rozwiń zwiń

forum Oficjalne Konkursy

[Zakończony] Fantastyka na światowym poziomie - Anioły i magowie we współczesnym Londynie

LubimyCzytać
utworzył 21.10.2011 o 11:17

FANTASTYKA NA ŚWIATOWYM POZIOMIE

Zapraszamy w niezwykłą podróż do świata wyobraźni, po którym oprowadzi nas Wydawnictwo MAG. Rozpoczynamy cykl spotkań z literaturą fantastyczną. Przed nami 25 tygodni, podczas których zaprezentujemy najważniejsze tematy i gatunki w literaturze fantastycznej oraz rozdamy łącznie 125 książek!

Bohaterowie, których nie wypada nie znać, autorzy, którzy wyznaczali kierunki popkultury, nadprzyrodzone zagadki, mityczne potyczki, podróże w przeszłość i w odległą przyszłość – to wszystko znajdziecie co tydzień na LC!

Dziś prezentujemy pierwszy artykuł i zapraszamy do udziału w związanym z nim konkursie, w którym do wygrania książki Kate Griffin.


Szaleństwo Aniołów

Nocny burmistrz

Neonowy dwór



Anioły i magowie we współczesnym Londynie

Jest wiele powieści, których akcja rozgrywa się w Londynie. Jest wiele powieści fantastycznych, których akcja rozgrywa się w Londynie. To charakterystyczny nurt, zapoczątkowany przez Neila Gaimana, nurt, w którym prawa świata realnego mieszają się z tym co nienaturalne, ze światem starożytnych wierzeń, bogów dawnych i współczesnych religii, ludzkimi przesądami i wytworami współczesnych bajek. Nieprzypadkowo, do najczęściej ekranizowanych opowieści należy legenda o królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu. To w klimacie angielskich średniowiecznych opowieści rozgrywa się akcja Robin Hooda. A Londyn jest najczęściej wybieraną sceną współczesnych powieści nierealistycznych. W Londynie Pod, na stacjach metra i w krętych korytarzach kolejki podziemnej ucieka przed Panem Vandemarem i Croupem Richard Mayhew . W Londynie Pod przygody przeżywają bohaterki Lon NieDynu. Nie przypadkowo miejscem akcji serii Matthew Swifta jest Londyn. Ale Londyn w wyobraźni Kate Griffin jest równoprawnym bohaterem powieści a nie tylko obojętną scenografią.

Sercem historii jest miłość między Matthew Smithem, głównym bohaterem serii, człowiekiem, którego los nagle zmienił się w dziwny i niewytłumaczalny sposób, a miastem, w którym magia służy jak środek wyrażenia tej miłości i narzędzie ratunku. W świecie wykreowanym przez Kate Griffin, miejska magia jest niczym więcej niż tylko narzędziem, oddającym głębszą perspektywę, możliwością wyrażenia i doświadczenia w pełni energii miasta. Matthew Smith wykorzystuje miasto i jego moc po to by zostać miejskim czarownikiem.

To co czyni tę serię wyjątkową, to fakt, że obala wszystkie nasze wyobrażenia i mity, jakie znamy z lektury Zachodniej fantastyki. W tradycyjnej literaturze Zachodu mądrzy, czcigodni mentorzy poświęcają siebie w imię większego dobra, przepowiednie się spełniają, magia istnieje tylko w dalekich krajach, a posiadanie magii stawia z miejsca jej właściciela w uprzywilejowanej sytuacji.

W tej serii jest inaczej. Szybko przekonujemy się, że mentorzy nie są tak naprawdę zbyt mądrzy i bardziej prawdopodobne jest, że prędzej cię zabiją niż się poświęcą w imię wyższego dobra. Szczury i gołębie są stworzeniami magicznymi, przepowiednie są niczym więcej niż narzędziem sprytnej manipulacji politycznej, a Matthew Smith, miejski czarownik, pomimo swojej niewątpliwej zdolności do posługiwania się bankomatami i terminalami kart kredytowych, jest niewątpliwie zwykłym członkiem klasy pracującej.

Ubranie kupuje w sklepach z używaną odzieżą, jego podstawowym środkiem transportu są własne nogi, a do ekskluzywnych restauracji wkracza tylko, gdy ktoś inny płaci jego rachunek. Jest pełen uprzedzeń wynikających z przekonania , że ludzie go nie szanują i głęboko wierzy, że musi się za odegrać. Ale co najważniejsze, magia w książkach Kate Griffin nie jest ucieczką od rzeczywistości. To element, którego nie można oddzielić, coś nierozerwalnie połączonego z istotą opowieści, to ona jest pełnoprawnym bohaterem i elementem rzeczywistości. Ta magia jest całkowicie praktyczna, stworzona z wyrzuconych plastikowych reklamówek i biletów komunikacji miejskiej. To jest moc wynikająca z możliwości dostrzegania najzwyklejszych rzeczy, to perspektywa, w której nasza prozaiczna rzeczywistość nie jest ani trochę prozaiczna.


KONKURS:

W powieściach Kate Griffin miasto jest równoprawnym bohaterem, a nie tylko tłem opowieści. W jakich innych powieściach fantastycznych autor również uczynił bohaterem miasto? Czym jest miasto dla bohaterów, jak jest przedstawione? Wybierz jedną powieść fantastyczną (lub cykl) i opisz jej bohatera, którym jest miasto.

Odpowiedzi wpisujcie poniżej jako komentarze – to będzie nasza dyskusja o obrazie miasta w literaturze fantastycznej!

Autor najciekawszego tekstu otrzyma trzy książki Kate Griffin („Szaleństwo Aniołów”, „Nocny burmistrz”, „Neonowy dwór”). Przyznamy również drugą nagrodę w postaci dwóch książek: „Szaleństwo Aniołów” i „Neonowy Dwór”.

Na odpowiedzi czekamy do 27 października włącznie.

Zapraszamy!


Regulamin konkursu:
  • Konkurs trwa od 21 października do 27 października włącznie.
  • W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów opinii, recenzji innych osób jest zabronione.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu LubimyCzytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwisu LubimyCzytac.pl i Wydawnictwo MAG.

odpowiedzi [17]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
więcej
MamaJulki  - awatar
MamaJulki 28.10.2011 21:23
Czytelniczka

Gratuluję!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 28.10.2011 21:11
Administrator

Po burzliwych naradach postanowiliśmy przyznać pierwsze miejsce Wiedźmie za świetny opis Ambergris.
Druga nagroda trafia do użytkownika Fimbul93.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za wszystkie przesłane teksty - czytaliśmy z przyjemnością!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 28.10.2011 09:18
Administrator

Dziękujemy za zaprezentowane teksty, wkrótce ogłosimy zwycięzców. Tym czasem zapraszamy do udziału w kolejnym konkursie z cyklu "Fantastyka na światowym poziomie", tym razem zastanowimy się "Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach". Brzmi tajemniczo? Artykuł i konkurs jeszcze dziś na LC. Zapraszamy!

pozdrawiamy,
Zespół LC

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Fimbul93  - awatar
Fimbul93 27.10.2011 23:51
Czytelnik

Chciałem pomówić trochę o innej fantastyce. O inaczej pojmowanej cykliczności. I wreszcie - o innym, inaczej przedstawianym, ocenianym i rozumianym mieście.

W 1925 roku pewien genialny pisarz opuścił Providence, które z ledwością można było wtedy nazwać miasteczkiem. Przeprowadził się do centrum przeludnionego Nowego Jorku. Spędził w nim stosunkowo krótki czas, lecz to,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Wiedźma  - awatar
Wiedźma 27.10.2011 22:45
Czytelniczka

Ambergris - miasto szaleńców i świętych, jak określił je sam autor. Miasto pełne grozy, tajemnic i ciemnych uliczek. Miasto kwitnącego handlu, zdradzieckich grzybów, nierozwiązanych zniknięć. Miasto, po którym nikt nie porusza się bez przewodnika, gdyż zawsze łatwo się w nim zgubić. Niektórzy mieszkańcy twierdzą nawet, że ulice zmieniają swoje położenie.

Wciąż jednak...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
akinoria  - awatar
akinoria 27.10.2011 20:34
Czytelniczka

Powieść fantastyczna nie jedno ma imię. Miasto miastu nie równe, a czy opowiadania Tadeusza Oszubskiego zebrane w jedną całość pod nazwą Drapieżnik można dopisać do tego konkursu? Nie mam pojęcia, ale spróbuję. Skąd moje dylematy? Otóż zbiór zawiera dziesięć krótkich opowiadań. Każde z nich jest dziełem wyobraźni autora, osnutym jednak na kanwie autentycznych zdarzeń ...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Cheer_up  - awatar
Cheer_up 27.10.2011 20:14
Czytelniczka

Przykładem takiej książki jak dla mnie jest cała trylogia Suzanne Collins „Igrzyska Śmierci”. Główną bohaterką jest Katniss Everdeen, która chciała zastąpić swoja siostrę w Głodowych Igrzyskach. Tym samym została zmuszona do wzięcia udziału w igrzyskach, gdzie głównym celem jest wyeliminowanie swoich przeciwników. Przez zabójstwo! Ale w tej całej historii jak dla mnie te...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
nayenezgani  - awatar
nayenezgani 27.10.2011 13:53
Czytelnik

Tytułowy Most nad Otchłanią to Miasto. Miasto-państwo, a zarazem cały cywilizowany świat w morzu barbarzyńców, którzy żyją po dwóch stronach Przepaści. Dla mieszkańców Mostu – starych Rodów i mieszczan – jest ojczyzną, największą świętością, źródłem ich tradycji, tożsamości, wiedzy, a przede wszystkim bogactw. Dla mieszkańców Przedmościa, którzy żyją na Równinnym...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Inka  - awatar
Inka 26.10.2011 17:18
Bibliotekarka

Na początku pomyślałam o słynnej serii książek niemieckiej pisarki - Cornelii Funke - "Atramentowy świat". W powieściach tych autorka opisuje przeważnie losy Mo, Maggie i innych bohaterów, ale... Pojawia się tam także opis miasta. Jest to w drugiej częście trylogii - "Atramentowej krwi". Autorka opisuje miasto, jako tęstniącą życiem krainę kuglarzy, linoskoczków,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
nunachopin  - awatar
nunachopin 25.10.2011 14:44
Bibliotekarka

Właśnie odkrywam „Palimpsest” Catherynne Valente. Zastanawiałam się, czy zakwalifikować tę opowieść do gatunku literatury fantastycznej. Trochę odstaje od typowych przedstawicieli tego nurtu. Jest bardzo zmysłowa, poetyczna (autorka jest poetką, więc nie mogło być inaczej) i baśniowa. Taka bajka dla dorosłych, łącząca świat realny z niedostrzegalnym. Doszłam jednak do...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej