Najnowsze artykuły
Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać208Artykuły
Uwaga konkurs! Weź udział i wygraj książki z cyklu „Pięć królestw“ Brandona Mulla!LubimyCzytać7Artykuły
Władza i pieniądze zawsze będą nas podniecać – mówi Aleksandra TroszczyńskaBarbaraDorosz1Artykuły
Twarz innej. „Yellowface” Rebekki KuangBartek Czartoryski2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Andrew Schumann

3
5,6/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
5,6/10średnia ocena książek autora
9 przeczytało książki autora
80 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2022

2015
Podejmowanie decyzji. Pojęcia, teorie, kontrowersje
Jan Woleński, Andrew Schumann
5,3 z 3 ocen
34 czytelników 1 opinia
2015
Najnowsze opinie o książkach autora
Podejmowanie decyzji. Pojęcia, teorie, kontrowersje Jan Woleński 
5,3

Autorzy opisują podejmowanie decyzji w różnych kontekstach: filozofii, psychologii, ekonomii, logiki, neurologii, kognitywistyki, społecznych. Książka zawiera nawiązania do bardzo znanych prac np. Kahnemana o myśleniu szybkim i wolnym.
Szczególnie wartościowe w tej publikacji jest obiektywne i szerokie spojrzenie na przedstawiane zagadnienia. Niestety język jakim jest pisana nie jest prosty, co może utrudnić zrozumienie. Jest w niej sporo słów których nie używa się na co dzień.
Zdecydowanie pozycja godna uwagi jeśli kogoś interesuje zagadnienie podejmowania decyzji, a każdy z nas podejmuje ich wiele każdego dnia.
Logika Talmudu Andrew Schumann 
5,8

Wartościowa pozycja, bo wprowadza w samą istotę żydowskiego myślenia, które jest całkowicie odmienne od nieżydowskiego. Mimo że interesuję się tematem od dłuższego czasu, okazało się, że nie znam elementarnych założeń, w jakie wyposażeni są studiujący Talmud. To jest zupełnie inny świat, zupełnie inna droga wnioskowania i podejścia do Tory/Biblii. Okazuje się, że Żydzi nie szukają jednej zasady, syntezy, myśli przewodniej ukrytej za obrazami i metaforami, ale wyławiają prawo z każdego konkretnego biblijnego precedensu, po czym tworzą z nich atomy "boskiej logiki". Dla Żyda Tora ukrywa/zawiera „logikę Boga”, którą w Talmudzie zamienia na Prawo. Wartością dodaną przez Autora jest przeprowadzenie dowodu, że owa logika jest konsekwentna i bezwyjątkowa do tego stopnia, że mogłaby być wzorem pod projektowanie nowych procesorów. Logika Talmudu jest „masowo równoległa” i nieprzemienna.
Dla mnie osobiście najciekawszym momentem lektury było jej zakończenie w postaci nawiązania do Nowego Testamentu. Autor sugeruje, że najstarsze jego wersje mogły być pisane w języku aramejskim, a nie greckim, a co istotniejsze, NT mógł być pisany w duchu żydowskiej logiki, co znaczyłoby, że jego hermeneutyka powinna być prowadzona w duchu talmudycznym, a nie arystotelesowskim. W takim razie chrześcijaństwo faktycznie byłoby herezją judaistyczną, odejściem od żydowskiej tradycji.
Ostatnie słowa książki Andrew Schumanna:
"Wedle tych reguł [siedem reguł Tykoniusza] stworzono nową teologię, a poczytną rolę odgrywa w niej logika Arystotelesa. Jest to teologia całkowitej jedności. Całość przedłożona jest w niej nad części. Jest to teologia platonizmu. Nie ma w niej miejsca na debaty, dyskusje i różnice zdań. Jest ona całościowa i daje jednolity obraz świata, tworzy naukę. Poprzez nią rodzaj ludzki stał się tym, czym jest obecnie, ale to już inna historia.