Nowozelandzkie odrodzenie gospodarcze

2008-01-01
2008-01-01
Borys Walczyna
ekonomia gospodarka finanse biznes Nowa Zelandia reformy gospodarcze

Świetna książka pokazująca kilka etapów ze zmian wprowadzanych w 2 połowie lat 80 w Nowej Zelandii przez liberalny rząd. Dużo śmiesznych i ciekawych, a czasami aż zdumiewających faktów z życia i pracy autora. Warto zauważyć (co sam autor robi w przedmowie) o podobieństwie sytuacji Nowej Zelandii z 1984 roku do Polski po okresie socjalizmu. Niektóre przykłady z lat późniejszych zresztą podobne są do współczesnych projektów, chociażby komiczna sytuacja z ogromnym projektem informatycznym dla nowozelandzkich kolei (coś jak informatyzacja ZUS'u ;)). Polecam jako źródło praktycznej wiedzy i ciekawego, zdrowego punktu spojrzenia na sprawy gospodarcze i społeczne państwa znajdującego się dokładnie po drugiej stronie globu.

Richard Prebble pokazuje, w książce do jakich paradoksów może dochodzić w kraju kierowanym przez tak zwaną trzecią drogę w gospodarce (coś między socjalizmem a kapitalizmem). Takim sztampowym przykładem jest kolej w Nowej Zelandii zdolna do zgubienia przedmiotu wielkości traktora. Autor opisuje, że część programów socjalnych odpowiada za część patologii (przytacza tutaj przykład za rządu socjalistów, gdzie przy urodzeniu dziecka kobieta otrzymywała 300 tyś. nowozelandzkich USD. Po kursie dzisiejszym jest to lekko licząc 770 tyś. złotych). Skutkiem takiego postępowania rządu był drastyczny wzrost urodzeń nieślubnych dzieli wśród kobiet w wieku 16-18 lat. (str. 44). Autor opisuje, reformę poczty w Nowej Zelandii (jak podaje poczta została po reformach została uznana za jedną z najlepszych na świecie między innymi przez to, że 90% listów wysłanych przed godziną 18 trafiała do adresata dnia następnego. Dalej opisuje kuriozalne zarządzanie za rządu socjalistów gdzie to poczta państwowa dysponowała własnymi mechanikami konstruującymi samochody dla tej poczty. Koszt wytworzenia takiego samochodu był 4 razy większy niż cena rynkowa jednostki z podobnymi parametrami. I szereg innych paradoksów 3 drogi w gospodarce.

Dobra propozycja w formie ciekawostek z życia wziętych o tym, dlaczego wolny rynek jest wydajniejszy, niż centralne planowanie. Prosta, łatwa do czytania. Przy niektórych przykładach włosy stają dęba.

• Ekonomia
  • Ekonomia/finanse
  • 2012 - przeczytane
  • 3) Myśl polityczna: Liberalizm, konserwatyzm
  • Chcę kupić
  • Najciekawsze
  • Polityka

Dodaj cytat z książki Nowozelandzkie odrodzenie gospodarcze