„Kolej podziemna“ nominowana do Nagrody im. Arthura C. Clarke'a

LubimyCzytać LubimyCzytać
04.05.2017

Ogłoszono nominacje do nagrody Arthura C. Clarke'a - wśród sześciu powieści znalazła się „Kolej podziemna” Colsona Whiteheada - tegorocznego laureata nagrody Pulitzera. I jest to dość zaskakująca nominacja. Powieść w Polsce ukaże się już za miesiąc! 

Nagroda im. Arthura C. Clarke'a to brytyjska nagroda przyznawana corocznie za najlepszą powieść science fiction wydaną po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii w minionym roku. Nagrodę ustanowił Arthur C. Clarke i pierwszy wręczono ją w 1987 roku - otrzymała ją wtedy Margaret Atwood za Opowieść podręcznej.

Finałowa szóstka została wybrana spośród 86 zgłoszonych powieści. Zwycięzca zostanie ogłoszony 27 lipca, otrzyma on statuetkę oraz nagrodę pieniężną wynoszącą w tym roku 2017 funtów. 

A Closed and Common Orbit – Becky Chambers
Ninefox Gambit – Yoon Ha Lee
After Atlas – Emma Newman
Occupy Me – Tricia Sullivan
Central Station – Lavie Tidhar
Kolej podziemna. Czarna krew AmerykiColson Whitehead

Obecność książki Colsona Whiteheada jest zaskakująca - przypomnijmy, że „Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki" opowiada historię Cory, czarnoskórej niewolnicy w trzecim pokoleniu, która ucieka z plantacji bawełny w Georgii  ̶  korzystając z pomocy przyjaciela i z... kolei podziemnej. U Whiteheada zorganizowana siatka przerzutowa, pomagająca zbiegłym niewolnikom odnaleźć wolność na północy, zyskuje także dosłowny wymiar. Cora, niczym Odyseusz lub Guliwer, odwiedza w swojej podróży kolejne krainy, z których każda jest bardziej niesamowita od poprzedniej. Poszukuje bezpiecznej przyszłości, ale też rozprawia się z przeszłością i poznaje samą siebie, dowiadując się sporo o ludzkości jako takiej. Już wkrótce w naszym serwisie pojawi się dokładne omówienie książki autorstwa Marcina Zwierzchowskiego.

Reklama

komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 04.05.2017 12:15
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd