Najnowsze artykuły
- ArtykułyNajlepsze kryminały dla słuchaczy: te audiobooki sprawią, że nie oderwiesz się od słuchawek!LubimyCzytać1
- ArtykułyRuszają castingi do nowego serialu o „Harrym Potterze”. Wśród wymagań dwa ważne punktyAnna Sierant8
- ArtykułyUwaga, konkurs! Wygraj „Głębokie rany“ – powieść kryminalną Nele NeuhausLubimyCzytać11
- Artykuły„W drodze do Nawii“ – przeczytaj fragment książki i rozmowę z autorką, Magdaleną WaląLubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Jacek Pyżalski
Źródło: http://www.jacekpyzalski.pl/
4
6,6/10
Pisze książki: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki (UAM, 2012; doktorat nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki - UŁ, 2002). Obecnie adiunkt na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi – w Krajowym Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy.
Mediator sądowy. Autor licznych publikacji. Trener w obszarze komunikowania i trudnych zachowań oraz ekspert w zakresie edukacji medialnej. Członek Polskiego Towarzystwa Edukacji Medialnej . Zainteresowania badawcze związane z zagadnieniami: agresji elektronicznej, nowych mediów, komunikacji w szkole, promocji zdrowia, cyberprzemocy wśród młodzieży.
Autor pierwszej monografii na rynku polskim dotyczącej agresji elektronicznej „Agresja elektroniczna wśród dzieci i młodzieży”. Autor, współwykonawca i wykonawca ponad czterdziestu projektów, kierownik kilkunastu projektów krajowych i międzynarodowych m. in.: ACERISH 2 (Adult Mentoring, Dragon Fly, ROBUSD).
Reprezentant Polski z nominacji MNiSW w Europejskiej Fundacji Nauki COST IS 0801.http://www.jacekpyzalski.pl/
Mediator sądowy. Autor licznych publikacji. Trener w obszarze komunikowania i trudnych zachowań oraz ekspert w zakresie edukacji medialnej. Członek Polskiego Towarzystwa Edukacji Medialnej . Zainteresowania badawcze związane z zagadnieniami: agresji elektronicznej, nowych mediów, komunikacji w szkole, promocji zdrowia, cyberprzemocy wśród młodzieży.
Autor pierwszej monografii na rynku polskim dotyczącej agresji elektronicznej „Agresja elektroniczna wśród dzieci i młodzieży”. Autor, współwykonawca i wykonawca ponad czterdziestu projektów, kierownik kilkunastu projektów krajowych i międzynarodowych m. in.: ACERISH 2 (Adult Mentoring, Dragon Fly, ROBUSD).
Reprezentant Polski z nominacji MNiSW w Europejskiej Fundacji Nauki COST IS 0801.http://www.jacekpyzalski.pl/
6,6/10średnia ocena książek autora
32 przeczytało książki autora
34 chce przeczytać książki autora
5fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Edukacja w czasach pandemii wirusa COVID-19
Tomasz Bilicki, Jacek Pyżalski
7,5 z 6 ocen
7 czytelników 0 opinii
2020
Agresja elektroniczna i cyberbullying jako nowe ryzykowne zachowania młodzieży
Jacek Pyżalski
6,9 z 8 ocen
23 czytelników 3 opinie
2012
Agresja elektroniczna wśród dzieci i młodzieży
Jacek Pyżalski
6,2 z 12 ocen
38 czytelników 2 opinie
2011
Psychospołeczne warunki pracy polskich nauczycieli: pomiędzy wypaleniem zawodowym a zaangażowaniem
Jacek Pyżalski, Dorota Merecz-Kot
6,0 z 1 ocen
1 czytelnik 0 opinii
2010
Najnowsze opinie o książkach autora
Agresja elektroniczna wśród dzieci i młodzieży Jacek Pyżalski
6,2
.Przyznaję się ,że do tej książki z wejścia podchodziłam bardzo negatywnie.Myślałam ,że będzie to książka napisana przez jakiegoś"nawiedzonego" człowieka ,który za wszelką cenę będzie chciał udowodnić ,że komputery ,Internet i wszystkie elektroniczne gadżety są złe, a ja jestem od nich uzależniona. Nie chcę pisać ,że się myliłam ,bo nawet dla mnie nudnym stał się fakt ,że praktycznie większość książek ,które przeczytałam w ostatnim czasie mnie pozytywnie zaskoczyło. No ale co na to poradzę :D Ujmę to tak ,teraz mam zupełnie inne zdanie o tej książce , niż przed jej przeczytaniem.
Po przeczytaniu tytuły pewnie większość z was pomyślała ,że jest to poradnik dla rodziców ,a skoro tak ,to zapewne nie ma w niej nic ,co by mogło was zainteresować. No i teraz to wy jesteście w błędzie :D Możecie mi oczywiście nie wierzyć ,ale ja z całą świadomością stwierdzam : TO JEST KSIĄŻKA DLA WAS ! :-)
Na początku sprostuję mój wstęp .Pan Jacek okazał się nie być żadnym "nawiedzonym" przeciwnikiem wszystkiego co elektryczne .Mi osobiście zaimponował on swoja wiedzą i świetną umiejętnością przekazania dość przerażających faktów.
Żyjemy w czasach ,gdzie panem i władcą zdecydowanie jest Internet .Jest on wszędzie ,a żeby uciec przed nim trzeba by było chyba wyłączyć elektryczność na całym świecie.Większość z nas jest zachwycona "nowym władcą'' - dzięki niemu wszystko stało się wygodniejsze. Bez wychodzenia z domu możemy zrobić zakupy, zapłacić rachunki ,pracować i rozmawiać z przyjaciółmi . Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się ,czy Internet nie ma przypadkiem jakiś wad ?Ja jakiś tydzień temu powiedziałabym ,że może i owszem problemem są osoby uzależnione od gier komputerowych ,czy od portali społecznościowych ,ale jest to tylko jakiś malutki odsetek wszystkich użytkowników no i przecież jest wiele metod leczenia tych nałogów.
Wiedzieliście ,że istnieje coś takiego jak agresja elektroniczna?Owszem często słyszymy o tym ,że ktoś wrzucił do sieci nagie zdjęcia jakiejś gwiazdy ,lub podawał się za kogoś,kim nie jest i często uważamy ( a przynajmniej ja uważałam ) ,że to są właśnie przejawy mobbingu i agresji . Jednak pan Jacek Pyżalski uświadamia nam ,że nie do końca tak to wygląda . Ja osobiście nie wiedziałam ,że są ludzie ,którzy nękają innych ,zazwyczaj słabszych ludzi nie tylko "na żywo ",ale też na łamach różnych portali i forów i że może to wywołać aż tak wiele problemów i tak mocno wpłynąć na psychikę osoby poszkodowanej.Po tej lekturze już dzisiaj mogę odpowiedzieć na wcześniejsze pytanie zupełnie inaczej niż bym to zrobiła wcześniej .Teraz uważam ,że Internet prócz swoich wielu wspaniałych zalet , ma też bardzo dużo wad i dziękuję za to,że autor tej książki mi to uświadomił .
Nie mogę się oprzeć pokusie napisania choć kilku słów o tej świetnej okładce ,no bo przyznajcie ,że jak na książkę "tego typu" ten projekt dosłownie "wymiata".Tak więc wydawnictwu GWP należą się podwójne brawa - za wspaniałą obróbkę graficzną i za bardzo dobrą i myślę ,że bardzo potrzebną dla ludzi książkę. Panu Jackowi Pyżalskiemu - autorowi tej lektury należą się wręcz fanfary ,za napisanie tak dobrej (nie pod względem fabuły ,czy akcji ,ale treści ) książki ,która dzięki przytaczanym ,czasem wręcz strasznym przykładom "z życia" może otworzyć oczy niejednemu rodzicowi ,nauczycielowi,czy nastolatkowi. Serdecznie polecam ! :-
Agresja elektroniczna i cyberbullying jako nowe ryzykowne zachowania młodzieży Jacek Pyżalski
6,9
Pamiętam jakby to było wczoraj, gdy podejmowałem się pisania pracy magisterskiej z Cyberbullingu. Nie mogłem nawet podejrzewać, że Jacek Pyżalski już ten temat opisał. Zrobił to tak świetnie, że chłonąłem jego słowa niczym gąbka wsiąka wodę. Jego obserwacje były tak trafne, że trudno było mi pojąć jak świat ewoluował. Jeszcze w latach osiemdziesiątych XX wieku mało kto by przypuścił, że Internet stanie się dla wielu tak łatwo dostępny. Tym bardziej nie można było zakładać jego katastrofalnych skutków. Sama przemoc w internecie nie wzięła się znikąd. Jej istnienie umożliwili sami ludzie tworzący strony propagujące ludzką głupotę. Jak inaczej nazwać umieszczanie filmików w znanym portalu, których celem jest wyszydzanie słabszych ku uciesze masy. Jest jeden cel jaki motywuje do takiego postępowania. Łatwa dostępność do informacji i coraz większe zainteresowanie portali upublicznianiem takich materiałów przyczynia się do popularyzacji patologii. Nawet teraz korzystając z sieci o globalnym zasięgu moje posty mogą zarówno być czytane w najdalszych zakątkach Ziemi jak i w zaciszu domowych czterech kątów. Problem powstaje wtedy, gdy pozyskaną informację użyje się w złych intencjach przeciwko drugiemu człowiekowi. Ta pozycja książkową uzmysławia, że granica jest niezwykle cienka. Wyznacza ją między innymi kontakt z "kolejną klasyfikacją w postaci homo sapiens digital ("cyfrowy człowiek myślący") lub digital human digital (cyfrowa istota ludzka")*
Coraz częściej mamy do czynienia z ludźmi "podłączonymi" do sieci, do tego stopnia z nią się identyfikującą, że nie potrafią funkcjonować poza światem wirtualnym. Przykładów nie trzeba szukać daleko - gracze Tibi, Second Life czy użytkownicy chatroomów. Przytaczane przykłady w książce nie tak bardzo odbiegają od życiowych rozterek. Dwóch mężczyzn pokłóciło się, gdyż jeden pożyczył drugiemu pieniądze w grze o charakterze Second Life. Facet chciał odzyskać pieniądze w postaci pliku banknotów. Dochodzi do sytuacji, że ludzie grający są tak uzależnieni, że potrafią zabić najbliższą osobę jak matkę by móc w spokoju kontynuować grę. Wykorzystywanie internetu stało się tak powszechne, że trudno wyobrazić sobie życie bez surfowania. To jedno z kilku objawów zacierani się granicy między rzeczywistością a światem wirtualnym. To zdaniem Pyżalskiego nowe społeczne wyzwanie dla ludzi zajmujących się wychowywaniem dzieci w szkołach i domach. Nie dotrze się do młodych ludzi argumentami, skoro ich cały świat do wirtualna rzeczywistość bardziej realna od życia. Tym bardziej niemożliwe jest zrozumienie cyberprzemocy bez rozważenia wszechobecnej brutalizacji życia codzienne w telewizji, filmach, grach "promujących" mordowanie i gwałty.
"Technologia staje się coraz bardziej wyrafinowana, pomagając nam podejmować moralne i etyczne wybory, a także decyzje o charakterze pragmatycznym- co powoduje, iż konstrukt, który nazywamy "cyfrową mądrością" osiąga nowy poziom" ** . W poszukiwaniu wyjątkowości wielu młodych ludzi brnie w zachowania antyspołeczne i budzące grozę zachowania kryminogenne. Negowanie tego faktu w mediach spowoduje nieodwracalne skutki powstania "pokolenia bez przyszłości". Jedynym celem tej generacji będzie uprzyjemnianie sobie życia kosztem innych. Społeczeństwo bez przyszłości to niebyt. Wielu młodych ludzi jest zagubionych w sieci. Ta książka może uzmysłowić wielu rodzicom, pedagogom i samym "zainteresowanym" wpływem Internetu na ludzką psychikę, że jeśli nie zmienią się to ich przyszłość stoi pod znakiem zapytania. Dla wszystkich wahających się czy warto sięgnąć po tą książkę mówię, że warto. Napisana przystępnym i łatwym językiem, który bardzo wiele wnosi do poznania otaczającego nas świata bardziej realnego niż nierealnego.
Opublikowane także na: http://illumien.blogspot.com/2012/06/agresja-elektroniczna-i-cyberbulling.html