Poznanie Koranu

Okładka książki Poznanie Koranu Morteza Motahhari
Okładka książki Poznanie Koranu
Morteza Motahhari Wydawnictwo: Episteme Seria: Biblioteka Myśli Muzułmańskiej religia
144 str. 2 godz. 24 min.
Kategoria:
religia
Seria:
Biblioteka Myśli Muzułmańskiej
Tytuł oryginału:
Shenakht-e Quran
Wydawnictwo:
Episteme
Data wydania:
1992-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1992-01-01
Liczba stron:
144
Czas czytania
2 godz. 24 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Maciej Lang
Tagi:
Koran islam religia muzułmańska
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
490
488

Na półkach:

Tytuł książki jest mylący. Męczyłem się z nią. Można by sądzić, że w tej książce zapoznamy się stopniowo z treścią kolejnych sur Koranu, ale tak się nie dzieje. Znajduje się tutaj natomiast drobiazgowa analiza sury otwierającej Koran oraz sury "Krowa"--przeciętnie strona, czasami kilka stron na jeden werset (aję). Ta analiza (w tym analiza językowa sensu oryginalnego zapisu arabskiego) może być wartościowa jeśli ktoś już zna ogólne treści koraniczne, ale jest to zbyt fragmentaryczne dla osoby, która chce "poznać Koran".

A ja chciałbym zrozumieć fundamentalizm islamski. O którym tutaj zresztą wiele nie ma--pojęcie dżihadu w ogóle nie jest omówione, a pojawiają się tylko częściowe fragmenty jak:

„Nie słuchaj więc niewiernych
i zwalczaj ich z wielkim zapałem” (Sura Rozróżnienie, aja 52)

Co ciekawe, niewiernych dzielić tu można na dwa rodzaje: takich, którzy nie wierzą z braku wiedzy i takich, gorszych, którzy nie wierzą mimo wiedzy i znajomości "faktów". Rozumiem, że my, Europejczycy podpadamy pod tą mniej szkodliwą kategorię.
Z ciekawostek dowiedziałem się, że Mahomet był jedynym prorokiem, który nie czynił cudów (sura Podróż Nocna),że najważniejszymi prorokami przed Mahometem byli Abraham, Mojżesz i Jezus, czym w pewnych obszarach różnią się sunnici od szyitów, że Ali nosił nazwisko Talib (!),że przywołując imiona proroków muszą zawsze dodać "pokój jego pamięci", że dla muzułmanów Koran jest cudem sam w sobie, przywołują tu aję 23 sury "Krowa":

"A jeśli pozostajecie w wątpliwości
wobec tego, co zesłaliśmy Naszemu słudze,
to przynieście surę podobną do tego"

Co do dyskusji wersetów, autor niekiedy przyjmuje pewne argumenty filozoficzne, które zbyt łatwo padają przy poważniejszym zastanowieniu się. Wynotowałem 7 takich przypadków, np. s. 103 dyskusja "fałszu jako braku prawdy" przez porównanie do "choroby jako braku zdrowia"--autor proponuje, że choroba to utrata równowagi organizmu, a nie jakiś tajemniczy nowy byt... Jakby przy tym zapominał, że równowagę organizmu burzą patogeny: bakterie, wirusy. Na stronie 123 z kolei twierdzi, jakoby ktoś, kto ogłosi, że zna trójkąt o sumie kątów większej niż 180 stopni, musiał koniecznie kłamać. Uderza brak wiedzy o geometriach nieeuklidesowych, chociażby o trójkątach sferycznych...

Reasumując: pozycja może być wartościowa dla muzułmanów, którzy chcą odkryć "drugą głębie" Koranu, ale dla Europejczyka, który chce poznać ogół treści koranicznych, będzie zbyt fragmentaryczna.

Tytuł książki jest mylący. Męczyłem się z nią. Można by sądzić, że w tej książce zapoznamy się stopniowo z treścią kolejnych sur Koranu, ale tak się nie dzieje. Znajduje się tutaj natomiast drobiazgowa analiza sury otwierającej Koran oraz sury "Krowa"--przeciętnie strona, czasami kilka stron na jeden werset (aję). Ta analiza (w tym analiza językowa sensu oryginalnego zapisu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  8
 • Przeczytane
  5
 • Posiadam
  2
 • Filozofia/Religioznawstwo
  1
 • Islam
  1
 • Nie ma docer
  1
 • Religia
  1
 • Historia Świata
  1
 • Maghreb, Misr, Mashrek, Turcja, Azja Mn., Iran, Afganistan
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Poznanie Koranu


Podobne książki

Przeczytaj także