Grupa dyskusyjna Konkursy LubimyCzytać.pl

2282
Dyskusji
1103208
Czytelników
Kategoria
Należysz

Najdziwniejsze kłamstwo – wygraj książkę „Prawda. Krótka historia wciskania kitu”.

LubimyCzytać
utworzył 17.03.2020 o 14:13

Żyjemy w wieku „postprawdy”. Prezydent Stanów Zjednoczonych nie zawraca sobie głowy prawdziwością swoich słów (rekord pobił dzięki szczególnie intensywnemu tsunami bredni, kiedy w ciągu 120 minut wygłosił 125 fałszywych stwierdzeń, czyli więcej niż jedno na minutę!). Płaskoziemcy i antyszczepionkowcy już nie wierzą ekspertom. Internet zmienił nasze codzienne życie w dezinformacyjne pole bitwy. Ale czy „złoty wiek“ prawdy rzeczywiście kiedykolwiek istniał? Czy naprawdę ludzie kiedyś nie kłamali? Tom Phillips, redaktor serwisu fullfact.org zajmującego się sprawdzaniem faktów, każdego dnia zmaga się z zalewem bzdur. I rzuca sarkastyczne spojrzenie na przekonanie, że kłamstwo w debacie publicznej pojawiło się wczoraj. Z właściwym sobie humorem pokazuje, że zawsze mieliśmy tendencję do zmyślania i że dzisiejsza fakenewsowa histeria jest tylko najświeższą wersją starej dobrej umiejętności ludzi do rozsiewania kłamstw gdziekolwiek się da. Imponujące kłamstwa i kłamcy, których aż chce się szanować!

Wiadomo, kłamać nie wolno i jest to brzydki nawyk. Ale komu choć raz nie zdarzyło nawet delikatnie minąć się z prawdą, niech pierwszy rzuci kamień. Jakie jest najdziwniejsze lub najśmieszniejsze kłamstwo jakie zdarzyło się wam usłyszeć? A może to właśnie wy jesteście jego autorem?Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.


Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


Prawda. Krótka historia wciskania kitu - Jacek Skowroński
Prawda. Krótka historia wciskania kitu

Autor : Tom Phillips

Nowa książka autora bestsellera „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko”. Tym razem przeczytacie o prawdziwe – a raczej o wszystkich genialnych sposobach wciskania kitu, jakie ludzkość wymyśliła przez wieki... Żyjemy w wieku „postprawdy”. Prezydent Stanów Zjednoczonych nie zawraca sobie głowy prawdziwością swoich słów (rekord pobił dzięki szczególnie intensywnemu tsunami bredni, kiedy w ciągu 120 minut wygłosił 125 fałszywych stwierdzeń, czyli więcej niż jedno na minutę!). Płaskoziemcy i antyszczepionkowcy już nie wierzą ekspertom. Internet zmienił nasze codzienne życie w dezinformacyjne pole bitwy. Ale czy „złoty wiek“ prawdy rzeczywiście kiedykolwiek istniał? Czy naprawdę ludzie kiedyś nie kłamali? Tom Phillips, redaktor serwisu fullfact.org zajmującego się sprawdzaniem faktów, każdego dnia zmaga się z zalewem bzdur. I rzuca sarkastyczne spojrzenie na przekonanie, że kłamstwo w debacie publicznej pojawiło się wczoraj. Z właściwym sobie humorem pokazuje, że zawsze mieliśmy tendencję do zmyślania i że dzisiejsza fakenewsowa histeria jest tylko najświeższą wersją starej dobrej umiejętności ludzi do rozsiewania kłamstw gdziekolwiek się da. Imponujące kłamstwa i kłamcy, których aż chce się szanować! Od Wielkiej Mistyfika­cji Księżycowej (kiedy nowojorska gazeta „Sun” wzbudziła sensację, publikując cykl artykułów o sławnym astronomie sir Herschelu, który odkrył na Księżycu zaawansowaną cywilizację), przez humbug o wannach, po grasującego w Croydon seryjnego zabój­cę kotów – wiele z tego, co czytaliśmy o wydarzeniach dzie­jących się na świecie, było totalną bzdurą. Przed wami nie­prawdopodobne opowieści o mitycznych krainach i badaczach niekoniecznie będących w miejscach, o których pisali. Albo historie o manipulacjach na wielką skalę dzięki rozpowszechnianiu teorii spiskowych lub o nieudanych próbach tuszowania katastrof czy o propagandzie z czasów wojny – czyli cała niecna sztuka politycznej ściemy! Przeczytajcie o maniach, lękach i zbiorowych histeriach pro­wadzących do wiary w absurdalne rzeczy – jak widmowe statki po­wietrzne czy niezwykle rozpo­wszechnione przekonanie, że ktoś próbuje kraść mężczyznom penisy – które przekładają się czasem na zupełnie rzeczywiste tragedie… na przykład powodują polowania na czarownice. Okazuje się, że jeśli chodzi o życie w prawdzie, to sami jeste­śmy swoim największym wrogiem. Ta książka opowiada o tym, jak ludzkość przez stulecia oszukiwała samą siebie. Stawia też istotne pytanie: Czy istnieje szansa, byśmy w przyszłości zdecydowali się porzucić kłamstwo?

Regulamin
  • Konkurs trwa 17 - 23 marca włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce i posiadające konto na portalu lubimyczytać.pl.
  • Prace zamieszczane na serwerze portalu powinny spełniać następujące wymagania: Maksymalna waga ilustracji - 100 KB. Maksymalna szerokość - 300 px. Format pliku graficznego: .jpeg. Wymagania nie dotyczą grafik pochodzących z serwerów zewnętrznych
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane osobowe uczestnika (imię, nazwisko, adres korespondencyjny i numer telefonu) przetwarzane będą przez administratora serwisu lubimyczytać.pl w celu przeprowadzania konkursu, wysyłki nagród oraz analizy i statystyki . Dane osobowe zwycięzcy mogą zostać przekazane w celu wysyłki nagrody partnerowi konkursu - Wydawnictwu Albatros. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
  • Adres i numer telefonu zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

Lista wypowiedzi [54]

Sortuj:
3040
4
17.03.2020 14:13

 Prawda. Krótka historia wciskania kitu Prawda. Krótka historia wciskania kitu


39
0
17.03.2020 21:01

Kłamstwo jest jedną z tych rzeczy, które są wyssane z mlekiem matki. Ludzie od zawsze byli skorzy do głoszenia nieprawdy, dla własnych korzyści lub ominięcia srogiej kary. Jest to coś co podąża za nami jak cień.
W XXI wieku mamy idealne warunki do szerzenia najróżniejszych fakenewsów (tych dotyczących koronawirusa również). Nikt nie powiedział przecież, że internet jest...

więcej

585
296
17.03.2020 21:57

- I jak sernik? - pytam szanownego małżonka, w sumie nie dlatego, że jestem ciekawa czy mu smakuje, tylko dlatego, że jak robię coś w kuchni to jest prawdziwe święto. Chcę po prostu wiedzieć czy stworzyłam rzecz jadalną.
Nienawidzę gotować.
Ani piec.
Jednak rola matki i żony zobowiązuje do przynajmniej jednego normalnego posiłku w tygodniu.
Ów mąż szanowny, usiadłszy do...

więcej

531
154
18.03.2020 19:19

Świetne! Niechęć do gotowania lub czasem nieumiejętność gotowania łączy kobiety w bólu niechęci do tej właśnie czynności :)) Ja osobiście nienawidzę gotować, choć umiem. Jednak zawsze gdy robię dwie rzeczy i tą drugą jest gotowanie - jest pewne że przypalę :))


585
296
19.03.2020 16:18

Dwie rzeczy w kuchni na raz - chylę czoła 😆


531
154
19.03.2020 19:06

Nie ma co chylić, bo słabo mi idzie!


Reklama
241
0
18.03.2020 00:52

Każdy z nas kłamie lub chociaż delikatnie mija się z prawdą w codziennym życiu. Wydaje mi się, że jeśli mielibyśmy wbudowany licznik kłamstw, wynik byłby dla nas samych zaskakujący, bo często robimy to automatycznie - w końcu pielęgnujemy tę umiejętność od najmłodszych lat. Najzabawniejsze są nieudolne jeszcze drobne oszustwa maluchów, jeszcze tak niewinnych i...

więcej

282
259
18.03.2020 07:53

Uczę w liceum.Więc do perfekcji musiałam opanować sztukę kompromisu,dialogu.W pewnych sytuacjach muszę uciekać się do podstępu a nawet kłamstwa,aby zdyscyplinować uczniów. Jednak moje małe kłamstewka,to "pikuś" w porównaniu do kłamstw serwowanych mi przez uczniów. Przykłady? Wpadają na lekcję dwie uczennice,mocno spóźnione,od których czuć smród papierosów.Na pytanie:...

więcej

41
13
18.03.2020 09:48

Muszę przyznać, że w dzieciństwie miałam ogromny problem z ciągłym kłamaniem. Na szczęście wyrosłam z tego, ilość wypowiadanych przeze mnie kłamstw się ustabilizowała, ale wtedy mój licznik bujd z pewnością przebijał licznik prezydenta Stanów Zjednoczonych ;)
Były to przeróżne rzeczy, takie jak oszustwa, które miały przynieść mi jakąś korzyść (np. udawanie wymyślnych...

więcej

570
20
18.03.2020 10:56

Najzabawniejsze kłamstwo, które usłyszałam? Kocham cię. Zaiste. Już, bo uwierzę. Do dziś, na to wspomnienie, moje brwi samoistnie układają się w litery "W" i "F". Zmarszczka między nimi układa się w "T" . Tylko tyle da się powiedzieć na temat niektórych kłamstw.


844
300
18.03.2020 10:59

Pszczółki są bardzo pracowitymi stworzonkami a produkowany przez nie miód jest słodkością nad słodkościami. Proces jego produkcji od zawsze stanowił dla mnie nie lada ciekawostkę. Zamiast jak porządne dziecko pójść z tym pytaniem do mamy powędrowałam do mojego taty... śmieszka.
Opowiedział mi on jak to pszczółki wchodzą do kwiatka i piją ten nektar, i piją i piją... Potem...

więcej

1554
442
18.03.2020 11:51

Najdziwniejsze kłamstwo jakie słyszałam? "Kocham Cie" - słowa te mówił mój znajomy do mojej najlepszej przyjaciółki. Mimo tego, że na boku miał pannę. Do tej pory nie wierzę, że ktoś może kłamać w takiej kwestii i to publicznie.


88
62
18.03.2020 12:03

Jedną z najzabawniejszych historii z kłamstwem w roli głównej usłyszałam dawno temu od mojej babci. Rzecz działa się jeszcze przed II wojną światową. Babcia mieszkała w wioseczce zagubionej gdzieś pośród gęstwiny lasów. Aby dostać się do lekarza trzeba było wówczas pół dnia jechać wozem zaprzężonym w konia, toteż kobiety rodziły w chatach, a porody odbierane były przez tak...

więcej

Reklama
zgłoś błąd