Opowieść Panny Młodej tom 1

Okładka książki Opowieść Panny Młodej tom 1
Kaoru Mori Wydawnictwo: Studio JG Cykl: Opowieść Panny Młodej (tom 1) Seria: Exclusive komiksy
komiksy
Opowieść Panny Młodej (tom 1)
Exclusive
乙嫁物语
Studio JG
2013-06-20
2013-06-20
Data 1. wydania:
2011-05-01
Paulina Ślusarczyk-Bryła
panna młoda jedwabny szlak manga seinen romans historyczny

Przepiękna manga osadzona we wspaniałym settingu XIX-wiecznej Azji Środkowej!
Ilość szczegółów, historycznych ciekawostek, niezwykłych bohaterów oraz cudownych kobiet jest zachwycająca!

Przepiękna manga osadzona we wspaniałym settingu XIX-wiecznej Azji Środkowej!

Na półkach: , , , , , ,

Sam pomysł jest ciekawy - inne obyczaje i tradycje w średniowiecznej Turcji. Ale główna bohaterka to taka Mary Sue - wszystko potrafi, ze wszystkim da radę. Przez to brakuje jej po prostu ludzkich cech. Jej "partner" za to nijaki (swoją drogą, ta różnica wieku jest dość dziwna, ale można uznać, że tak było w tamtych czasach, okej). Z bohaterów wyróżniają się tylko dzieci - są żywe, zachowują się głośno, płaczą, krzyczą, biegają, wszędzie ich pełno.

Kreska za to przepiękna. Dokładna, zarówno jeżeli chodzi o postacie, jak i krajobrazy. Sceny polowań są świetne.

Całość niestety średnia. To po prostu dziwaczny romans.

Szczegółowość rysunków i świadomość pracy, jaką włożono w wykonanie niemal każdej strony w każdym z tomów tej mangi powala. Śliczna kreska, powalające szczegóły i dbałość z jaką oddano realia życia przedstawionych grup społecznych naprawdę wzbudza podziw :) Przez wszystkie tomy mangi przewijają się historie różnych około małżeńskich opowieści. Praktycznie każda wciągnęła mnie dogłębnie :) Rozbudowane postacie i różnorodność przedstawienia ślubu z tylu stron naprawdę wzbudza podziw :) Autorka bardzo dobrze balansuje pomiędzy powagą, smutkiem a humorem i miłością. Chciałabym poznać dalsze rozwinięcie każdej z zawartych tam historii. Jedna z niewielu mang przy których niekończąca się ilość tomów byłaby zaletą, a nie wadą ;)

Zapowiada się świetna przygoda z tą mangą :)

Zapowiada się świetna przygoda z tą mangą :)

Bardzo sympatyczna opowiastka. Z chęcią przeczytam kolejne tomy.

Bardzo sympatyczna opowiastka. Z chęcią przeczytam kolejne tomy.

2003

Świetna kreska i mnóstwo ciekawostek historycznych. Polecam!

Świetna kreska i mnóstwo ciekawostek historycznych. Polecam!

Dalekie azjatyckie stepy XIX wieku. Dwudziestoletnia Amira z koczowniczego rodu Halgalów zostaje wydana za mąż za Karluka z rodziny Eihonów, którzy porzucili ten typ życia i osiedlili się w jednym z miast. Podczas zaaranżowanego ślubu para po raz pierwszy ma okazję się spotkać. Wówczas okazuje się, że pan młody jest młodszy od swojej przyszłej żony o 8 lat… Z przyjemnością przedstawiam mangę Opowieść Panny Młodej Kaoru Mori.

W ówczesnych czasach w Azji Środkowej (zresztą nie tylko tam) aranżowane przez rodziny małżeństwa nie były niczym niezwykłym. Sytuacja ta była jednak wyjątkowa, gdyż zwykle działo się tak, że to przyszła żona była znacznie młodsza od swojego męża – tu jednak było odwrotnie. Dodatkowo dwudziestoletnia Amira uważana była już za starą pannę.

Jednak ani Amira ani Karluk nie zamierzali protestować przeciwko takiemu obrotowi sprawy. Pomimo początkowego zaskoczenia zaakceptowali decyzję rodzin i zaczęli wspólne życie. Dziewczyna powoli zaczęła przyzwyczajać się do życia w nowym miejscu, choć wychowana była w nieco innej kulturze, co początkowo doprowadziło do wielu zabawnych sytuacji. Amira jako młoda, silna i energiczna kobieta nie zrezygnowała jednak ze swoich wcześniejszych zajęć jakim było między innymi łucznictwo. Co więcej, zaraziła swą pasją innych i niemal cała rodzina zapragnęła nauczyć się strzelać z łuku.

Amira i Karluk nie są jednak jedynymi bohaterami tej historii. Czytając mangę mamy okazję poznać całą rodzinę Karluka, począwszy od jego dziadków po rodzeństwo, siostrzeńców i siostrzenice. Historia jest tak ułożona, a postaci tak przedstawione, że każde z nich wyróżnia się wyjątkowym charakterem i są czymś znacznie więcej niż tylko tłem. Poza rodziną w fabule znalazło się także miejsce dla angielskiego badacza, pana Smitha, którego pytania stanowią doskonały pretekst do wyjaśnienia wielu zwyczajów wynikających z tamtejszej kultury, które byłyby niezrozumiałe dla czytelnika. Jego późniejsza podróż daje nam znowu okazję do poznania żywiołowych bliźniaczek Layli i Leyli, które owładnięte są myślą znalezienia bogatych mężów. Przyznam, że ten fragment historii jest moim osobistym zdecydowanym faworytem. Natomiast ostatni jak na razie wydany w Polsce tom 7 przenosi nas do innego regionu, do rejonów Persji, nieco bardziej zurbanizowanej i historii Anis, która, mimo kochającego męża, życia w luksusie i zdrowego synka, odczuwa pewną pustkę w swym życiu. W jaki sposób sobie z tym poradzi nie zdradzę, gdyż mogłoby to zepsuć radość z czytania.

Fabuła toczy się płynnie, dzięki niej zagłębiamy się w tradycje, wierzenia i życie codzienne mieszkańców dalekich stepów. Z opisu może wydawać się to nudne, ale historia wciąga niesamowicie i fascynuje mimo, że toczy się raczej spokojnym torem. Miłośnicy akcji znajdą też jednak coś dla siebie. W pewnym momencie rodzina Amiry dojdzie bowiem do wniosku, że popełniła błąd wydając ją za Karluka, gdyż niewiele na tym zyskują i zapragnie wydać ją za kogoś innego. Jednak jej nowa rodzina Eihonów nie zamierza jej łatwo oddać.

Największą zaletą mangi jest jednak kreska. Jej autorka Kaoru Mori rysuje z niesamowitą dbałością o szczegóły. Z przerażającą wręcz dokładnością kreśli niezwykle piękne ubrania czy ornamenty umieszczane np. na drzwiach czy okiennicach. Pięknie wyglądają także zwierzęta, w szczególności konie. W niektóre kadry można wpatrywać się bez końca. Warto też dodać, iż większość detali autorka wykonuje ręcznie, rastrami posługuje się niezwykle rzadko.

Manga została uznana i wielokrotnie nagrodzona – w Japonii w 2014 roku otrzymała główną nagrodę Manga Taishō, a w 2012 wygrała międzypokoleniową nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême we Francji.

Za polskie wydanie odpowiedzialne jest wydawnictwo Studio JG, które zdecydowało się na wydanie jej w formie deluxe. Przełożyło się to na większy format B5 oraz twardą oprawę w obwolucie. Moim zdaniem był to strzał w dziesiątkę – większy format pozwala lepiej nacieszyć się wszystkimi szczegółami rysunku. Oprawa sama w sobie jest szara z delikatnymi zdobieniami i nawet bez obwoluty wygląda bardzo elegancko. Sama obwoluta jest natomiast małym dziełem sztuki – jej tylna część po rozłożeniu skrzydełka tworzy za każdym razem piękny obraz. Wewnątrz okładki znajduje się wyklejka w kolorze ciemnej czerwieni, która całości nadaje efekt faktycznie dający się opisać jako „deluxe”. Całość jest szyta, nie ma więc raczej obaw, że przy zbyt szerokim otworzeniu tomu całość się rozklei. Tytuł ten tłumaczyła Paulina Ślusarczyk i wykonała naprawdę dobrą robotę – całość czyta się przyjemnie, ma swój unikalny klimat, a sposoby wypowiadania się pasują do charakterów postaci. Cena 29,90 zł może początkowo odstraszać, ale naprawdę sama manga, a także sposób jej wydania, warte są każdej złotówki.

Z czystym sumieniem mogę mangę polecić każdemu, kto lubi zachwycać się niesamowicie piękną kreską i potrafi docenić fabułę skupiającą się na bohaterach i ich życiu codziennym, a nie tylko walki i wybuchy (choć to też będzie). Dla mnie to chyba najlepszy tytuł na polskim rynku.

Ocena: 10/10
Magdalena Ostrowska

Po więcej recenzji zapraszamy do Kosza z Książkami!

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

ZA MĄŻ WYDANA

Jakbyście się czuli, gdyby to nie miłość decydowała o Waszym ślubie, a nałożone odgórnie zasady? Społeczne konwenanse wiążące Was niezależnie od woli? W takiej właśnie sytuacji znaleźli się bohaterowie tej pięknej mangi, która zabiera nas w podróż nie tylko w przestrzeni, do odległej Azji, ale także i w czasie!

Wieku XIX. Amira Halgal ma dwadzieścia lat i ze względu na niemłody już jak na pannę wiek, wydana zostaje za pierwszego lepszego partnera, którym okazuje się dwunastoletni Karluk Eihon. Pogodna, nieco szalona dziewczyna z zasadami, wnosi powiew świeżości do rodu męża, fascynując swoją bezkompromisową osobą i talentem łowieckim, jakiego nikt w okolicy nie posiada. Małżeństwo także dobrze się rozwija, Amira i Karluk wbrew pozorom zdają się do siebie dobrze pasować, jednak los jak zwykle staje im na przeszkodzie. Gdy pojawi się nagląca potrzeba znalezienia nowej żony dla niejakiego Numajiego, ród postanawia odzyskać do tego celu nikogo innego, jak Amirę, bowiem z jej obecnego małżeństwa nie mają żadnych zysków. Do czego jednak będą zdolni się posunąć? I jak zareaguje na to sama główna zainteresowana?

Ta manga jest taka, jak jej bohaterka – spokojna, dystyngowana niemal, ale przede wszystkim urocza i ujmująca. I po prostu piękna. Świetnie i zajmująco napisana, z bardzo udaną intrygą, interesującym tematem i należytą powagą (choć oczywiście typowego dla japońskich produkcji humoru także nie brakuje), wciąga, oferując zabawę a przy tym skłania także do przemyśleń. Bo już sam temat przewodni jest rzeczą, nad którą warto się pochylić, a przecież nie tylko on znajduje się w „Opowieściach panny młodej”.

Pięknie jest też pod względem graficznym. Ale mangowi twórcy już tak mają. Japonia ta kraj wielkich talentów graficznych potrafiących połączyć ze sobą największe nawet skrajności, Kaoru Mori także taki talent posiadła. Zafascynowana od młodych lat jedwabnym szlakiem, zabiera nas na azjatyckie dzikie ostępy w czasy, gdy dziewczynki zostawały żonami w wieku ok. 15 lat i robi to w znakomitym stylu.

Wydanie również jest w tym wypadku piękne i urocze. Standardowy dla pozycji Studia JG większy niż zazwyczaj format, zyskał w tym przypadku piękną oprawę. Dla mnie osobiście to pierwsza manga w twardej okładce, jaką miałem okazję trzymać w rękach i przyznam, że taka edycja robi wrażenie. Do tego obwoluta, świetny papier i przede wszystkim świetna zawartość.

Polecam gorąco, ja jestem urzeczony.

Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/04/25/opowiesc-panny-mlodej-tom-1-kaoru-mori/

ZA MĄŻ WYDANA

Wieku XIX. Amira Halgal ma dwadzieścia lat i ze...

Obrazki są przepiękne, ogólnie wykonanie tomiku jest bardzo dokładne, niestety fabuła jest trochę nudna i nie odczuwam potrzeby czytania drugiego tomu.. za to ocena 7/10

Dodaj cytat z książki Opowieść Panny Młodej tom 1