki Polska tysiącletnia Aleksander Gieysztor, Stanisław Herbst, Bogusław Leśnodorski
Ocena 0,0
Polska tysiącl... Aleksander Gieyszto...
Okładka książki Historia ustroju Polski (1764-1939) Andrzej Ajnenkiel, Bogusław Leśnodorski, Władysław Rostocki
Ocena 5,3
Historia ustro... Andrzej Ajnenkiel, ...

Ach ten Bardach. Nazwisko niemalże mitologiczne dla studentów prawa UMCS. Mam go jeszcze w tej czerwono-szarej okładce. Moja pierwsza prawie prawnicza książka którą dostałem zanim zacząłem studia. Pamiętam, że przez całe wakacje wpatrywałem się w tą okładkę próbując chłonąć tą dumę z bycia przyszłym studentem prawa. A sama książka? No cóż, kolejny podręcznik który próbował zmieścić na niewielu stronach treść ogromną. Pisany językiem dość trudnym, fachowym. Nie wszystko z niego rozumiał co jeszcze bardziej napawało mnie dumą. Dzisiaj bym się irytował czytając go. A wtedy myślałem że rzeczy tajemne muszą pozostać niezrozumiałe. Dzisiaj na szczęście dorosłem i tylko się irytuje gdy czytam coś co do mnie nie przemawia.

Przeczytałem kilka razy - na początku jako pasjonat historii i przyszły prawnik - byłem zachwycony.
Potem przed odpowiednim egzaminem, byłem przerażony. Przed poprawką - zrezygnowany.
Ostatecznie - książka niebywale szczegółowa, zabójczo precyzyjne i pełna smaczków, przypisów, przypisików i drobnych elementów kursywy. A jednocześnie paradoksalnie dość przystępna i składająca do kupy masę nieuporządkowanych elementów znanych lubiącym historię. Jeden z lepszych podręczników z jakim miałem do czynienia.

Z racji moich zainteresowań, dosłownie ją połknęłam. Przystępny język pozwala łatwo opanować wiedzę, zawiera całość materiału potrzebną do zapoznania się w sposób przekrojowy z historią polskiego ustroju i prawa. Wraz z moimi cudownymi notateczkami i pasjonującymi wykładami ulubionego prowadzącego, pozwoliła mi przebrnąć przez egzamin bez większych trudności. Chyba najbardziej kompleksowa z dostępnych pozycji (większą skarbnicą wiedzy jest tylko głowa mojego wykładowcy :D ).

myślałam, że to będzie tortura. na egzamin z historii prawa polskiego kazano mi się zapoznać z "bardachowym" materiałem oraz dwoma innymi "nowszymi" publikacjami. z początku podchodziłam sceptycznie (wydawnictwo to pamięta czasy studiowania mojego rodzica), ale z porównaniem do pozostałych książek na 1 roku prawa, "bardach" wypada najlepiej.
uwaga spoiler:
w drugim dziale polska będzie pod zaborami.

uwaga spoiler:
w drugim dziale...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo dobra pozycja, szczególnie dla osób które muszą się dokładnie przygotować na egzamin. Zadowolone również będą czytelnicy którzy interesują się historią ustroju i prawa polskiego.

Przeczytałam bo musiałam, jednak szczerze była nawet interesująca. Pozycja przede wszystkim dla studentów prawa, ale także dla osób lubiących historię.

Jeśli ktoś planuje się uczyć do egzaminu z tej książki to życzę powodzenia bo jest to wyczyn.

Może ktoś uzna moją ocenę za niesprawiedliwą, niestety pomimo tego, że książka jest kompetentnie napisana, dla mnie była po prostu męcząca.

Przeczytałem tylko raz i wystarczyło... Nie wiem jak to się stało do tej pory...

Prosty język, wszystko co trzeba przytoczone korzystałem na I roku prawa korzystam jak piszę pracę mgr (niestety parę lat różnicy).

Dodaj cytat z książki Historia ustroju i prawa polskiego