Sarita Mandanna odpowiedziała na pytania użytkowników lubimyczytać.pl

LubimyCzytać LubimyCzytać
05.12.2011

Sarita Mandanna, autorka „Tygrysich wzgórz” odwiedziła Polskę. W czasie swojego krótkiego pobytu odwiedziła Warszawę (2 grudnia) oraz Kraków (3 grudnia). Oprócz udziału w spotkaniach autorskich, Mandanna udzieliła wywiadu odpowiadając na pytania użytkowników lubimyczytać.pl

Sarita Mandanna odpowiedziała na pytania użytkowników lubimyczytać.pl

Sarita urodziła się i dorastała w Indiach. Pochodzi z rejonu Kodagu, z południowoindyjskiego stanu Karnataka, gdzie także toczy się akcja jej powieści. Region ten, zamieszkiwany przez około 100 tysięcy mieszkańców, jest nazywany Szkocją Indii, lub południowoindyjskim Kaszmirem. Te górzyste, porośnięte lasami tekowymi tereny pełne malowniczych wodospadów uważane są za jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc na całym subkontynencie. To także nieokiełzana dżungla, która jest królestwem miliona zwierząt, a na jej czele stoi potężny tygrys.

Kodagu to rejon indyjskich wojowników. W jego herbie znajduje się symbol mężczyzny ubranego w tradycyjne szaty, trzymającego w jednej ręce strzelbę, a w drugiej, uniesionej wysoko, nóż. Jest to znak męstwa i odwagi. Kodagu jest jedynym miejscem w Indiach, gdzie nie trzeba mieć licencji na broń. Powodem jest wieloletnia tradycja polowań, a także ogromna liczba dzikich słoni, przed którymi mieszkańcy muszą się wciąż bronić.

Niegdyś szczytem męstwa było zabicie tygrysa. Pogromca króla indyjskiej dżungli staje się w tej kulturze największym wojownikiem, co mają symbolizować jego długo zapuszczane wąsy. Na specjalnej uczcie, zwanej tygrysim weselem, składa się hołd zwierzęciu, a dusza tygrysa łączy się z wojownikiem na znak największej odwagi i męstwa.

Wieloletnia tradycja polowań jest również powodem dla którego w Kodagu, inaczej niż w pozostałych regionach Indii, je się bardzo dużo mięsa, przede wszystkim wieprzowinę, zakazaną w innych regionach. Kodagu to także wielkie plantacje kawy, ryżu, oraz przypraw, jak na przykład pieprzu. Większość mieszkańców ma bardzo silne poczucie przynależności do ziemi i regionu. Wielu, którzy nawet wyjechali z Indii, jak Sarita Mandanna i jej mąż, wciąż pozostają w przeświadczeniu, że emeryturę i starość chcieliby przeżywać właśnie w tych rodzinnych stronach.

Trudno znaleźć szczegółowe informacje o tym rejonie Indii. Kodagu było do niedawna tajemnicą nawet dla samych Hindusów. Dopiero od kilku lat ów region zaczął otwierać się turystycznie i przeobrażać się. Miasta i miasteczka stają się coraz bardziej zmodernizowane, powstaje infrastruktura turystyczna. Coraz więcej ludzi przyjeżdża do Kodagu, kupuje tamtejszą ziemię, chcąc osiedlić się na stałe. Rdzenni mieszkańcy są jednak bardzo przywiązani do swojej tradycji. Tworzą społeczność, którą spajają więzi rodzinne. Fakt pochodzenia dwóch osób z regionu Kodagu, nawet jeśli nigdy się wcześniej nie znali, czyni ich rodziną, a w towarzystwie są zawsze przedstawiani jako kuzyni.

„Tygrysie wzgórza” to historia opowiadająca o dawnym Kodagu. Akcja powieści toczy się na przełomie XIX i XX wieku. Autorka opowiada o tradycji i kulturze, świętach i festiwalach, o wojowniku, pogromcy tygrysa oraz o niezwykle silnej kobiecie, jakich w tym indyjskim, magicznym miejscu jest i było wiele. Przetłumaczona na osiemnaście języków książka stała się legendarnym świadectwem dla mieszkańców indyjskiej Szkocji, a autorka poza promocją swej powieści stała się także ambasadorem swojego regionu, z którym, mimo długoletniego pobytu w Nowym Jorku, oraz pomimo obecnej przeprowadzki do Kanady, jest i zawsze będzie związana.


komentarze [7]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
natanna  - awatar
natanna 18.02.2012 18:16
Czytelniczka

Wywiad bardzo interesujący i pokazuje jak niezwykłą osobowością jest Sarita Mandanna .

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Boogna  - awatar
Boogna 08.12.2011 17:36
Czytelniczka

gratuluję samozaparcia "Pracowałam wtedy na pełnym etacie. Wracałam więc z pracy o dziesiątej lub jedenastej wieczorem i zaczynałam pisać. Pisałam do trzeciej nad ranem, a później znów szłam do pracy. To trwało pięć lat. I oczywiście miałam wiele momentów zwątpienia."

Mi wciąż go brakuje...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Cassiel  - awatar
Cassiel 06.12.2011 23:01
Czytelniczka

Bardzo ciekawy wywiad. :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
alison2  - awatar
alison2 06.12.2011 14:02
Czytelniczka

slicznie dziekuje za audiobooka :-) ogromnie sie ciesze ze moglam zadac pytanie wlasnie tej autorce

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
awatar
konto usunięte
06.12.2011 04:26
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Assapan  - awatar
Assapan 05.12.2011 20:43
Czytelniczka

gratulacje, bardzo fajny i ciekawy wywiad :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Monika Adamczyk - awatar
Monika Adamczyk 05.12.2011 11:34
Moderator globalny/Redaktorka

Jakie to uczucie stać się pisarką o międzynarodowej sławie? Czy pisząc swoją książkę wierzyłaś, że może trafić w ręce czytelników na całym świecie?

Nigdy. Mam ekonomiczne wykształcenie i pełnoetatową, płatną pracę w finansach. Kiedy zaczęłam pisać książkę nie znałam żadnego pisarza, ani żadnego wydawcy. Wszyscy moi znajomi byli albo finansistami albo marketing owcami....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej