Polskie życie po życiu. Relacje ludzi uratowanych ze stanu śmierci klinicznej

Okładka książki Polskie życie po życiu. Relacje ludzi uratowanych ze stanu śmierci klinicznej praca zbiorowa
praca zbiorowa Wydawnictwo: Nieznany Świat nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nieznany Świat
1996-01-01
1996-01-01

po pierwsze - to jest kwestia w pełni indywidualna co kto sądzi o śmierci klinicznej. jedni wierzą, że dokładnie to jest po śmierci, a inni myślą, że to przeżycie na podobnym stadium co zwykły sen - nie można w 100% wierzyć w jedną wersję tego jak to zjawisko odnosi się do faktycznego stanu po śmierci człowieka. jednakże uważam, że jest to niewiarygodnie dobry materiał dla osób zainteresowanych tematem i nie tylko - autentyczne historie ludzi, którzy to przeszli, i to ludzi w różnym wieku, z różnych miejsc, z różnych środowisk. naprawdę każdego może coś takiego spotkać, patrząc na to ilu naszych rodaków opowiedziało swoją historię dla tego dzieła i warto według mnie się zapoznać z tematem.
ode mnie 9/10, bo nie powiedziałbym, że to "arcydzieło", ale jest to wybitna książka, która była w stanie uszczypnąć temat śmierci klinicznej w bardzo interesujący sposób.

Przeczytałam ponad 200 stron o doświadczeniach ludzi, którzy będąc w stanie śmierci klinicznej udają się w podróż do drugiego pozaziemskiego świata i .... i dalej nie wiem czy w to wierzyć, czy nie. Nie mogę podważać wiarygodności tych opinii, ponieważ sama nie doświadczyłam śmierci klinicznej, więc może faktycznie Ci ludzie czuli że płynęli przez tunel, że unosili się i widzieli z góry siebie na stole operacyjnym, że byli w niebie i czuli obecność samego Boga.
Poza tą książką chciałam trochę pogłębić temat i dokopałam się do kilku artykułów w internecie. I z kolei z tych artykułów dowiedziałam się, że efekty podobne do śmierci klinicznej pojawiają się np. po zażyciu narkotyków, u pilotów samolotów odrzutowych, którzy doznają ogromnych przeciążeń, albo po uszkodzeniu niektórych rejonów mózgu. Za to, że czujemy, że nasze ciało to my i stanowi ono z naszą świadomością jedność, odpowiada część w naszym mózgu - skrzyżowanie skroniowo-ciemieniowe. W przypadku niedokrwienia lub niedotlenienia organizmu ten fragment mózgu przestaje działać jako pierwszy i dlatego pojawia się poczucie unoszenia się nad swoim ciałem.
Podsumowując to niesamowite i bardzo ciekawe zagadnienia, jednak w książce nie ma odniesień do medycyny tylko ukazana jest duchowa strona śmierci klinicznej. Brakowało mi konfrontacji z medycznym punktem widzenia. Dlatego sama musiałam poszukać tych informacji. Niemniej polecam zainteresowanym taką tematyką.

Dla miłóśników tematu.

Dla miłóśników tematu.

Polska odpowiedź na książkę Raymonda Moody'ego. Tytuł o tyle wyjątkowy, że odnosi się do 'polskich' doświadczeń bliskich śmierci, czyli 'śmierci klinicznej' NDE (Near Death Experiences).

• Nie wracać
  • Niewidoczne