Mitomania - pierwszy literacki tokszoł w Polsce rusza jesienią

LubimyCzytać LubimyCzytać
30.08.2017

Na jesieni w internecie pojawią się pierwsze odcinki literackiego szoł z udziałem pisarzy. Mitomania to autorski projekt Piotra Seweryna Rosoła, który chce odświeżyć koncepcję tradycyjnych spotkań literackich i zbudować nowy model rozmowy o literaturze. Ma być merytorycznie, ale przede wszystkim drapieżnie i bezkompromisowo.

We wrześniu w Warszawie rusza produkcja pierwszego literackiego tokszoł – Mitomania. Koncepcja programu powstała podczas wieczornych spotkań w MiTo, gdzie rozmowy o literaturze wymykając się spod kontroli prowokowały coraz dziwniejsze pytania i coraz silniejszą potrzebę głębokiej analizy powstających we współczesnej Polsce tekstów. Piotr Seweryn Rosół, promotor kultury i literaturoznawca marzył o programie literackim, który pozwoli na odważną, swobodną, intymną, ale wciąż merytoryczną rozmowę z pisarzami.

Mitomania to oczywiście choroba psychiczna, przenoszona z ust do ust, ale takie „chorobowe” tworzenie niestworzonych historii to przecież sama esencja literatury – mówi Piotr Seweryn Rosół, który napisał 400 stron o spotkaniu Gombrowicza i Geneta, do którego nigdy przecież nie doszło. W tym słowie – mitomania – jest mit, jest człowiek i są problemy psychiczne, czego chcieć więcej, by treściwie spędzić wieczór z największymi mitomanami polskiej literatury?

We współpracy z Wydawnictwem Literackim powstała więc lista współczesnych pisarzy, którzy w swoich powieściach definiują rzeczywistość i tworzą historię polskiej literatury. Ostatecznie pierwsze odcinki szoł poświęcone będą Szczepanowi Twardochowi, laureatowi wielu nagród i niekwestionowanej gwieździe rynku wydawniczego, Ignacemu Karpowiczowi, również wielokrotnie nagradzanemu i budzącemu spore kontrowersje komentatorowi polskiej rzeczywistości i Dorocie Masłowskiej, najgłośniejszemu debiutowi ostatniego 20-lecia, kobiecie która łamie konwencje, prowokuje i zadaje pytania kluczowe dla zrozumienia polskiej pop kultury.

Koncepcja szoł zakłada obecność i aktywność publiczności zrekrutowanej spośród środowisk literackich i kulturotwórczych. Twórcom zależy na udziale ludzi młodych, krytycznych, zaangażowanych, mających odwagę, aby zadawać pytania ważne, czasem niewygodne. Jeśli jesteście zainteresowani wzięciem udziału w programie, to sprawdźcie szczegóły na facebooku

W centrum zainteresowania prowadzącego jest bowiem sama postać współczesnego polskiego pisarza, rozmaite role jakie odgrywa w życiu publicznym i prywatnym a wreszcie wypływająca z osobistych doświadczeń literatura będąca ważnym głosem w debacie o polskiej duchowości.

Mitomania, łącząca szoł z merytoryczną dyskusją ma być czymś nowym w polskiej debacie o literaturze. Twórcy mają nadzieję, że format się sprawdzi i w kolejnym roku cykl będzie kontynuowany. Za produkcję odpowiada warszawska producentka Maria Krauss z Plesnar & Krauss FILMS, ze sprawdzonym duetem reżysko-operatorskim Zuzanna Solakiewicz i Zvika Gregory Portnoy. Promocją zajmuje się Agencja Kultura. Premiera pierwszego odcinka planowana jest na początek października. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak Wam się podoba taka koncepcja rozmów o literaturze? Myślicie, że program okaże się sukcesem?

źródło: http://agencjakultura.pl/

Reklama

komentarze [7]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Pierogi_i_Pączki 01.09.2017 16:01
Czytelnik

Był "Taniec z gwiazdami"; "Pani domu" i programy kulinarne. Teraz będzie czytanie z gwiazdami. Domyślam się, że w następnych ocinkach będzie ta babka od "ksiąg jakubowych", potem może Pilch. Kto by tu jeszcze?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Nieprzeczytalność 01.09.2017 13:50
Czytelniczka

Twórczość Masłowskiej w moim odczuciu nie jest ani odkrywcza, ani interesująca. ODTWARZA popkulturę, natomiast czy pomaga w jej rozumieniu? Nie sądzę. Rzekło się, iż jest kontrowersyjna, a dzięki powielaniu owej opinii - faktycznie w tym kontekście zaistniała, czy jest to jednak kontekst właściwy?
Co do samego programu - nie wierzę, że można połączyć "szoł" z fachową...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Pierogi_i_Pączki 30.08.2017 14:14
Czytelnik

Dobór pierwszych tematów (Twardoch, Masłowska, Karpowicz) sugeruje profil celebrycki. Po drugie programy o literaturze istnieją i istniały, np w TV Republika - "literatura na trzeźwo" albo w radio.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Literatka 30.08.2017 11:55
Czytelniczka

Czekam z niecierpliwością, ale przygotowuję się bardziej na rozczarowanie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Bogdan 30.08.2017 11:40
Oficjalny recenzent

Jak dla mnie rażące są te spolszczenia (nieobecne, póki co, w słownikach): "szoł", "tokszoł". Zwłaszcza w odniesieniu do programu o literaturze.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
AnaRea 30.08.2017 10:49
Czytelniczka

"Ma być merytorycznie, ale przede wszystkim drapieżnie i bezkompromisowo." Mimo wszystko obawiam się, że będzie tylko drapieżnie i bezkompromisowo.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 30.08.2017 10:25
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd