Dziś na BookTargu – poniedziałek, 10 maja

LubimyCzytać LubimyCzytać
10.05.2021

Nowy tydzień i nowe literackie wydarzenia na BookTargu! Dzisiaj dla czytelników przygotowaliśmy spotkania z Karolem Wyszomirskim, Wiesławem Łukaszewskim, Piotrem Stankiewiczem, Martą Frej, Michałkem Gołkowskim oraz z Wojciechem Chmielarzem i Jakubem Ćwiekiem, a także ciekawe panele dyskusyjne dotyczące tłumaczeń. Poniedziałek na BookTargu to również dzień, w którym zaczynają się wydarzenia adresowane do branży książki.

Dziś na BookTargu – poniedziałek, 10 maja

W poniedziałek 10 maja transmisje rozpoczną się już o godz. 14:00. Pamiętajcie, że każde spotkanie możecie śledzić na Facebooku lubimyczytac.pl oraz BookTargu, a także na LC.TV na YouTube.

BookTarg – spotkania w poniedziałek, 10 maja

Godz. 14:00 Tłumaczenie kryminałów – panel dyskusyjny

Czym wyróżnia się praca nad przekładem powieści kryminalnych, jakie pociąga za sobą wyzwania, co intryguje, a co irytuje? Tłumaczki przybliżą relacje, jakie w trakcie przekładu nawiązują z bohaterami i co robią, kiedy nieoczekiwanie ich faworyt okazuje się mordercą. Zgodnie z myślą przewodnią panelu, uchylą rąbka tajemnicy, wyjaśniając, kiedy pozwalają sobie na interwencje, jak dają się wciągnąć w intrygę, a na koniec wspólnie zastanowią się nad tym, jak klasyki kryminału kształtują trendy we współczesnej literaturze tego gatunku.

O wyzwaniach związanych z tłumaczeniem kryminałów, radościach i dylematach oraz sposobach radzenia sobie z nimi opowiedzą tłumaczki literatury – Agata Lubowicka (tłumaczka z języka duńskiego), Kaja Makowska (tłumaczka z języka angielskiego) oraz Ewa Penksyk-Kluczkowska (redaktorka i tłumaczka z języka angielskiego). Rozmowę moderuje Maria Jaszczurowska.

Kliknij, aby dołączyć do wydarzenia na Facebooku.

Godz. 15:00 Karol Wyszomirski

Problemy zdrowotne, nadwaga, zmęczenie, chroniczny stres, problemy z pamięcią i koncentracją, spadek kreatywności, problemy ze snem, wypalenie zawodowe i depresja...

Karol Wyszomirski - dietetyk i trener personalny - twierdzi, że odpowiedzią na te bolączki jest biohacking. Nie wierzycie?

Rozmowę poprowadzi Katarzyna Domańska.

Kliknij, aby dołączyć do wydarzenia na Facebooku.

Godzina 15:30 Prof. Wiesław Łukaszewski

„Ta książka nie jest poradnikiem. Nie oferuje ani szczęścia, ani dobrych rad, jak je osiągnąć w dziesięć minut. Przypomina jednak o naszym bogactwie – o myśleniu, które nie zna żadnych granic, i o wyobraźni, która też nie ma kresu”.

To książka dla nas i o nas - zagubionych, poszukujących... Niby mamy wszystko, a jednak... No właśnie. O tym czego nam brakuje z prof. Wiesławem Łukaszewskim porozmawia Katarzyna Domańska.

Kliknij, aby dołączyć do wydarzenia na Facebooku.

Godzina 16:00 Tłumaczenie fantastyki

Czy tłumaczenie fantastyki różni się od przekładania innych gatunków literatury? Czy fantasy tłumaczy się inaczej niż science-fiction? Czy fantastyka dla młodzieży stanowi szczególne wyzwanie? Jak postrzega przekład osoba będąca jednocześnie autorką książek fantastycznych, jak i ich tłumaczką?

Odpowiedzi na te i inne pytania usłyszymy w panelu, którego moderatorem będzie Agnieszka Włoka (prowadzi profil Pomiędzy stronami, gdzie rozmawia przeważnie z autorami fantastyki i thrillerów; pisze dla „Nowej Fantastyki”).

Uczestnicy: Paulina Braiter (tłumaczyła największych: Gaimana, Le Guin, Mastertona, Asimova, Careya, Resnicka), Anna Studniarek (uznana tłumaczka klasyki: Wolfe, Zusak, jak i współczesnych pisarzy, między innymi Sandersona), Agnieszka Hałas (pisarka i tłumaczka, autorka popularnego cyklu o świecie Zmroczy), Jakub Radzimiński (tłumacz wielu książek z półki z fantastyką dla młodzieży).

Kliknij, aby dołączyć do wydarzenia na Facebooku.

Godzina 17:00 Piotr Stankiewicz

Jak nie zagubić się we współczesnym, chaotycznym i pełnym pokus świecie?
Jak w pełni efektywnie wykorzystać swe życie? Jak nie marnować czasu, nie dać się zaskoczyć nieszczęściu czy uniezależnić nasze samopoczucie od tego, na co i tak nie mamy wpływu?

Wokół tych pytań będzie się toczyć rozmowa między Piotrem Stankiewiczem, autorem książki „Sztuka życia według stoików”, a Piotrem Podsiedlikiem, który stara się wykorzystywać zasady filozofii stoickiej w codziennym życiu.

Kliknij, aby dołączyć do wydarzenia na Facebooku.

Godzina 18:00 Marta Frej

Marta Frej, polska malarka, ilustratorka i animatorka kulturalna, opisuje dzisiejszą rzeczywistość i swój stosunek do niej za pomocą memów. W tych obrazach z błyskotliwymi, celnymi podpisami porusza wiele trudnych tematów dotyczących m.in. praw kobiet, feminizmu, nietolerancji wobec mniejszości seksualnych, ekspansji Kościoła katolickiego w życiu publicznym, wykluczenia, stereotypów.

Książka będzie pretekstem do dyskusji o ważnych i aktualnych problemów społecznych, i odsłoni z pewnością trudną prawdę o polskiej rzeczywistości.

Z Martą Frej porozmawia Agnieszka Jankowiak-Maik (redaktorka naczelna serwisu CiekawostkiHistoryczne.pl).

Kliknij, aby dołączyć do wydarzenia na Facebooku.

Godzina 19:00 Wojciech Chmielarz, Jakub Ćwiek

Jakub Ćwiek i Wojciech Chmielarz połączyli swoje siły pisząc „Skowyt” - pierwszy polski audioserial, który powstawał w duecie. Autorzy opowiedzą o podejściu do wymagającego gatunku, jakim jest horror, a także o trudnościach i możliwościach, jakie daje tworzenie w duecie.

Rozmowę poprowadzi Ewa Cieślik, koordynatorka redakcji lubimyczytać.pl.

Kliknij, aby dołączyć do wydarzenia na Facebooku.

Godzina 20:00 Michał Gołkowski

Jego książki krążą pomiędzy tematyką stalkerską, alternatywną historią czy fantasy. Jednak bez względu na gatunek, styl „Gołkosia” pozostaje niezmiennie smakowity.

Między innymi o „Forcie 72” z cyklu „Stalowe szczury” z autorem porozmawia Drwal Rębajło.

Kliknij, aby dołączyć do wydarzenia na Facebooku.

BookTarg branżowy – harmonogram 10 maja

10:00 Nowe sposoby docierania do czytelnika

Paneliści: Natalia Gromow - dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni; Anna Gruszecka - dyrektorka Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu; Andrzej Ociepa - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu

11:00  Smart publishing - jak dane i sztuczna inteligencja mogą pomóc w kształtowaniu branży wydawniczej jutra

Prowadzenie: Ralf Winkler - dyrektor zarządzający firmy QualiFiction, twórcy oprogramowanie do analizy tekstów i oceny sukcesów książkowych na rynku niemieckim.

12:00 Ustawa o ochronie rynku książki: panaceum na bolączki branży wydawniczej?

Organizator: Polska Izba Książki.

Paneliści: Sonia Draga – prezeska Polskiej Izby Książki i wydawnictwa Sonia Draga; Maciej Makowski – prezes Prószyński Media Sp. z o.o.; Włodek Albin – członek Rady Polskiej Izby Książki, prezes wydawnictwa Wolters Kluwer Polska; Marek Dobrowolski – Dyrektor handlowy wydawnictwa Nasza Księgarnia.
Prowadzenie: Ewa Tenderenda-Ożóg / Biblioteka Analiz, Rynek-ksiazki.pl.

14:00 Rola bibliotek w kształtowaniu biblioróżnorodności – znaczenie promocji dobrej literatury niszowych wydawnictw

Organizator: Polska Izba Książki.

Paneliści: Anna Gruszecka – dyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu; dr Ewelina Rąbkowska – kierownik Muzeum Książki Dziecięcej, działu specjalnego oraz czytelni naukowej Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego; Janina Rogalska-Koźbiel (wydawnictwo JanKa); Fabian Cieślik (wydawnictwo Marpress).

Godzina 15:00 Wszystko, co musisz wiedzieć o biznesie w sieci

Spotkanie z Marciem Pieleszkiem, współautorem książki pt. „Biblia e-biznesu 3.0”.

Udział w wydarzeniach BookTargu Branżowego jest darmowy. Obowiązują zapisy na poszczególne webinaria. Po więcej informacji zapraszamy na oficjalną stronę internetową i na wydarzenie online „BookTarg branżowy” na Facebooku.

Booktarg branżowy

[aj]


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 07.05.2021 15:44
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post