Miała baba koguta... Najpiękniejsze piosenki dla dzieci

Okładka książki Miała baba koguta... Najpiękniejsze piosenki dla dzieci praca zbiorowa
Okładka książki Miała baba koguta... Najpiękniejsze piosenki dla dzieci
praca zbiorowa Wydawnictwo: Egmont Polska wierszyki, piosenki
wierszyki, piosenki
Egmont Polska
2015-06-29
2015-06-29

Nauka śpiewania i gry na instrumentach może być świetną przygodą ze znanymi wszystkim piosenkami. „Miała baba koguta” to zbiór dwudziestu pięciu utworów o ludowych korzeniach. Kolorowe strony, etniczne ilustracje oraz prosta sprawią, że małym muzykom będzie łatwo skupić się na grze oraz śpiewie. Spirala łącząca strony ułatwia przewracanie kartek i utrzymania otwartej książki na wybranej stronie.
Książkę polecam wszystkim dzieciom rozpoczynającym przygodę ze światem muzyki.

Śpiewnik postał z myślą o najmłodszych, znajdziemy w nim 25 ponadczasowych utworów. Większość piosenek była nam znana ( np. "Miała baba koguta...", Wlazł kotek na płotek", "Budujemy mosty", "Stary niedźwiedź mocno śpi" ). Nowością były "Niezapominajki", "Ptaszek z Łobuzowa", "Był sobie król, był sobie paź" oraz "Równo, równo, jak po stole...".
Publikacja jest bardzo kolorowa i ładnie wydana. Nieduży format oraz oprawa na spirali czyni śpiewnik bardzo wygodnym i praktycznym w użytkowaniu. Obok tekstów piosenek znajdziemy śliczne ilustracje oraz prosty zapis nutowy. Dzieci, które uczą się gry na instrumentach mogą nie tylko śpiewać, ale również grać.

O tym, że warto śpiewać dzieciom, każdy z nas dobrze wie, dlatego warto mieć w domu śpiewnik Miała baba koguta... Najpiękniejsze piosenki dla dzieci. Niby znamy piosenki, ale z reguły ograniczamy się do jednej, góra dwóch zwrotek. Publikacja nie należy do najtańszych, ale weźmy pod uwagę, że będzie nam towarzyszyła przez szereg lat.

Publikacja jest bardzo...

Książeczka na spirali zawiera najpiękniejsze piosenki dla dzieci z zapisem nutowym i tekstem. Jest to pozycja dla większych dzieciaków, które może już miały naukę gry na flecie w szkole. Doskonały trening słuchu i manualności rąk. Doskonała grafika, kolorowe ilustracje zachęcają do gry, czy też nauki gry na flecie.

Znajdziemy tutaj m.in. takie piosenki jak: miała baba koguta, wlazł kotek na płotek, Panie Janie, jedzie pociąg z daleka. Łącznie jest ich 25, więc wybór repertuaru dość wysoki.

Znajdziemy tutaj m.in. takie piosenki jak: miała baba...

Piosenki to dobry pomysł na urozmaicenie zabaw z dzieckiem. Można przy nich miło spędzić czas oraz wprowadzać różnorodne zabawy związane z aktywnością fizyczną. Starsze dzieci mogą uczyć się gry na instrumentach. To połączenie rozrywki z nauką.

„Miała baba koguta” stanowi zbiór piosenek, których część z pewnością pamiętacie z dzieciństwa. Piosenek, które się nie starzeją mimo upływu lat i cały czas przynoszą tyle samo radości. Teraz na łamach książki możecie do nich powrócić.

Publikacja ma ciekawą i barwną oprawę graficzną oraz praktyczny format, gdyż może posłużyć jako śpiewnik. Obok każdego utworu zawartego w lekturze znajduje się zapis nutowy, co zachęca najmłodszych do nauki gry na instrumentach. Kolorystyka całości jest harmonijna a rysunki komponują się z tematyką dobrze uzupełniając treść.

Wachlarz piosenek jest rozpięty i zawiera same perełki. Przeniosłam się na chwilę wiele lat wstecz wspominając czasy, gdy pierwszy raz je usłyszałam. Nie wszystkie utwory były mi wcześniej znane. Niektóre to prawdziwa niespodzianka. Piosenki, które były dla mnie podróżą w przeszłość to między innymi: „Wlazł kotek na płotek”, „Mało nas”, „Na Wojtusia z popielnika”, czy też „Stoi różyczka w czerwonym wieńcu”. W tej z pozoru niewielkich rozmiarów lekturze znajduje się aż 25 piosenek, więc jest w czym wybierać. Przykładowe utwory, z którymi spotkałam się po raz pierwszy to: „Jadą, jadą misie”, „Równo, równo, jak po stole…” czy „Ptaszek z Łobzowa”.

„Miała baba koguta” to pełna inspiracji lektura nie tylko dla najmłodszych, ale także dla rodziców, by mogli przypomnieć sobie teksty znanych utworów lub poznać nowe i śpiewać swoim pociechom. Muzyka to świetny pomysł na urozmaicenie codziennych zabaw i wspólne spędzenie czasu. To ciekawa publikacja, która może stanowić preludium fantastycznej zabawy, ale także rozwoju muzycznego dziecka.

Moja Michasia uwielbia śpiewać a gdy w ostatniej grupie przedszkolnej występowała w Zespole "Lajkonik" gdzie śpiewała i tańczyła. Za to w domu raczyła nas bardzo często repertuarem zespołu i prosiła o robienie śpiewnika z piosenkami, które wykonują.

Więc śpiewnik od Egmont stał się wybawieniem bo choć przedszkole już skończone to nadal Michasia lubi śpiewać ale tym razem my już nie musimy robić jej śpiewników. Wystarczy,że odnajdzie interesującą ją piosenkę i zaczyna repertuar.

Dla dzieciaczków, które grają znajduje się również zapis nutowy więc jak widać świetna robota do tego zastosowano spiralę tak jak w kołonotatniku więc nie ma obawy, że w czasie nauki gry książka się zamknie.

W śpiewniku znajdziemy między innymi "Miała baba koguta..." , "Wlazł kotek na płotek", " Krakowiaczek jeden.." czy znany wszystkim " Jedzie pociąg z daleka". W sumie znajdziemy tutaj aż 25 piosenek więc całkiem sporo.

Wszystko opatrzone pięknymi ilustracjami pasującymi do tekstu jak dla mnie połączenie idealne a Michasia zachwycona.

Przekazujecie swój bagaż kulturowy swoim dzieciom? Znacie piosenki swoich babć i mam? A może próbujecie grać i śpiewać. To jest bardzo ładnie wydany zestaw starych dobrych prostych piosenek poczynając od rytmicznych tanecznych: "Miała baba koguta", "Ojciec Wirgiliusz", poprzez zabawowe: "Mam chusteczkę haftowaną", "Jadą, jadą misie", "My jesteśmy krasnoludki", czy "Stoi różyczka". Utwory M. Konopnickiej, J. Porazińśkiej, anonimowe.

Poręczny śpiewnik z nutami i chwytami na gitarę, piękna stylizowana na folklor grafika Adeliny Sandeckiej. Są pióra, koguty, koniki, barany, zawijasy, motywy kwiatowe i wycinankowe. A całość nie sklejona, ale połączona stabilną spiralą.

Jest wiele piosenek, które pamiętam z dzieciństwa i do których mam ogromny sentyment. Gdy usłyszę znaną melodię uśmiech sam pojawia się na twarzy. Dziś, o ile pamiętam słowa, sama śpiewam je swoim maluchom. Są w końcu wspaniałym towarzyszem zabaw, spacerów, sprawdzają się w podróży, wieczorem i rano… Zainteresowała mnie niedawno publikacja, będąca zbiorem najpopularniejszych piosenek dla dzieci, pt. „Miała baba koguta… Najpiękniejsze piosenki dla dzieci”.

Jest to książeczka skierowana myślę zarówno do dzieci jak i rodziców. Wszak często śpiewamy naszym maluchom jeszcze zanim przyjdą na świat. W tej publikacji znalazłam piękny zbiór 25 klasycznych utworów, przy których wychowywały się pokolenia Polaków. Poza tytułową piosenką są np. Był sobie król, był sobie paź, Jadą, jadą dzieci drogą, Ojciec Wirgiliusz, My jesteśmy krasnoludki czy Panie Janie. Jest tu też kilka nieznanych mi tytułów jak Stoi różyczka w czerwonym wieńcu, Równo, równo, jak po stole, Ptaszek z Łobzowa czy Malowany wózek. Często autorzy piosenek są anonimowi jednak jeżeli tak nie jest przy każdym tytule widnieje również jego wykonawca.

Bardzo spodobała mi się kolorowa folklorystyczna okładka śpiewnika. W środku nie jest już tak kolorowo jednak nadal z folklorem choć przyznam, że szczególnie moim dzieciom tych kolorów i wielobarwnych ilustracji troszeczkę brakowało. Szata graficzna jest wysmakowana i chyba bardziej stworzona z myślą o rodzicach. Plusem jest natomiast prosty układ, gruby papier i oprawa na spirali, dzięki czemu książeczka się nie zamyka i wraz z dziećmi możemy pokusić się o zagranie ulubionej melodii. Oprócz tekstu piosenek jest tu bowiem również prosty zapis nutowy. Dzieci uczące się gry na instrumentach będą mogły z powodzeniem poćwiczyć więc zdobyte umiejętności.

Czy warto sięgnąć po tę książeczkę? Myślę, że tak, choć mnie osobiście cena powaliła. Pamięć jednak bywa ulotna i pomimo iż większość tytułów zawartych w tym niewielkim zbiorku znałam doskonale w dzieciństwie, teraz niestety nie potrafiłabym sobie sama przypomnieć. Dodatkowo jej atutem są opatrzone nutkami teksty piosenek, które pomagają zaśpiewać je lub zagrać tak aby cieszyły ucho, zachęcały do zabawy lub uspokajały przed snem. Zdecydowanie taki repertuar powinien znać każdy polski maluszek ;)

• Synek czyta
  • Ulubione ^^
  • Dziecięce
  • Remikowe Love
  • Dzieci
  • Kolory Polski/Folklor/Niepodległa Ojczyzna

Dodaj cytat z książki Miała baba koguta... Najpiękniejsze piosenki dla dzieci