„Lód” na deskach

LubimyCzytać LubimyCzytać
10.09.2013

Rzadko się zdarza, aby twórcy teatralni sięgali po polską fantastykę. Nietypowego zadania podjął się Janusz Opryński, reżyser lubelskiego teatru Provisorium, adaptując znaną powieść Jacka Dukaja „Lód”. Nie pierwszy raz zresztą szukał on inspiracji w tekstach polskiej literatury.

„Lód” na deskach

Pierwszy spektakl Opryńskiego z 1976 roku, „W połowie drogi”, oparty był na wybranych scenach i motywach z powieści "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza. W kolejnych przedstawieniach teatr Provisorium, którego Opryński był reżyserem, sięgał między innymi po teksty Czesława Miłosza, Marka Hłaski, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Homera, Samuela Becketta, Simone Weil, Williama Szekspira, Fiodora Dostojewskiego, Jana Józefa Szczepańskiego, Anatola Sterna, Rainera Marii Rilkego,Tadeusza Różewicza, Adama Mickiewicza i Cypriana Norwida.

W 2011 roku lubliński zespół wystawił „Braci Karamazow”, sceniczną adaptację słynnej powieści Fiodora Dostojewskiego. Opryński nawiązując do niej, tak uzasadnia swój kolejny reżyserski wybór:

Po „Braciach Karamazow” było nam żal opuścić przestrzenie wielkich dialogów, znaczących sporów o kształt świata, dlatego też sięgnęliśmy po wielką współczesną narrację, po powieść Jacka Dukaja „Lód”. Fascynująca proza, skrząca się od błyskotliwych dialogów, gdzieś pomiędzy światem Brzozowskiego a światem Dostojewskiego.

Akcja napisanej w 2007 roku powieści Dukaja „Lód” toczy się w alternatywnej rzeczywistości. W wyniku upadku meteorytu tunguskiego świat zamarza, a na świecie pojawiają się dziwne formacje lodowe – lute. Polska cały czas pozostaje w niewoli rosyjskiej. Główny bohater Benedykt Gierosławski, nieudany filozof i nałogowy hazardzista, zostaje najęty przez Ministerjum Zimy, by pojechać na Syberię z misją odszukania swojego ojca, który został tam zesłany. Mają wspólnie odmrozić świat. Jak zapowiada reżyser, struktura powieści z miejscami narracji zostanie w spektaklu zachowana:

Pojedziemy z bohaterem Koleją Transsyberyjską, po drodze wspólnie przeżywając wiele niebezpiecznych przygód. Inaczej tylko niż chce tego Dukaj, ja chciałbym z Benedyktem Gierowskim wrócić.

Przedstawienie na podstawie Dukaja po raz pierwszy zobaczą widzowie na wrześniowym Festiwalu Gogolfest 2013 w Kijowie. W rolach głównych wystąpią m. in. Sławomir Grzymkowski, Łukasz Lewandowski, Martyna Kowalik, Eliza Borowska, Zbigniew Dziduch, Paweł Pabisiak i Karolina Porcari. Ruchem scenicznym zajął się choreograf Leszek Bzdyl. Kostiumy i scenografia zostały przygotowane przez Justynę Łagowską, wybitną scenografkę i miłośniczkę literatury Jacka Dukaja.

W Polsce z premierą sztuki będziemy mieli okazję się zapoznać w październiku, w lubelskim teatrze Provisorium.

____________________________________________

Przeczytaj także:
Opowiadanie Hłaski na scenie


komentarze [4]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
DagmaraF  - awatar
DagmaraF 11.09.2013 16:58
Czytelniczka

Ile dni będzie trwał spektakl? :D

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Borsulinka  - awatar
Borsulinka 10.09.2013 15:18
Czytelnik

Moje marzenia się spełniły! Ciekawe tylko czy w Polsce płn będzie można spektakl obejrzeć?

Wspaniała wiadomość!!!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Krzysztof Baliński - awatar
Krzysztof Baliński 10.09.2013 11:37
Bibliotekarz

Bardzo ciekawy i oryginalny pomysł. Na pewno warty rozpracowania teatralnie, to dobrze, że twórcy również w rzeczywistościach alternatywnych szukają inspiracji. Dukaj jest bardzo ciekawy.
Proponuję również szanownym artystom teatralnym rozpracować w ten sposób koncepcje alternatywne chociażby Wolskiego, "Alterland", "Wallenrod", "Mocarstwo", to kawał dobrej zabawy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 10.09.2013 10:44
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post