Ogłoszono krótką listę Man Booker Prize 2015

LubimyCzytać LubimyCzytać
15.09.2015

Poznaliśmy dzisiaj tytuły sześciu książek, które przeszły do finału nagrody Man Booker. Wśród nich są aż dwa, które już wkrótce ukażą się w Polsce: "A Little Life" Hanyi Yanagihary oraz Na szpulce niebieskiej nici Anne Tyler. Wyda je wydawnictwo W.A.B. Niecierpliwie czekamy na resztę.

Ogłoszono krótką listę Man Booker Prize 2015

Oto pełna krótka lista:

1. A Brief History of Seven Kilings Marlon James

Jamajka rok 1976: siedmiu uzbrojonych mężczyzn napada na dom Boba Marleya. Gwieździe reggae udaje się przeżyć, ale przestępców nigdy nie złapano. Jest to książka o trzech kolejnych dekadach, w której przewija się wiele postaci: zabójców, dziennikarzy, handlarzy narkotyków. Autor odsłania realia niebezpiecznych i niestabilnych lat 70., 80. i 90.

2. Satin Island Tom McCarthy

U. to utalentowany, lecz trudny człowiek, który prowadzi firmę konsultingową we współczesnym Londynie. Jego pracownicy doradzają korporacjom i rządom, w jaki sposób manipulować światem. Jednak U. spędza całe dnie na prokrastynacji, oglądając nieskończoną liczbę obrazów, którymi jest bombardowany: wycieki ropy, korki w Afryce, parady zombie. U. zastanawia się, czy nie ma jakiejś logiki w tych wszystkich obrazach? Czy nie istnieje jakiś kod, dzięki któremu poznamy prawdziwe znaczenie naszych czasów?

3. The Fishermen Chigozie Obioma

Czterech braci w małym nigeryjskim mieście spotyka szaleńca, który przepowiada, że jeden z braci zabije drugiego. Przedstawiona z punktu widzenia 9-letniego Benjamina, najmłodszego z nich, opowieść nawiązująca do historii Kaina i Abla. Jest to debiut literacki pisarza.

4. The Year of the Runaways Sunjeev Sahota

To opowieść o śmiałych marzeniach i walce z codziennością grupy osób, które okoliczności czynią rodziną. 13 młodych mężczyzn żyje we wspólnym domu w Sheffield – każdy z nich przyleciał z Indii w desperackim akcie poszukiwania nowego życia.

5. Na szpulce niebieskiej nici Anne Tyler

Każda rodzina myśli, że jest wyjątkowa. I może ma rację. „To był piękny, letni dzień…” – w ten sposób Abby Whitshank zawsze zaczyna opowieść o tym, jak ona i Red zakochali się w sobie pewnego lipcowego dnia w 1959 roku. Jednak tym razem zgromadzona w Baltimore rodzina nie słucha tak uważnie jak dawniej. Ich myśli zaprząta ważny problem: kto i jak powinien zaopiekować się coraz starszymi i coraz bardziej schorowanymi rodzicami? Wspólne troski i radości, rywalizacja, sekrety i pozornie nieistotne wydarzenia, które stają się fundamentem naszego postrzegania świata i siebie – Anne Tyler, zdobywczyni Nagrody Pulitzera, tworzy dowcipny i przenikliwy obraz trzech pokoleń. Przy kuchennym stole Whitshanków do głosu dochodzą nadzieje i lęki dobrze znane każdemu czytelnikowi. 

6. A Little Life Hanya Yanagihara

„A Little Life” to mocna i bolesna opowieść o braterskiej miłości i granicy ludzkiej wytrzymałości. Czwórka przyjaciół po ukończeniu szkoły przenosi się do Nowego Jorku, aby zacząć nowe życie: nie mają nic poza sobą nawzajem i swoimi ambicjami. Willem – aspirujący aktor, JB – malarz, Malcolm – sfrustrowany architekt oraz tajemniczy i wycofany Jude, który stanowi dla wszystkich punkt oparcia. Z czasem ich przyjaźń staje się coraz bardziej mroczna i pogmatwana za sprawą uzależnień, sukcesów i dumy. 

Przewodniczący jury, Michael Wood, przyznaje, że podczas wyboru finałowej szóstki żal mieszał się z radością. 

Przy nielicznych okazjach świętowanie tak ściśle wiąże się z odczuwanie żalu. Żal z powodu tych wszystkich książek, które musiliśmy odrzucić przeplatany był radością wynikająca z faktu, jak rewelacyjne książki przeszły do finału.

Jurorzy przeczytali na nowo wszystkie 13 książek z tzw. długiej listy i odkryli je na nowo. Pisarze, którzy przeszl do finału pochodzą z różnych kultur i są na różnym etapie swojej kariery literackiej. Tom McCarthy jest jedynym pisarzem, który był już wcześniej w finale - w 2010 roku był nominowany za książkę "C". Marlon James jest pierwszym pisarzem pochodzącym z Jamajki, który znalazł się na krótkiej liście. Chigozie Obioma jest drugim przedstawicielem Nigerii, który dotarł do finału - pierwszy był Ben Okri, nagrodzony w 1991 roku. Obioma jest też najmłodszym z tegorocznych finalistów - jest w tym samym wieku co Eleonor Catton. 

Autorzy powyższych książek otrzymają nagrodę w wysokości 2 500 funtów. Zwycięzca, którego poznamy 13 października otrzymuje 50 tys. funtów i światowy rozgłos.

Książka, która zdobyła nagrodę w zeszłym roku, czyli Ścieżki północy Richarda Flanagana ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego 8 października.


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 15.09.2015 12:47
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post