Najnowsze artykuły
- ArtykułyKrzysztof P. Czyżewski, autor i prawnik: Pisanie prawnicze i powieściowe to dwa osobne światyLubimyCzytać1
- ArtykułyCo czwarty Polak pobiera e-booki i audiobooki z nielegalnych źródeł. Ta kampania ma to zmienićLubimyCzytać39
- Artykuły10 najlepszych książek września. Powrót króla kryminałuAnna Sierant7
- ArtykułyPewne sekrety zabierzemy do grobu. Stefan Ahnhem o twórczości, życiu i planach na kolejne lataEwa Cieślik4
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Andrew Schumann
3
5,6/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
5,6/10średnia ocena książek autora
9 przeczytało książki autora
82 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Podejmowanie decyzji. Pojęcia, teorie, kontrowersje
Jan Woleński, Andrew Schumann
5,3 z 3 ocen
35 czytelników 1 opinia
2015
Najnowsze opinie o książkach autora
Logika Talmudu Andrew Schumann
5,8
Wartościowa pozycja, bo wprowadza w samą istotę żydowskiego myślenia, które jest całkowicie odmienne od nieżydowskiego. Mimo że interesuję się tematem od dłuższego czasu, okazało się, że nie znam elementarnych założeń, w jakie wyposażeni są studiujący Talmud. To jest zupełnie inny świat, zupełnie inna droga wnioskowania i podejścia do Tory/Biblii. Okazuje się, że Żydzi nie szukają jednej zasady, syntezy, myśli przewodniej ukrytej za obrazami i metaforami, ale wyławiają prawo z każdego konkretnego biblijnego precedensu, po czym tworzą z nich atomy "boskiej logiki". Dla Żyda Tora ukrywa/zawiera „logikę Boga”, którą w Talmudzie zamienia na Prawo. Wartością dodaną przez Autora jest przeprowadzenie dowodu, że owa logika jest konsekwentna i bezwyjątkowa do tego stopnia, że mogłaby być wzorem pod projektowanie nowych procesorów. Logika Talmudu jest „masowo równoległa” i nieprzemienna.
Dla mnie osobiście najciekawszym momentem lektury było jej zakończenie w postaci nawiązania do Nowego Testamentu. Autor sugeruje, że najstarsze jego wersje mogły być pisane w języku aramejskim, a nie greckim, a co istotniejsze, NT mógł być pisany w duchu żydowskiej logiki, co znaczyłoby, że jego hermeneutyka powinna być prowadzona w duchu talmudycznym, a nie arystotelesowskim. W takim razie chrześcijaństwo faktycznie byłoby herezją judaistyczną, odejściem od żydowskiej tradycji.
Ostatnie słowa książki Andrew Schumanna:
"Wedle tych reguł [siedem reguł Tykoniusza] stworzono nową teologię, a poczytną rolę odgrywa w niej logika Arystotelesa. Jest to teologia całkowitej jedności. Całość przedłożona jest w niej nad części. Jest to teologia platonizmu. Nie ma w niej miejsca na debaty, dyskusje i różnice zdań. Jest ona całościowa i daje jednolity obraz świata, tworzy naukę. Poprzez nią rodzaj ludzki stał się tym, czym jest obecnie, ale to już inna historia.
Podejmowanie decyzji. Pojęcia, teorie, kontrowersje Jan Woleński
5,3
Autorzy opisują podejmowanie decyzji w różnych kontekstach: filozofii, psychologii, ekonomii, logiki, neurologii, kognitywistyki, społecznych. Książka zawiera nawiązania do bardzo znanych prac np. Kahnemana o myśleniu szybkim i wolnym.
Szczególnie wartościowe w tej publikacji jest obiektywne i szerokie spojrzenie na przedstawiane zagadnienia. Niestety język jakim jest pisana nie jest prosty, co może utrudnić zrozumienie. Jest w niej sporo słów których nie używa się na co dzień.
Zdecydowanie pozycja godna uwagi jeśli kogoś interesuje zagadnienie podejmowania decyzji, a każdy z nas podejmuje ich wiele każdego dnia.