Najnowsze artykuły
Artykuły
Jon Fosse: Pisanie uratowało mi życieKonrad Wrzesiński2Artykuły
Świąteczny prezentownik, czyli pomysł na prezent. Literatura obyczajowa i romansLubimyCzytać1Artykuły
Mary Sue, czyli przekleństwo pisarzaSonia Miniewicz51Artykuły
7 mroźnych książek, które musisz przeczytać tej zimyKonrad Wrzesiński31
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Stanisław Sokołowski

3
6,6/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,6/10średnia ocena książek autora
47 przeczytało książki autora
40 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autora
Sprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Fanfary i Werble Irena Bednarek 
6,2

Książka już bardzo leciwa bo wydanie II które posiadam jest z 1966 r. Mimo to można być mile zaskoczonym. Chodzi o to, że jak na tak wczesny PRL to polityczna poprawność jest na niskim, akceptowalnym poziomie. Oczywiście jest szereg przekłamań szczególnie w faktach dotyczących wielkości sił na froncie wschodnim /niemiecki zawyżone, radzieckie zaniżone/, ponoszonych przez strony strat oraz całkowicie ideologiczne przypisywanie zbrodni NKWD wermachtowi /masowe morderstw więźniów w pierwszych dniach Barbarossy/.
Na szczęście nie jest to książka opisująca przebieg frontu czy szczegóły prowadzonych operacji, dlatego te "niedokładności" mają mały wpływ na ogólną ocenę książki.
Treść dotyczy całego okresu wojny, ale jest bardzo zróżnicowana i dodajmy od razu ciekawa. Mamy tu mnóstwo wspomnień z dzienników i pamiętników między innymi Goebbelsa, Haldera, Jodla, von Bocka, księcia Ciano i wielu wielu innych. Sporo informacji o prywatnym życiu Hitlera , locie Hessa do Anglii, "Lwie morskim" , Barbarrosie, Paulusie i wielu innych wątkach i postaciach wojny. Są różne "ciekawostki" , polityka /jak podejmowano decyzje/ i cała masa mało znanych faktów.
Za to co powyżej książka zasługuje na 6 gwiazdek. Siódma a może i ósma należą się jej za dwa genialne rozdziały których choćby w części nie spotkałem nigdy w żadnej innej książce o wojnie.
Są to mianowicie pełne dwuletnie zapiski szeregowego żołnierza z kampanii w Rosji dzień po dniu od pierwszego dnia /22.06.41/ do prawie końca 42 r. /23 X/. Są one unikalne bo po pierwsze dzień po dniu, poza tym są przedstawione bez żadnej cenzury czy skrótów.
Karl Peters /on jest owym żołnierzem/ w sposób szczery i prawdziwy opisuje wszystko co go spotkało. Był on żołnierzem łączności walczącym na pierwszej linii w ramach 9 armii. Brał udział /między innymi/ w ataku na Moskwę , zimowych walkach obronnych i kampanii letniej 1942r. Wszystko to jest opisane jego oczami z poziomu szeregowca - prawdziwa perełka nigdzie indziej nie spotykana.
Sam książka liczy 552 strony, klejona, papier pożółkły ze względu na wiek, zawiera mnóstwo zdjęć w treści. Zawiera 13 rozdziałów i ponad setkę podrozdziałów.
Moja rekomendacja: książka jak najbardziej warta przeczytania - jest po prostu ciekawa, napisana przystępnym językiem, niesie wiele treści. Polecam