Cuda świętej Faustyny

Znak
2014-06-02
2014-06-02
święta zakonnica cuda świadectwo

Historie cudownych zdarzeń, uzdrowień, nawróceń, które dokonały się za sprawą - ogłoszonej przez Kościół Katolicki świętą - Faustyny Kowalskiej. Książkę można potraktować jako suplement do solidnego i dobrze opracowanego dzieła również autorstwa Ewy Czaczkowskiej: ,,Siostra Faustyna. Biografia świętej". Tym razem autorka idzie kolejny krok dalej i stara się ukazać poprzez konkretne, udokumentowane przypadki wpływ świętej na rozwój na całym świecie kultu Bożego Miłosierdzia w drugiej połowie XX wieku. Do osobistej refleksji dla czytelników szukających duchowego wzmocnienia.

2023
1934

Jak trudno uwierzyć w cud, nawet wówczas, gdy dokonuje się na naszych oczach. Przykładem może być Luciano Boschetto, który w wyniku udaru mózgu miał ostry, lewostronny niedowład i któremu siedmiu lekarzy zapowiedziało długotrwałe leczenie. A wystarczyła jedna noc, jedno spotkanie i został uzdrowiony. Trudno uwierzyć? Łatwiej napisać oględnie: „Podczas hospitalizacji pacjent wykazał postępujące stopniowo polepszenie w ruchach i czuciu lewej strony ciała. Obiektywne badanie neurologiczne w normie”, a pacjentowi doradzić: „Znajdź sobie inny szpital, bo my nic z tego nie rozumiemy”. A może łatwiej uwierzyć w cudowne nawrócenie, ratunek przed samobójstwem mężczyzny od lat zmagającego się z chorobą alkoholową? Można skwitować jak jeden z internautów na Areopppag21.pl: „Nawrócił się, a potem żył długo i szczęśliwie…”, lecz jak przyznaje bohater tej historii: „To nie jest takie proste. Nie jest tak, że człowiek po nawróceniu żyje w skowronkach”. Kolejna opowieść jest o żydowskim malarzu, który malował wizerunki Jezusa Miłosiernego, a wśród nich ten najsłynniejszy namalowany węglem na suficie jednej z kamienic dn. 11 września 1944 r. Dodajmy obraz, który przetrwał zawieruchę wojenną i czas komunizmu, zasłonięty dyktą, ale nic nie tracący ze swej wymowy. A sam malarz i jego syn również przetrwali zagładę. Być może do kogoś przemówi historia Ewy Sałużanki, która długo leczyła się na depresję. Dopiero spotkanie z ofiarowanym przez koleżankę „Dzienniczkiem” siostry Faustyny, rozmowa z kapłanem - dawnym kolegą ze szkoły spowodowały, iż zaczęła się jej przemiana duchowa a wraz z nią proces uzdrawiania. Jak odnieść się do historii Joanny i Pawła, jeśli nie w kontekście cudownego wstawiennictwa Sekretarki Jezusa i stopniowego przerywania kolejnych zniewoleń?! Podobnie w przypadku Bronisława. Kolejna, bardziej znana postać – generał Janusz Brochwicz-Lewiński („Gryf”) opowiada o niezwykłej obecności wizerunku Jezusa Miłosiernego i cudach w swoim życiu. Może swoich odbiorców znajdzie świadectwo ks. Feliksa Folejewskiego, który zwyczajowe: Dzień dobry, cześć czy Szczęść Boże zastąpił zawołaniem: „Jezu, ufam Tobie!” I utrzymana w podobnym tonie opowieść matki i córki, która „Została wyrwana śmierci w ostatniej chwili dzięki wytrwałej modlitwie wielu osób i sil wiary jej mamy”. Dla szukających mocnych wrażeń odpowiednie będą również opowieści Zuka – cudownie ocalonego i nawróconego muzułmanina oraz ciężko pobitego Jana Bena Radeckiego i jego niezwykłych snów. Tom zamykają dwa opowiadania – pierwsze o uzdrowieniu Kardynała Franciszka Macharskiego wielkiego orędownika Św. Faustyny i kultu Bożego Miłosierdzia, pierwszego hierarchy, który jako dewizę swojej posługi biskupiej wybrał zawołanie: „Jezu, ufam Tobie!”, drugie - o uzdrowieniach: Maureen Digan, ks. Ronalda Pytla, Stanleya Villaviencio, Uga Festy, niemieckiego ewangelika i in..

Ksiazke te przeczytalam jeszcze zanim poznalam Biografe Faustyny autorstwa Ewy Czaczkowskiej. Po prostu w zalewie informacji pesymistycznych w mediach lubie poczytac informacje optymistyczne, a do tego naleza opowiesci o cudach. Cuda dzialy sie nie tylk orpezd 2 tysiacami lat, ale dzieja sie nadal, ciagle. Zaskoczylo mnie, ze opisy dotycza cudow b. nowych, z ostanich lat, ale tez Faustyna dopiero od niedawna jest swieta wiec nic dziwnego. To, ze niektore cuda nie zostaly oficjalnie uznane przez Kosciol, w niczym nie umniejsza ich wartosci, bo Kosciol jest bardzo skrupulatny w uznawaniu oficjalnie zdarzen za cud - z kilku tysiecy zgloszonych historii byc moze jedna uzna za cud. W jednym przypadku - depresje i bezplodnosc - mialam watpliwosci., czy to rzeczywiscie cud czy kobieta byla po prostu niewlasciwie leczona, az wreszcie trafila na odpowiednia lekarke i wtedy minely depresje i urodzila dziecko. Ale jako osoba wierzaca wierze tez, ze w woli Boga lezy, kiedy i czy w ogole trafie na wlasciwego terapeute, ktory mnie wyleczy, bo moze musze sie czegos po drodze nauczyc- np. zrozumienia dla cierpienia innych? Interwencje bezposrednie jak odwiedziny Faustyny u wloskiego murarza, nie majacego wiele wspolnego z Kosciolem, naleza raczej do rzadkosci, ale tym bardziej ciesza serce czytajacego. Ksiazke zdecydowanie polecam.

„Miłosierdzie jest cudem Boga pochylającego się nad człowiekiem, wydobywającego dobro spod różnych nawarstwień zła po to, aby uczynić nas piękniejszymi”

Ewa K. Czaczkowska - polska dziennikarka, historyk, założycielka portalu Areopag21.pl. Autorka kilkunastu bestselerowych książek, m.in. „Siostra Faustyna. Biografia Świętej” oraz „Kardynał Wyszyński. Biografia”. Dwukrotna zdobywczyni Feniksa - nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Święta Siostra Faustyna Kowalska zaliczana jest do grona najpopularniejszych świętych dwudziestego stulenia, a także wybitnych mistyków Kościoła - doświadczyła m. in. zjednoczenia duszy z Bogiem, stanu znanego nielicznym świętym. Ta prosta, za życia niczym niewyróżniająca się zakonnica, znana jest obecnie na całym świecie, jako Sekretarka Jezusa i głosicielka Bożego Miłosierdzia. Jej „Dzienniczek” jest jedną z najczęściej wydawanych i tłumaczonych książek religijnych nie tylko w Polsce, ale i poza granica naszego kraju. Fenomen świętej siostry Faustyny jest więc niepodważalny. Napisano o niej setki książek i artykułów, a jeszcze więcej zostało udokumentowane cudów za jej wstawiennictwem. I właśnie o takich cudach opowiada najnowsza książka Ewy Czaczkowskiej.

„Cuda świętej Faustyny” to zbiór dwunastu reportaży o ludziach, którzy po ludzku patrząc, znajdowali się w sytuacji bez wyjścia, ale dzięki wierze i ufności, a także wstawiennictwu świętej siostry Faustyny doświadczyły w swoim życiu ogromu Bożego Miłosierdzia, które już na zawsze odmieniło ich życie. Ewa Czaczkowska poznała osobiście każdego z bohaterów swojej książki, którzy zgodzili się opowiedzieć jej o swoich losach, otworzyli się przed nią niczym na spowiedzi. Opisane przez autorkę historie są bardzo osobiste i szczere, a ogrom bólu i cierpienia w nich zawarty sprawia, że nie da się pozostać wobec nich obojętnym. W przytaczanych faktach nie ma miejsca na wstyd, na tajemnice, na upiększanie i wybielanie tego, co złe. Jest tylko prawda - miejscami szokująca, innym znów razem wzruszająca i doprowadzająca do łez. A wszystko co je łączy zawarte jest w trzech prostych słowach: „Jezu, ufam Tobie”.

„(…) szczytem zaufania Bogu są słowa siostry Faustyna zapisane w Dzienniczku: ‹Dasz mi zdrowie, dziękuję. Dasz chorobę, dziękuję. Dasz mi długie życie, dziękuję. Dasz mi śmierć, dziękuję›”

Już pierwsza z przytoczonych historii robi wrażenie. Luciano, sympatyczny, pięćdziesięcioparoletni Włoch, z dnia na dzień zostaje uzdrowiony z paraliżu po tym, jak w szpitalu niespodziewanie odwiedziła go właśnie święta siostra Faustyna. Po tym cudownym wydarzenia ma tylko jeden cel - odnaleźć zakonnicę i kościół, który mu pokazała, a którym ku zdumieniu Luciana okazuje się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, o którym nigdy wcześniej nie słyszał. Inna szokującą opowieścią jest historia, obecnie trzydziestopięcioletniej, Magdy, która w lutym 2003 roku w wyniku tragicznego wypadku straciła część czaszki - został jej m.in. usunięty ośrodek mowy. Lekarze nie dawali jej żadnych szans na przeżycie. Jednak dzięki nieustannym modlitwom jej rodziny i przyjaciół, dziewczyna w cudowny sposób powróciła do świata żywych i wbrew oczekiwaniom do dziś normalnie chodzi i mówi w kilku językach. Największe wrażenie zrobiła na mnie jednak relacja już śp. Mieczysława Nikody - wieloletniego, zdeprawowanego alkoholika, który po wyjściu z nałogu całkowicie poświęcił się służbie Bogu. Niezwykłe jest to, że autorka odnalazłam go dokładnie w trzydziestą rocznicę wydarzenia, które zmieniło jego życie, czyli od dnia, kiedy z walizki ze sznurkiem, na którym miał się powiesić, wyciągnął broszurkę o Bożym Miłosierdziu. Po przeczytaniu jego opowieści dosłownie miałam ściśnięte gardło i łzy w oczach. Już dawno żadna historia tak mnie nie poruszyła.

Te i inne przykłady zawarte w książce skłaniają do refleksji i pokazują, że Boże Miłosierdzie ogarnia wszystkich, niezależnie od staniu i wiedzy religijnej, wystarczy jedynie w pełni uwierzyć i zaufać woli Bożej. Mnie osobiście książka zmiażdżyła emocjonalnie i sprowokował do trudnych przemyśleń. Teraz siedzę, patrzę na ekran komputera i zwyczajnie nie wiem co mogę jeszcze napisać. Pozostaje mi tylko polecić ją wszystkim wierzącym i niewierzącym. Jestem przekonana, że jej lektura będzie wartościowym przeżyciem dla każdego, nawet dla tych, którym nie po drodze z Kościołem. A kto wie? Może po jej lekturze i w waszym życiu zdarzy się jakiś cud?

„Bóg pragnie, aby ludzie wierzyli w Jego Miłosierdzie, oczekiwali wszystkiego od Jego dobroci i nigdy nie wątpili w Boże przebaczenie”

[Opinia pochodzi z bloga: http://bierziczytaj.blogspot.com]

Już pierwszy rozdział stawia nas w tajemnicy i naprawdę zdumiewa! Byłam zaskoczona, że Faustyna jest wciąż obecna, jej ŻYWA obecność opisana jest właśnie na kartach tej książki. Faustyna pomaga, a robi to nawet w tak konkretny i namacalny sposób, jak w przypadku pewnego Włocha. Nie chcę tutaj zdradzać szczegółów, bo to odbierze radość z czytania, ale poznając jego historię czułam się coraz bardziej zaskoczona i szczęśliwa. I choć historię Faustyny znam od dziecka ta książka przypomniała mi o tym, czego stale powinnam być świadoma: że ona wciąż chce pomagać. Z każdą kolejną opowieścią wchodzimy w inny rejon działania Pana Boga, ale każda z nich jest fascynująca i każda, według mnie, warta przeczytania, bo dotyczy jej- sekretarki samego Boga i Tego, któremu ona zaufała. Polecam z całego serca!

Szybko się czyta. Momentami wciąga

Szybko się czyta. Momentami wciąga

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Po fenomenalnej biografii świętej Faustyny - Ewa Czaczkowska daje nam niejako dopełnienie tej książki. W "Cudach.." przedstawia nam 12 bardzo plastycznych reportaży o ludziach, na losy których wpływ miało Boże Miłosierdzie i orędownictwo św. Faustyny. Książka - od której trudno się oderwać - zainteresuje nie tylko czcicieli Bożego Miłosierdzia i Jego wiernej "Sekretarki" ale każdego kto choć raz w życiu w trudnym dla siebie okresie cicho powiedział słowa "Jezu, ufam Tobie".

• Religia
  • Religia