Wielka Matka. Fenomenologia kobiecości. Kształtowanie nieświadomości

- Kategoria:
- religia
- Tytuł oryginału:
- Die grosse Mutter. Eine Phänomenologie der weiblichen Gestaltungen des Unbewussten
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo KR
- Data wydania:
- 2008-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2008-01-01
- Liczba stron:
- 374
- Czas czytania
- 6 godz. 14 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 978-8-389158-95-6
- Tłumacz:
- Robert Reszke
- Tagi:
- Kobieta kobiecość nieświadomość archetyp Wielka Matka Wielka Macierz religioznawstwo
Pojęcie "Wielkiej Matki" jako częściowego aspektu "Wielkiej Kobiecości" to dość późna abstrakcja, która pojawiła się w chwili, gdy już istniała rozwinięta świadomość spekulatywna. Określenie Wielkiej Kobiecości mianem "Magna Mater" pojawiło się zatem względnie późno w historii ludzkości, ale sam kult tej postaci i tworzenie jej przedstawień plastycznych wyprzedzają pojawienie się tego terminu o dziesiątki tysięcy lat. Nawet w wypadku owego względnie późnego terminu wyraźnie widzimy, że zestawienie słów "Matka" i "Wielka" nie polega na zestawieniu pojęć, lecz zabarwionych emocjonalnie symboli. "Matka" wskazuje nie tylko na stosunek pochodzenia, lecz także na sytuacje psychiczną "ja"; w identyczny sposób słowo "Wielka" wskazuje na symboliczną wyższość charakteryzującą postać archetypową w porównaniu ze wszystkim, co ludzkie, a nawet, co stworzone. Zanim w obrębie ludzkości różne zjawiska złożą się, tworząc ludzką postać Wielkiej Matki, możemy spotkać całą pełnię spontanicznie wynurzających się symboli należących do jej jeszcze nieuformowanego, bezkształtnego obrazu. Symbole te - zasadniczo symbole naturalne zaczerpnięte z wszystkich dziedzin natury - w jakiejś mierze sygnowane są obrazem Wielkiego Macierzyństwa, które w nich żyje i utożsamia się z nimi, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z kamieniem, drzewem, stawem, owocem czy zwierzęciem. Symbole te z wolna zostają powiązane z postacią Wielkiej Matki, występując jako jej atrybuty, tworząc krąg symboli otaczających postać archetypową i pojawiających się w obrzędzie i micie.
Podejmując próbę przedstawienia struktury archetypu "Wielkiej Matki" czy "Wielkiej Kobiecości" na podstawie dużego zbioru ilustracji, będziemy musieli szeroko zakreślić zakres naszych refleksji. Albowiem jedynie amplifikacja, metoda porównawczej psychologii morfologicznej, przywołująca w trakcie interpretacji analogie zaczerpnięte z najróżniejszych dziedzin historii religii, archeologii, prehistorii, etnologii itd., może być w stanie przeniknąć do zrozumienia archetypów i konkretnych symboli. Ale właściwym przedmiotem naszych dociekań jest symboliczna autoprezentacja archetypu, która - posuwając się przez medium człowieka - zwraca się do nas za pośrednictwem form plastycznych tworzonych na poły świadomie, na poły nieświadomie.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Wielka Matka. Fenomenologia kobiecości. Kształtowanie nieświadomości
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE