Logika Talmudu

Okładka książki Logika Talmudu
Andrew Schumann Wydawnictwo: Copernicus Center Press religia
Kategoria:
religia
Wydawnictwo:
Copernicus Center Press
Data wydania:
2015-04-23
Data 1. wyd. pol.:
2015-04-23
Język:
polski
ISBN:
9788378861522
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Okładka książki Podejmowanie decyzji. Pojęcia, teorie, kontrowersje Andrzej Dąbrowski, Andrew Schumann, Jan Woleński
Ocena 9,0
Podejmowanie d... Andrzej Dąbrowski,&...

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
455
308

Na półkach:

Wartościowa pozycja, bo wprowadza w samą istotę żydowskiego myślenia, które jest całkowicie odmienne od nieżydowskiego. Mimo że interesuję się tematem od dłuższego czasu, okazało się, że nie znam elementarnych założeń, w jakie wyposażeni są studiujący Talmud. To jest zupełnie inny świat, zupełnie inna droga wnioskowania i podejścia do Tory/Biblii. Okazuje się, że Żydzi nie szukają jednej zasady, syntezy, myśli przewodniej ukrytej za obrazami i metaforami, ale wyławiają prawo z każdego konkretnego biblijnego precedensu, po czym tworzą z nich atomy "boskiej logiki". Dla Żyda Tora ukrywa/zawiera „logikę Boga”, którą w Talmudzie zamienia na Prawo. Wartością dodaną przez Autora jest przeprowadzenie dowodu, że owa logika jest konsekwentna i bezwyjątkowa do tego stopnia, że mogłaby być wzorem pod projektowanie nowych procesorów. Logika Talmudu jest „masowo równoległa” i nieprzemienna.

Dla mnie osobiście najciekawszym momentem lektury było jej zakończenie w postaci nawiązania do Nowego Testamentu. Autor sugeruje, że najstarsze jego wersje mogły być pisane w języku aramejskim, a nie greckim, a co istotniejsze, NT mógł być pisany w duchu żydowskiej logiki, co znaczyłoby, że jego hermeneutyka powinna być prowadzona w duchu talmudycznym, a nie arystotelesowskim. W takim razie chrześcijaństwo faktycznie byłoby herezją judaistyczną, odejściem od żydowskiej tradycji.

Ostatnie słowa książki Andrew Schumanna:
"Wedle tych reguł [siedem reguł Tykoniusza] stworzono nową teologię, a poczytną rolę odgrywa w niej logika Arystotelesa. Jest to teologia całkowitej jedności. Całość przedłożona jest w niej nad części. Jest to teologia platonizmu. Nie ma w niej miejsca na debaty, dyskusje i różnice zdań. Jest ona całościowa i daje jednolity obraz świata, tworzy naukę. Poprzez nią rodzaj ludzki stał się tym, czym jest obecnie, ale to już inna historia.

Wartościowa pozycja, bo wprowadza w samą istotę żydowskiego myślenia, które jest całkowicie odmienne od nieżydowskiego. Mimo że interesuję się tematem od dłuższego czasu, okazało się, że nie znam elementarnych założeń, w jakie wyposażeni są studiujący Talmud. To jest zupełnie inny świat, zupełnie inna droga wnioskowania i podejścia do Tory/Biblii. Okazuje się, że Żydzi nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
23
1

Na półkach:

Trudny temat, ale warty przestudiowania dla świadomości różnic, które cechują cywilizacje. Kluczowe moim zdaniem w tej książce stwierdzenie, że w judaizmie A+B nie równa się B+A, jak w znanej nam logice greckiej. To tylko przykład. Najbardziej jaskrawy, który otwiera następne horyzonty do przemyśleń...

Trudny temat, ale warty przestudiowania dla świadomości różnic, które cechują cywilizacje. Kluczowe moim zdaniem w tej książce stwierdzenie, że w judaizmie A+B nie równa się B+A, jak w znanej nam logice greckiej. To tylko przykład. Najbardziej jaskrawy, który otwiera następne horyzonty do przemyśleń...

Pokaż mimo to

Reklama

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Logika Talmudu


Reklama
zgłoś błąd