Man Booker Prize dla Paula Beatty’ego

LubimyCzytać LubimyCzytać
26.10.2016

Poznaliśmy nazwisko laureata tegorocznej edycji nagrody Man Booker Prize for Fiction. Jury zdecydowało się wyróżnić książkę The Sellout Paula Beatty’ego, która ukazała się w 2016 roku nakładem wydawnictwa Oneworld – tego samego, które może szczycić się wydaniem książki zeszłorocznego laureata, Marlona Jamesa, „Krótka historia siedmiu zabójstw”.

Man Booker Prize dla Paula Beatty’ego

Paul Beatty to 54-letni nowojorczyk (jednak urodzony w Los Angeles), który został uhonorowany Man Booker Prize jako pierwszy Amerykanin w 48-letniej historii nagrody. Na tegorocznej liście nominowanych znaleźli się oprócz niego dwaj Anglicy, jeden Amerykanin, jeden Kanadyjczyk i jeden autor brytyjsko-kanadyjski.

The Sellout to satyryczne ujęcie tematu rasizmu we współczesnych Stanach. W „The New York Times” okrzyknięto go metaforycznym wielokulturowym tyglem, niemal zbyt gorącym, by go dotknąć. Z kolei w „The Wall Street Journal” czytamy, że to najwyższej próby satyra w stylu Swifta. Niczym ktoś, kto strzela z pistoletu w wypełnionym po brzegi teatrze, Beatty szepcze „rasizm” w świecie, w którym ten ponoć już przeminął.

Historię opisaną w „The Sellout” opowiada Afroamerykanin Bonbon, mieszkaniec upadającego miasta Dickens leżącego niedaleko Los Angeles. Bonbon jest przesłuchiwany w sądzie pod zarzutem próby przywrócenia niewolnictwa i segregacji rasowej w lokalnej szkole średniej. Dalsza część książki to retrospektywna opowieść, którą zasilają komiksowe, przerysowane postaci, swoim zachowaniem parodiujące rasistowskie stereotypy.

Przewodnicząca jury, Amanda Foreman mówi:

„The Sellout” to  bardzo aktualna powieść. Niesłychanie innowacyjna współczesna satyra, której humor wystawia na pośmiewisko radykalną powagę wszelkich przekonań. Paul Beatty z pełną premedytacją pisze o rasowych i politycznych tabu z dowcipem i werwą.

To druga nagroda, która przypadła książce opublikowanej nakładem wydawnictwa Oneworld. W zeszłorocznej edycji otrzymał ją Marlon James za powieść Krótka historia siedmiu zabójstw (która właśnie ukazuje się w Polsce nakładem Wydawnictwa Literackiego). Kiedy „The Sellout” pojawi się w polskich księgarniach? Czekamy na informacje.


komentarze [5]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Nozvoko  - awatar
Nozvoko 26.10.2016 22:26
Czytelniczka

"Na tegorocznej liście nominowanych znaleźli się oprócz niego dwaj Anglicy, jeden Amerykanin, jeden Kanadyjczyk i jeden autor brytyjsko-kanadyjski." Ja myślałam, że była tam jakaś Kanadyjka, Brytyjka i Amerykanka.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Wiedenka  - awatar
Wiedenka 26.10.2016 17:40
Bibliotekarka

Przydałby się jeszcze wykaz tych 41 książek-laureatek wydanych po polsku :)

A czy wybór jury był dobry? Z pewnością tak, jeśli książka podoba się także Afroamerykanom.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Nozvoko  - awatar
Nozvoko 26.10.2016 22:19
Czytelniczka

Specjalnie dla Ciebie :)
1969 P. H. Newby brak polskiego wydania (Something to Answer For)
1970 Bernice Rubens Wybrany (The Elected Member)
1971 V. S. Naipaul W wolnym kraju (In a Free State)
1972 John Berger G. (G.)
1973 J. G. Farrell Oblężenie Krisznapuru (The Siege of Krishnapur)
1974 Stanley Middleton Wakacje (Holiday)
Nadine Gordimer Zachować swój świat...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Wiedenka  - awatar
Wiedenka 26.10.2016 23:01
Bibliotekarka

O, bardzo Ci dziękuję :) Miło z Twojej strony :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 26.10.2016 10:46
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post