Popularne wyszukiwania
Polecamy
Peter Schmidt

4
6,6/10
Urodzony: 11.08.1944
Peter Schmidt (ur. 11 sierpnia 1944 w Gescher, Niemcy) – niemiecki pisarz, autor licznych powieści, obejmujących rozmaite gatunki, m.in. thriller polityczny, powieść szpiegowska, powieść detektywistyczna, SF, powieść kryminalna. Posługuje się pseudonimami "Peter Cahn" oraz "Mike Jaeger". Poza literaturą sensacyjną i kryminalną, Schmidt pisał także zróżnicowane stylistycznie utwory, mieszczące się w głównym nurcie literatury (satyra, powieść filozoficzna) a także opracowania problematyczne, poświęcone głównie tematyce psychologicznej, oparte na wynikach własnych badań. Peter Schmidt mieszka i pracuje w Gelsenkirchen. W przekładzie na język polski ukazała się powieść Zasada światła i ciemności w tłum. W. Sawickiego, Bydgoszcz 1990, oraz opracowanie poświęcone psychologii pt. Siła pozytywnego myślenia, tłum. J. Kumaniecka, Warszawa 2006.
6,6/10średnia ocena książek autora
27 przeczytało książki autora
57 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Chłopiec z Saturna. Jak dziecko autystyczne widzi świat
Peter Schmidt
9,0 z 4 ocen
24 czytelników 1 opinia
2015
Najnowsze opinie o książkach autora
Zasada światła i ciemności Peter Schmidt 
6,2

O! Nie ma żadnej opinii. To napiszę trochę o fabule. Książka ukazała się po raz pierwszy w oryginale w 1986 roku. Akcja powieści dzieje się w post-apokaliptycznym świecie zniszczonym przez dwie katastrofy – wojnę nuklearną pomiędzy Wschodem i Zachodem oraz tajemniczą epidemię. Główny bohater to doktor Wargas – jeden z nielicznych ocalałych, żyjący w opustoszałym mieście gdzieś na wąskim pasie terenu pomiędzy Francją i Niemcami wolnym od zniszczeń wojennych. Wargas, który przeżył także drugą katastrofę dzięki wrodzonej odporności na zabójcze bakterie, żywi się, ubiera i znajduje schronienia dzięki pozostawionym w mieście zapasom. Musi się jednak również ukrywać. Okazuje się, że poza miastem są osiedla „nowych” ludzi. Tuż przed wojną grupa naukowców skupiona w instytucie naukowym w Lyonie opracowała skuteczne metody klonowania i manipulacji genetycznych. Stworzyli dzięki temu małą społeczność, której członkowie prawie całkowicie pozbawieni są złych popędów i negatywnych cech charakteru. Jednak w obawie przed „skażeniem” przeszłością – wiedza o niej jest ograniczana do minimum. Wargas jest częścią tej złej przeszłości, dlatego on i inni nieliczni ocaleni są obiektem polowań specjalnych grup „nowych” zwanych puryfikatorami. Oczywiście, Wargas będzie miał szansę przyjrzeć się tej odmiennej społeczności z bliska...
Powieść balansuje między utopią i antyutopią. Schmidt przedstawia swoje poglądy na współczesność i możliwą przyszłość, przy czym parę jego przewidywań jest dość trafnych (wygrana rywalizacja technologiczna Zachodu nad Wschodem; rozwój genetyki). Nie popiera żadnej ze stron – widzi plusy i minusy obu rzeczywistości. Powieść jest przede wszystkim przedstawieniem socjologiczno-filozoficznych rozważań autora więc nie jest tu najważniejsza fabuła czy szybkość akcji. Ale książka jest prowadzona w miarę sprawnie i nie nuży.