Żywe Trupy. Tom III i IV - słuchowisko

Okładka książki Żywe Trupy. Tom III i IV - słuchowisko Robert Kirkman
Okładka książki Żywe Trupy. Tom III i IV - słuchowisko
Robert Kirkman Wydawnictwo: Sound Tropez Cykl: Żywe Trupy [słuchowisko] (tom 3-4) komiksy
komiksy
Żywe Trupy [słuchowisko] (tom 3-4)
Walking Dead
Sound Tropez
2013-11-12
2013-11-12
Michał Wojnarowski
robert kirkman żywe trupy walking dead adaptacja słuchowisko audiobook horror

Okładka książki Marvel Zombies. Tom 1 Robert Kirkman, Mark Millar, Sean Phillips, praca zbiorowa
Marvel Zombies... Robert Kirkman, Mar...
Okładka książki Spawn: Compendium, vol 4 Bing Cansino, Greg Capullo, Jon Gof, Brian Haberlin, David Hine, Brian Holguin, Robert Kirkman, Szymon Kudrański, Erik Larsen, Rob Liefeld, Mike Mayhew, Todd McFarlane, Rodel Noora, Whilce Portacio, Khary Randolph, Philip Tan, Geirrod Van Dyke
Spawn: Compend... Bing Cansino, Greg ...
Okładka książki Outcast: Opętanie #6 - Scaleni Paul Azaceta, Robert Kirkman
Outcast: Opęta... Paul Azaceta, Rober...
Okładka książki Invincible 12 Robert Kirkman, Ryan Ottley, Cory Walker
Invincible 12 Robert Kirkman, Rya...

Okładka książki Funky Koval. Wbrew sobie Maciej Parowski, Bogusław Polch, Jacek Rodek
Funky Koval. W... Maciej Parowski, Bo...
Okładka książki Zdradzona czarodziejka. Wyspa wśród lodów Grzegorz Rosiński, Jean Van Hamme
Zdradzona czar... Grzegorz Rosiński,&...
Okładka książki Układ zamknięty Ryszard Bugajski, Marcin Ciszewski
Układ zamknięty Ryszard Bugajski, M...
Okładka książki Krasnoludy Zbigniew Larwa, Andrzej Pilipiuk, Katarzyna Pilipiuk
Krasnoludy Zbigniew Larwa, And...

TRUPY MASZERUJĄ DALEJ

Pierwsza część słuchowiska, na które złożyły się dwa otwierające serię „The Walking Dead” tomy, była iście rewelacyjnym przeżyciem dla miłośników tematu. Po jego kontynuacji oczekiwałem więc bardzo wiele, na szczęście twórcy nie zawiedli i ciąga dalszy okazał równie wspaniałym, ekstremalnym przeżyciem pełnym akcji i emocji, jak jedynka.

Rick i ludzie, którym nieoficjalnie przewodzi, przemierzając Stany Zjednoczone, docierają do miejsca, które może stać się ich wymarzonym bezpiecznym azylem. Budynek więzienia, bo o nim mowa, ma w sobie wszystko to, czego pragną w tych trudnych czasach – trwałe, grube mury, ogrodzenie z siatki, wyposażenie wewnątrz, a nawet żywność, która pozwoli zabić głód i wreszcie poczuć, że żyją. Niestety są też minusy – teren trzeba oczyścić z żywych trupów, a na dodatek w więzieniu nie są sami. Wciąż pozostało kilku skazańców, a wśród nich człowiek, który dostał wyrok za morderstwo…

Historia opowiedziana tak w tym tomie, jak i w całej serii jest dość prosta. W świecie, w którym wybuchła dziwna zaraza przemieniająca ludzi w żywe trupy, grupka ocalałych walczy o przetrwanie, na co dzień mierząc się ze stratami wśród przyjaciół i brakiem spokoju. Tym razem dojdą jeszcze obawy o mieszkańców cel, którzy chodzą swobodnie po całej placówce, a także zagadka zbrodni, do jakiej dojdzie między więziennymi murami. To wszystko, plus moralne dylematy, a także kilka ciekawych zmian w życiu bohaterów składa się na bardzo przyjemną opowieść. Ale znakomita wersja audio wynosi całość na o wiele lepszy poziom.

Co tak świetnego się w niej kryje? Przede wszystkim staranne wykonanie. Aktorzy podkładający głos pod konkretne postacie to nie tylko znane nazwiska, ale także ludzie, którzy znają się na swoim fachu. Można mieć wątpliwości w kwestii doboru obsady, ale rozwiewają się one wkrótce po rozpoczęciu słuchania. Poza tym twórcy zamiast ułatwić sobie pracę wtrąceniami wyjaśniającymi to, co dzieje się poza naszym wzrokiem, zdecydowali się skupić na takim doborze dźwięków i efektów, by to one o wszystkim nam powiedziały. Oczywiście czasem słowa narratora są potrzebne, ale ograniczenie ich do minimum to wielki atut tej produkcji. Do tego wspomniane już efekty dźwiękowe, a także świetnie dobrana muzyka po prostu urzekają i budują rewelacyjny klimat. W skrócie: wspaniała rzecz.

Dlatego też polecam ją gorąco Waszej uwadze. Nawet jeśli znacie komiks czy (bardzo różny fabularnie) serial. Zabawa z tym słuchowiskiem jest przednia, a gdyby tak jeszcze zasiąść do niego jednocześnie mając przed oczami komiksowy pierwowzór, wrażenia będą niezapomniane.

Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/09/17/zywe-trupy-tom-iii-i-iv-sluchowisko-robert-kirkman/

TRUPY MASZERUJĄ DALEJ

Rick i...

Długo nie mogłem się zdecydować bo:
- obejrzałem parę odcinków serialu i jak dla mnie trochę akcji i same nudy
- do tego jak można z komiksu zrobić słuchowisko ???

Ku mojemu zdumieniu - MOŻNA i to naprawdę doskonałe słuchowisko. Wartka akcja, same konkrety, doskonała ścieżka dźwiękowa. Polecam :-)

Długo nie mogłem się zdecydować bo:
- obejrzałem parę odcinków serialu i jak dla mnie trochę akcji i same nudy
- do tego jak można z komiksu zrobić słuchowisko ???

207/2015 (A)

207/2015 (A)

Przed sięgnięciem po „Żywe trupy” nie byłam fanką zombie, ale potem złapałam bakcyla, więc nie ma co zniechęcać się, jeśli na co dzień nie kręci Cię temat ożywionych truposzy. Daj im szansę! Natomiast jeśli lubisz TWD, to jest to dla Ciebie pozycja O B O W I Ą Z K O W A!

Cała opinia na:

Cała opinia na:

Ta część nie obfituje już w tyle wydarzeń co poprzednia. Akcja dzieje się w więzieniu, dochodzą nowi bohaterowie, bardzo fajnie ukazana jest przemiana Ricka, ale poza tym nie czuć, że robi się dramatyczniej. Poziom słuchowiska pod względem technicznym bardzo wysoki.

Po pierwszych dwóch tomach „Żywych trupów” – chociaż nie obeszło się bez rozczarowań – czułam, że kolejna płyta ma szansę mnie zaskoczyć, a nawet wciągnąć bardziej od poprzedniego krążka. Postanowiłam zatem dać szansę kolejnej produkcji studia Sound Tropez oraz samemu „The Walking Dead”, którego serialu jestem ogromną fanką.

Poprzednia część słuchowiska nie przypadła mi do gustu w całej rozciągłości. Było to moje pierwsze spotkanie z audiobookiem, którego nieco się obawiałam. Okazało się bowiem, że mimo naprawdę genialnej oprawy i samego wykonania, wciąż brakowało mi obrazu, czy też tekstu przed wzrokiem. Liczyłam zatem, iż wydarzenia w drugiej części produkcji, wciągną mnie zdecydowanie bardziej i – co za tym idzie – będę potrafiła skupić się na tej niecodziennej metodzie czytania.

Po wydarzeniach w poprzedniej części grupa walczących o przetrwanie uciekinierów z Atlanty, na czele z byłym policjantem – Rickiem – dociera do opuszczonego więzienia. Nie jest ono jednak tak puste, jak można by było przypuszczać. Cały teren bowiem opanowały snuje, jednak to nie one są największym problemem – są nim byli więźniowie, z którymi będą zmuszeni zmierzyć się ocalali.

Drugi krążek od Sound Tropez jest zdecydowanie inny od pierwszej części, co jest zarówno miłym zaskoczeniem, jak i poważną zaletą tej produkcji. Tym razem bowiem historia zagęszcza się, jest znacznie bardziej krwawa i mroczna. Czuć atmosferę grozy, której tak mi brakowało w ostatnich dwóch tomach, a która jest wręcz wymagana przy tematyce apokaliptycznej.

Również tym razem byłam pod ogromnym wrażeniem muzyki i ogółem – efektów dźwiękowych. Były one jeszcze trafniej dobrane do scen, sytuacji, tworząc naprawdę realistyczny klimat. Pomijając już odgrywanie tła – odgłosy stąpania, mlaskanie zombie, czy też mniejsze detale – również wybrane elementy muzyczne, takie jak melodie czy też piosenki, kreowały atmosferę. Tym razem wręcz chłonęłam każdy dźwięk z przyjemnością wyobrażając sobie wydarzenia, a było to także znacznie prostsze.

Również głosy naszych polskich aktorów, którzy wzięli udział w pierwszej na świecie dźwiękowej adaptacji kultowego komiksu, stanęły na wysokości zadania. Idealnie oddawali emocje, faktycznie grając. Jestem pod wielkim wrażeniem zwłaszcza pracy głównego bohatera Ricka, granego przez Jacka Rozenka. Wcielił się w rolę byłego policjanta całym sobą i myślę, że przekonałby każdego, iż w rzeczywistości nim jest. Cieszyłam się, iż tym razem zdecydowanie łatwiej odróżniałam postacie, które wcześniej nieznacznie się dla mnie różniły.

Sama fabuła w tym miejscu różni się już znacząco od serialu, który oglądam na bieżąco i znam bardzo dobrze. Dzięki temu każdy fan „The Walking Dead” może z przyjemnością śledzić wydarzenia, których kompletnie się nie spodziewa. Czekają nas więc zupełnie inne przygody, a także sytuacje zagrożenia. Wiele znaczących elementów rozbiega się z ekranizacją, a nawet grupa ocalałych odznacza się zupełnie innymi cechami – nie tylko składa się z innych osób, ale także ich charaktery i zachowania zaskakują.

Drugi krążek od Sound Tropez znacznie bardziej przypadł mi do gustu – zdecydowanie też zasługuje on na znaczek „dla dorosłych”. Spotykamy się bowiem nie tylko z wulgarnym językiem, ale również wieloma sytuacjami, które mrożą krew w żyłach – zwłaszcza jeśli chodzi o dehumanizację człowieka.

Jestem naprawdę pod wrażeniem tej produkcji i – nie ukrywam – z niecierpliwością czekam na kolejną część. Jest to kawał naprawdę świetnej roboty, tym cięższej, gdyż jest to adaptacja komiksu. Nasze polskie studio podołało temu zadaniu i to na naprawdę wysokim poziomie.

„Kto zabija – ten żyje.”

Pozdrawiam

Poprzednia część słuchowiska nie przypadła mi do...

Drugą część słuchowiska o Ricku i jego ekipie polecam więc jeszcze bardziej niż "jedynkę". To naprawdę świetna robota, obok której nie można przejść obojętnie, niekoniecznie nawet będąc fanem "The Walking Dead". Ja już z niecierpliwością czekam na kolejną część projektu "Żywe trupy", mając nadzieję, że twórcom uda się utrzymać w konwencji wypuszczania kolejnych części mniej więcej co pół roku. Trzymam kciuki!

Więcej na moim blogu (co poniedziałek recenzja innej książki): http://www.majkonmajk.pl/2013/12/the-walking-dead-w-wersji-audio-po-raz.html

Właściwie od słuchania poprzedniej części Żywych Trupów nie sięgnęłam w międzyczasie po żadnego innego audiobooka. Nadal nie specjalnie je lubię i zdaje się, że już za bardzo nie polubię – oczywiście poza tym małym wyjątkiem, który właśnie będę recenzować.

Główny bohater Rick, jego ciężarna żona i reszta uratowanych znajdują dla siebie miejsce na przetrwanie w pewnym opuszczonym więzieniu. Muszą tylko oczyścić teren z licznie krzątających się nieumarłych i miejsce to nada się, aby stworzyć chociaż jakieś pozory normalnego życia. Nieoczekiwanie natykają się na kilku pozostałych na miejscu więźniów: narkomana, przestępcę podatkowego oraz mordercę i tyle jedzenia, że można by nim nakarmić niemal całą armię. Mimo względnie bezpiecznego miejsca w jakim się znajdują cały czas ginie mnóstwo ludzi, zarówno dorosłych jak i dzieci, okazuje się, że w ich obozie jest zdrajca obcinający głowy swoim ofiarom, podejrzenia natychmiastowo padają na mordercę. W tym tomie możemy zaobserwować jak wieczny strach potrafi wpłynąć na wszystkich ludzi, nawet na tych najsilniejszych, jak ich wewnętrzne demony wychodzą na światło dzienne.

Żywe Trupy znów zachwycają, tym razem nawet bardziej niż ostatnio! Nie jestem fanką serialu, ani komiksu, a przyznaję że słuchanie tego audiobooka sprawiło mi niemałą przyjemność, szczególnie dzisiaj, kiedy leżę przeziębiona w łóżku, nie mam siły czytać książki, tylko odpoczywam słuchając i pisząc. Jedyna rzecz, która w całości mi przeszkadza, to fakt, iż temat ten jest okrutny, smutny i ogólnie niezachęcający do pogodnych myśli, co ze zdwojoną siłą mojej dzisiejszej choroby doprowadziło mnie do takiego stanu, że mam ochotę położyć się natychmiast do łóżka i zapomnieć o całym otaczającym mnie świecie. Jednocześnie uważam to również za ogromną zaletę! Wyobraźcie sobie jak świetnie wszystko musi być zrealizowane, skoro audiobook potrafi wpędzić w prawdziwe przygnębienie.

Grę aktorów i wszystkie dźwięki nagrane specjalnie na to słuchowisko wypada ocenić jako wyśmienite. Tym razem jako najlepszego aktora odznaczam bezkonkurencyjnie Jacka Rozenka (słuchowiskowego Ricka),który wypada tak realistycznie, że swoim głosem przekona do słuchowiska nawet najbardziej opornych. Odgłosy zombie, rozrywanych wnętrzności, czy odcinanych głów brzmią niesłychanie prawdziwie i zapewniam, że nieraz po plecach przebiegł mi bezlitosny dreszcz. Jeżeli jesteście ciekawi jak powstają takie dźwięki (np. poprzez łamanie, kruszenie i gniecenie warzyw) to zapraszam Was serdecznie tutaj - http://www.youtube.com/watch?v=MxDvldukU_4 , naprawdę bardzo ciekawe doświadczenie, które warto sprawdzić i poświęcić kilka minut na obejrzenie tego filmu. Sama chciałabym kiedyś być w takim studiu i móc sprawdzić wszystko osobiście.

Dla kogo jest to słuchowisko? Dla fanów serialu i komiksu The Walking Dead, wiadomo. Dla ludzi, którzy obłożeni po same uszy obowiązkami nie mają czasu czytać książek i mogą poświęcić chwilę na słuchanie np. w samochodzie, też wiadomo. Ale! Uważam, że przede wszystkim dla tych, którzy szukają czegoś nowego, nie klasycznej książki, czy audiobooka. To słuchowisko łączy ze sobą jedno z drugim, pozwala uruchomić naszą wyobraźnię tak jak robi to książka, jednocześnie nie musząc czytać tekstu. Możemy po prostu zamknąć oczy i odlecieć, przenieść się do świata pełnego groźnych umarlaków, którzy za każdym rogiem czekają tylko aż będą mogły nas ugryźć, a także stanąć obok niemal namacalnego Ricka w opuszczonym więzieniu i pomóc mu walczyć o życie swoje i bliskich. Ja nadal polecam wszystkim poza najmłodszymi, bo uważam, że całość jest po prostu świetnie wykonaną robotą, która zasługuje na niemały rozgłos. Warto tu przypomnieć, że ta nasza rodzima produkcja jest pierwszą dźwiękową adaptacją komiksu na świecie!

Po sukcesie jaki odniosła pierwsza na świecie dźwiękowa adaptacja jednego z najbardziej kultowych komiksów The Walking Dead Roberta Kirkmana, studio Sound Tropez wypuściło na rynek kolejne dwie części tego wyśmienitego słuchowiska, zatrudniając przy tym kolejną polską gwiazdę wielkiego formatu. Sonia Bohosiewicz, bo o niej mowa, znana np. z serialu Usta Usta oraz filmu Wojna polsko-ruska, użyczyła swojego głosu czarnoskórej wojowniczce Michonne, która stanie się jedną z najważniejszych postaci w komiksie.

Pierwsza część słuchowiska zebrała bardzo dobre recenzje i została świetnie przyjęta w środowisku fanowskim uniwersum The Walking Dead. Szczególne laury uznania przyznano aktorom biorącym udział w nagraniach, jednak także muzyka oraz wciągająca fabuła wpłynęły na dobry odbiór wśród słuchaczy.

Rozstaliśmy się z bohaterami w momencie, kiedy grupa Ricka natknęła się na otoczone wysokim ogrodzeniem więzienie opanowane przez zombie. Postanawiają pozbyć się niechcianych lokatorów i w bezpiecznych murach stworzyć azyl, w którym będą mogli przetrwać kolejne miesiące a kto wie… może nawet lata. I od tego momentu coś się zmienia. Po uporaniu się ze szwendaczami zamieszkującymi więzienie zagrożenie zaczynają stanowić żywi. Konflikty w grupie narastają. Bohaterowie wiedząc, że każdy kolejny dzień jest niewiadomą, pragną wykorzystać w stu procentach chwile, które mają dlatego też słuchowisko aż kipi od różnych emocji. Pojawiają się też nowe postaci, tak więc słuchacze nie są narażeni na nudę.

Kolejne słuchowisko różni się znacznie od części pierwszej, jest mroczniej, zombie nie są już najważniejsze, teraz to właśnie ludzie i ich demony wychodzą na pierwszy plan. Żaden z bohaterów nie jest nieskazitelny, widać już zmiany jakie zachodzą w psychice, chociażby Ricka.

Jeśli chodzi o produkcję, to byłam pod wrażeniem części pierwszej, ale druga ją przebiła. Według mnie była dużo trudniejsza do wykonania od poprzedniczki, ponieważ tomy III i IV komiksu przewidują dużo większą liczbę strzelaniń oraz interakcji między ocalałym.

Słuchowisko stanowi doskonałe uzupełnienie kolekcji The Walking Dead a już niedługo stanie się naszym produktem eksportowym, gdyż zainteresowanie tym produktem potwierdziły Francja i Belgia. Myślę, że możemy być dumni z tego wkładu, który wykonaliśmy w kierunku rozwoju popkultury.

Na plus:
+ aktorstwo
+ wykonanie
+ ścieżka dźwiękowa
+ delikatne zmiany w dialogach

Na minus:
- Sonia Bohosiewicz, jako jedyna z zatrudnionych aktorów, choć gra fenomenalnie, nie każdemu spodoba się w roli, do której została wybrana

Świetna realizacja dźwiękowa komiksu "Żywe Trupy"!! Polecam każdemu fanowi gatunku!

• Audiobooki
  • 2015