rozwiń zwiń

Rankov bierze wszystko - Angelus 2014

LubimyCzytać LubimyCzytać
20.10.2014

Słowacki pisarz Pavol Rankov podwójnym triumfatorem tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. Jego powieść Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej) w przekładzie Tomasza Grabińskiego została uznana przez jury za najlepszą spośród siedmiu zakwalifikowanych do finału książek.

Rankov bierze wszystko - Angelus 2014

Laureat otrzymuje czek na 150 tysięcy złotych oraz statuetkę autorstwa Ewy Rossano.

Pavol Rankov został też laureatem przyznawanej w tym roku po raz pierwszy Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej, ustanowionej przez jury „Angelusa” w celu uczczenia pamięci zmarłej w 2013 roku Natalii Gorbaniewskiej,  jego pierwszej przewodniczącej, wybitnej rosyjskiej poetki i tłumaczki, legendy  ruchu dysydenckiego w ZSRR.

To właśnie na powieść „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)” oddano najwięcej głosów w plebiscycie czytelników, przeprowadzonym na stronie internetowej Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”.

Nagrodę dla tłumacza w wysokości 20 tys. złotych ufundowaną przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu otrzymał Tomasz Grabiński, autor przekładu powieści Pavola Rankova.

W recenzji autorstwa Sławomira Domańskiego możemy przeczytać:

Powieść słowackiego pisarza jest w istocie romansem, historią o dojrzewaniu czwórki przyjaciół i ich sercowych perypetiach. Tłem dla tej historii są historyczno-polityczne przemiany, które determinują życie bohaterów. W tym kontekście „Zdarzyło się pierwszego września” można odczytać jako powieść o ograniczeniu ludzkich wyborów, które nie pozwala rozwinąć się wolności. Jest to doświadczenie bardzo charakterystyczne dla części Europy i świata, w której przyszło nam żyć. 

(...)

Rankov nie ocenia swoich bohaterów. Pozwala im na swój sposób walczyć o przetrwanie w tej pokręconej Mitteleuropie i szukać szczęścia. Owe momenty szczęścia płyną tutaj z relacji z innymi ludźmi, przyjaźni, miłości w swych różnych odmianach, trosce o los drugiego człowieka mimo wszechobecnego terroru i aparatu przemocy. Pisarz pragnie w ten sposób rozgrzeszać niektóre wątpliwe postępki swoich bohaterów. Mówi czytelnikowi, że żaden ludzki wybór  nie jest do końca wynikiem wolnej postawy. Tego niestety uczy nas historia narodów Europy Środkowej. Nieustanna walka o zachowanie wewnętrznej autonomii, świadomość potrzeby kompromisu, by ocalić siebie i najbliższych w świecie odebranej tożsamości. Bo tożsamość to drugi ważny temat powieści „Zdarzyło się pierwszego września” - przypomnienie, że budując „nowy, wspaniały świat”, nie wolno zapominać o historii i tradycji.

Książka "Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)" ukazała się pod patronatem lubimyczytać.pl.
 


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 20.10.2014 16:26
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post