Przyznano nagrody Pulitzera

LubimyCzytać
11.04.2017

Jury działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia ogłosiło nazwiska laureatów tegorocznej edycji Nagrody Pulitzera. Są oni wybierani głównie spośród twórców amerykańskich tworzących w takich dziedzinach jak dziennikarstwo, muzyka i literatura. W tej ostatniej kategorii laureatem został w tym roku Colson Whitehead za powieść „Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki”.

Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki została nazwana już ulubioną książką Baracka Obamy i Oprah Winfrey. Jej autor został dotychczas wyróżniony takimi nagrodami jak National Book Award i Goodreads Choice Award (w kategorii historical fiction). Teraz do tych wyróżnień należy również Nagroda Pulitzera.

„Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki" opowiada historię Cory, czarnoskórej niewolnicy w trzecim pokoleniu, która ucieka z plantacji bawełny w Georgii  ̶  korzystając z pomocy przyjaciela i z... kolei podziemnej. U Whiteheada zorganizowana siatka przerzutowa, pomagająca zbiegłym niewolnikom odnaleźć wolność na północy, zyskuje także dosłowny wymiar. Cora, niczym Odyseusz lub Guliwer,  odwiedza w swojej podróży kolejne krainy, z których każda jest bardziej niesamowita od poprzedniej. Poszukuje bezpiecznej przyszłości, ale też rozprawia się z przeszłością i poznaje samą siebie, dowiadując się sporo o ludzkości jako takiej.

Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki" ukaże się w czerwcu nakładem Wydawnictwa Albatros. Autorem polskiego przekładu jest Rafał Lisowski.

Nagroda Pulitzera przyznawana jest w 21 kategoriach w dziedzinie dziennikarstwa, literatury, dramaturgii i muzyki. W poszczególnych kategoriach wyróżnienia otrzymali:

Non-ficion:

Evicted: Poverty and Profit in the American City, Matthew Desmond

Historia:

„Blood in the Water: The Attica Prison Uprising of 1971 and Its Legacy”, Heather Ann Thompson

Biografie i autobiografie:

„The Return: Fathers, Sons and the Land in Between”, Hisham Matar - książka ukaże się w Polsce nakładem wydawnictwa Czarne za niecały rok.

Poezja:

„Olio”, Tyehimba Jess

Nazwiska pozostałych laureatów i wszystkich finalistów Nagrody Pulitzera znajdziecie tutaj.

Reklama

komentarze [4]

Sortuj:
709
709
11.04.2017 18:20

Poprawne politycznie, o czym tu dyskutować, wszystko po linii i na bazie, jak kiedyś w komunie.
Takie książki są oczywiście potrzebne, ale żeby zaraz nagroda Pulitzera?
Powinno być coś nowego i odkrywczego, pod prąd, a nie stare odgrzewane kotlety.


609
2
14.04.2017 09:44

Tak to niestety wygląda. Ale może trzeba najpierw książkę przeczytać? ;) Opis brzmi całkiem zachęcająco. Zresztą czasem treść brzmi jak odgrzewane kotlety, ale forma okazuje się wnosić coś wyjątkowego.


1122
0
16.04.2017 16:04

Ooo..:) Jakie to białe, jakie to polskie. Moja ulubiona moda polaczków na narzekanie na "nachalną poprawność polityczną" trwa dalej i ma się więcej niż dobrze ;) Typowe: wśród nominowany jeden czarny i od razu drą mordę o poprawność polityczną. Nie da się ukryć, że polaczki to najwięksi rasiści w Europie ;) Ten wasz ciągły ból dupy o czarnych.

Ja z ogromną przyjemnością...

więcej

2782
4
11.04.2017 13:33

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd