rozwińzwiń

Nowozelandzkie odrodzenie gospodarcze

Okładka książki Nowozelandzkie odrodzenie gospodarcze Richard Prebble
Okładka książki Nowozelandzkie odrodzenie gospodarcze
Richard Prebble Wydawnictwo: Prohibita biznes, finanse
180 str. 3 godz. 0 min.
Kategoria:
biznes, finanse
Wydawnictwo:
Prohibita
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
180
Czas czytania
3 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361344032
Tłumacz:
Borys Walczyna
Tagi:
ekonomia gospodarka finanse biznes Nowa Zelandia reformy gospodarcze
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
96
83

Na półkach: ,

Świetna książka pokazująca kilka etapów ze zmian wprowadzanych w 2 połowie lat 80 w Nowej Zelandii przez liberalny rząd. Dużo śmiesznych i ciekawych, a czasami aż zdumiewających faktów z życia i pracy autora. Warto zauważyć (co sam autor robi w przedmowie) o podobieństwie sytuacji Nowej Zelandii z 1984 roku do Polski po okresie socjalizmu. Niektóre przykłady z lat późniejszych zresztą podobne są do współczesnych projektów, chociażby komiczna sytuacja z ogromnym projektem informatycznym dla nowozelandzkich kolei (coś jak informatyzacja ZUS'u ;)). Polecam jako źródło praktycznej wiedzy i ciekawego, zdrowego punktu spojrzenia na sprawy gospodarcze i społeczne państwa znajdującego się dokładnie po drugiej stronie globu.

Świetna książka pokazująca kilka etapów ze zmian wprowadzanych w 2 połowie lat 80 w Nowej Zelandii przez liberalny rząd. Dużo śmiesznych i ciekawych, a czasami aż zdumiewających faktów z życia i pracy autora. Warto zauważyć (co sam autor robi w przedmowie) o podobieństwie sytuacji Nowej Zelandii z 1984 roku do Polski po okresie socjalizmu. Niektóre przykłady z lat...

więcej Pokaż mimo to

avatar
43
33

Na półkach: ,

Richard Prebble pokazuje, w książce do jakich paradoksów może dochodzić w kraju kierowanym przez tak zwaną trzecią drogę w gospodarce (coś między socjalizmem a kapitalizmem). Takim sztampowym przykładem jest kolej w Nowej Zelandii zdolna do zgubienia przedmiotu wielkości traktora. Autor opisuje, że część programów socjalnych odpowiada za część patologii (przytacza tutaj przykład za rządu socjalistów, gdzie przy urodzeniu dziecka kobieta otrzymywała 300 tyś. nowozelandzkich USD. Po kursie dzisiejszym jest to lekko licząc 770 tyś. złotych). Skutkiem takiego postępowania rządu był drastyczny wzrost urodzeń nieślubnych dzieli wśród kobiet w wieku 16-18 lat. (str. 44). Autor opisuje, reformę poczty w Nowej Zelandii (jak podaje poczta została po reformach została uznana za jedną z najlepszych na świecie między innymi przez to, że 90% listów wysłanych przed godziną 18 trafiała do adresata dnia następnego. Dalej opisuje kuriozalne zarządzanie za rządu socjalistów gdzie to poczta państwowa dysponowała własnymi mechanikami konstruującymi samochody dla tej poczty. Koszt wytworzenia takiego samochodu był 4 razy większy niż cena rynkowa jednostki z podobnymi parametrami. I szereg innych paradoksów 3 drogi w gospodarce.

Richard Prebble pokazuje, w książce do jakich paradoksów może dochodzić w kraju kierowanym przez tak zwaną trzecią drogę w gospodarce (coś między socjalizmem a kapitalizmem). Takim sztampowym przykładem jest kolej w Nowej Zelandii zdolna do zgubienia przedmiotu wielkości traktora. Autor opisuje, że część programów socjalnych odpowiada za część patologii (przytacza tutaj...

więcej Pokaż mimo to

avatar
201
81

Na półkach: , ,

Dobra propozycja w formie ciekawostek z życia wziętych o tym, dlaczego wolny rynek jest wydajniejszy, niż centralne planowanie. Prosta, łatwa do czytania. Przy niektórych przykładach włosy stają dęba.

Dobra propozycja w formie ciekawostek z życia wziętych o tym, dlaczego wolny rynek jest wydajniejszy, niż centralne planowanie. Prosta, łatwa do czytania. Przy niektórych przykładach włosy stają dęba.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    28
  • Przeczytane
    14
  • Posiadam
    7
  • Ekonomia
    3
  • Ekonomia/finanse
    1
  • 2012 - przeczytane
    1
  • 3) Myśl polityczna: Liberalizm, konserwatyzm
    1
  • Chcę kupić
    1
  • Najciekawsze
    1
  • Polityka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nowozelandzkie odrodzenie gospodarcze


Podobne książki

Przeczytaj także