Najnowsze artykuły
- ArtykułyJesienne Targi Książki – bezpłatne wydarzenie dla czytelników już od 20 do 22 września w WarszawieLubimyCzytać3
- ArtykułyPoziom czytelnictwa w Polsce: jak wypadamy na tle Europy? Jedna rzecz nas wyróżniaAnna Sierant32
- ArtykułyCzytelnicza rewolucja, czyli jak „Szkoła Szpiegów“ zastawiła pułapkę na dzieciakiLubimyCzytać1
- Artykuły„Zmierzch” powraca, a Mickiewicz się zakochujeAnna Sierant4
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Łukasz Pabich
3
7,4/10
Pisze książki: historia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,4/10średnia ocena książek autora
17 przeczytało książki autora
41 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Bitwa pod Koniecpolem 21 listopada 1708 Łukasz Pabich
7,7
Monografia oparta jest na bogatej bibliografii. Autor praktycznie na każdej stronie zawarł przypisy. Mamy dobre wprowadzenie do tematu III wojny północnej, omówienie działań wojennych przed tytułową bitwą, przedstawienie zmiany mundurów w wojsku polskim na styl zachodni i bardzo dobre omówienie samej bitwy. Książka zawiera mapki, które obrazowo przedstawią ruchy wojsk czy przebieg bitwy.
Wojna polsko-turecka w latach 1633-1634 Łukasz Pabich
7,9
Wojna polsko - turecka z lat 1633 - 1634 pozostaje trochę na uboczu naszej historii, przyćmiona przez wydarzenia, które rozgrywały się w tym samym czasie pod Smoleńskiem. Monografia, poza oczywiście samym konfliktem, porusza także szereg innych kwestii. Punktem wyjścia do rozważań są niezwykle skomplikowane stosunki polsko - tureckie w latach 1629-1632. Poza wymienionymi krajami, sprawa dotyczyła także Kozaków, Tatarów, Państwa Moskiewskiego, Mołdawii, Szwecji oraz wymagała również szerszego spojrzenia w kontekście europejskim związanym z wojną trzydziestoletnią. Drugi rozdział koncentruje się już na roku 1633 oraz drodze ku wojnie. Autor omawia sejm koronacyjny oraz sytuację na kresach Rzeczypospolitej, a także najazd tatarski zakończony rozbiciem czambułu pod Sasowym Rogiem przez hetmana Koniecpolskiego. Kolejny rozdział koncentruje się już na przygotowaniach wojennych, omówieniu armii polskiej i tureckiej oraz najazd osmański, którego punktem kulminacyjnym była bitwa pod Kamieńcem Podolskim, gdzie kolejne zwycięstwo odniósł Koniecpolski. W ostatnim rozdziale autor opisuje tureckie przygotowania do wyprawy na Rzeczpospolitą w 1634 roku, polskie starania obronne oraz rokowania pokojowe, które doprowadziły do zakończenia wojny. Pochwalić należy autora za ciekawe przedstawienie tematu. Nie brakuje w nim opisu zawirowań dyplomatycznych związanych z licznymi interesami dworów europejskich w omawianym okresie, omówiono również sytuację wewnętrzną w obu krajach. Interesująco przedstawiono także działania militarne. Książka zawiera sześć map, indeks osobowy oraz trzy aneksy (dwa komputy wojsk Rzeczypospolitej i treść zobowiązań pokojowych).