rozwiń zwiń

„Kolej podziemna“ nominowana do Nagrody im. Arthura C. Clarke'a

LubimyCzytać LubimyCzytać
04.05.2017

Ogłoszono nominacje do nagrody Arthura C. Clarke'a - wśród sześciu powieści znalazła się „Kolej podziemna” Colsona Whiteheada - tegorocznego laureata nagrody Pulitzera. I jest to dość zaskakująca nominacja. Powieść w Polsce ukaże się już za miesiąc! 

„Kolej podziemna“ nominowana do Nagrody im. Arthura C. Clarke'a

Nagroda im. Arthura C. Clarke'a to brytyjska nagroda przyznawana corocznie za najlepszą powieść science fiction wydaną po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii w minionym roku. Nagrodę ustanowił Arthur C. Clarke i pierwszy wręczono ją w 1987 roku - otrzymała ją wtedy Margaret Atwood za Opowieść podręcznej.

Finałowa szóstka została wybrana spośród 86 zgłoszonych powieści. Zwycięzca zostanie ogłoszony 27 lipca, otrzyma on statuetkę oraz nagrodę pieniężną wynoszącą w tym roku 2017 funtów. 

A Closed and Common Orbit – Becky Chambers
Ninefox Gambit – Yoon Ha Lee
After Atlas – Emma Newman
Occupy Me – Tricia Sullivan
Central Station – Lavie Tidhar
Kolej podziemna. Czarna krew AmerykiColson Whitehead

Obecność książki Colsona Whiteheada jest zaskakująca - przypomnijmy, że „Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki" opowiada historię Cory, czarnoskórej niewolnicy w trzecim pokoleniu, która ucieka z plantacji bawełny w Georgii  ̶  korzystając z pomocy przyjaciela i z... kolei podziemnej. U Whiteheada zorganizowana siatka przerzutowa, pomagająca zbiegłym niewolnikom odnaleźć wolność na północy, zyskuje także dosłowny wymiar. Cora, niczym Odyseusz lub Guliwer, odwiedza w swojej podróży kolejne krainy, z których każda jest bardziej niesamowita od poprzedniej. Poszukuje bezpiecznej przyszłości, ale też rozprawia się z przeszłością i poznaje samą siebie, dowiadując się sporo o ludzkości jako takiej. Już wkrótce w naszym serwisie pojawi się dokładne omówienie książki autorstwa Marcina Zwierzchowskiego.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 04.05.2017 12:15
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post