Pyrkon już w ten weekend [rozdajemy wejściówki]

LubimyCzytać
18.03.2013

Festiwal Fantastyki PYRKON to największa impreza tego typu w Polsce. W dniach 22-24 marca Międzynarodowe Targi Poznańskie po raz kolejny zamienią się w mekkę fanów fantastyki.

Organizatorzy przygotowali dla uczestników kilkaset godzin doskonałych atrakcji w kilkunastu blokach tematycznych (Pyrkon będzie trwał 24 h na dobę!). Poniżej przybliżamy wisienki z pyrkonowego tortu programowego.

Specjalnym gościem bloku rpg i całego festiwalu jest John Wick, autor takich gier jak „Legenda 5 kręgów”, czy „7th Sea”. Specjalnie dla uczestników Festiwalu na spotkaniu autorskim będzie gotował i da spróbować swojej potrawy. Poprowadzi również kilka sesji i punktów programu. Oprócz tego na fanów gier fabularnych czekają prelekcja Wojtka Rzadka o Pucharze Mistrza Mistrzów i warsztaty wzbudzania autentycznych emocji na sesji.

Bloki literacki i komiksowy Pyrkonu to przede wszystkim możliwość spotkania ulubionych autorów. W tym roku odwiedzi Poznań dwóch gości zagranicznych: Graham Masterton i Miroslav Žamboch oraz aż 42 twórców z naszego kraju! Pisarze, tłumacze, ilustratorzy, scenarzyści i rysownicy komiksów oraz webkomiksów- wszystkich ich będziecie mogli spotkać przez trzy dni na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w czasie prowadzonych przez nich punktów programu, a także na korytarzach konwentu. Na Pyrkon przyjadą m.in. Jakub Ćwiek, Jacek Dukaj, Jarosław Grzędowicz, Anna Kańtoch, Maja Lidia Kossakowska, Łukasz Orbitowski, Maciej Parowski czy Bogusław Polch. Jak co roku organizowane będą także premiery i przedpremiery książek, a do tego punkty, gdzie każdy może zdobyć autograf ulubionego autora.

W bloku gier komputerowych również nie zabraknie atrakcji. Zaczniemy od zawodów - otwartego Turnieju Starcrafta oraz trzech (w różnych kategoriach ligowych) Starcrafta 2. Organizatorzy przygotowali dla uczestników cykl spotkań z najpopularniejszymi vlogerami, takimi jak: Krzysiek Gonciarz, AdBuster, Rojo, SciFun i Rock.

Twórcy Pyrkonu przygotowali kilka specjalnych punktów dla osób, które pojawią się na tego typu imprezie po raz pierwszy. Oprócz licznych Paneli dla początkujących, chcą zwrócić uwagę na kilka szczególnych punktów programu. Pierwszym z nich są Warsztaty LARPowe z następującym po nich LARPem, tworzonym specjalnie z myślą o początkujących graczach, dla których byłoby to pierwsze zetknięcie z takim sposobem gry aktorskiej. Podczas samych zajęć będzie można nabrać pewności siebie i przećwiczyć zdolność improwizacji. Jeżeli interesują Was ludzie przebierający się na konwentach, możecie wziąć udział w warsztatach tworzenia strojów.

Pyrkon przygotował również coś dla najmłodszych uczestników. Spotkanie z Marcinem Mortką, prelekcje Igora D. Górewicza, odtwórcy historycznego woja, popularyzatora wiedzy o naszych słowiańskich przodkach, autora skierowanej do dzieci książki "Borek i bogowie Słowian", warsztaty origami, malowania figurek, pokazy gier planszowych i karcianych dla dzieci wraz z nauką ich zasad, fantastyczne atrakcje zapewnione przez animacje-dla-dzieci.pl oraz liczne konkursy i działająca od 10 do 18 "Świetlica Fantastyczna".

W tegorocznym bloku mangowym czeka na Was wiele punktów programu zarówno dotyczących kultury Kraju Kwitnącej Wiśni, przeróżnych serii anime, jak i najbardziej znanych osób związanych z dalekowschodnią animacją. Organizatorzy zapraszają na warsztaty gestykulacji japońskiej, gdzie będziecie mogli nauczyć się rzadko tłumaczonej, a jednak niezbędnej do komunikacji części języka japońskiego. Poznacie przesądy japońskie oraz zasady tworzenia haiku zarówno te tradycyjne, jak i dostosowane do języka polskiego. Dowiecie się również czym różnią się kultury biznesu Korei, Chin i Japonii.

Prelekcje dotyczyć będą także światów Clampa, pokręconych mang Katekyo Hitman Reborn!, seri opowieści grozy Mononoke oraz wiele innych ciekawych tytułów, zarówno tych nowych jak i trochę starszych.

Nie zabraknie czasu i miejsca na pokazy, warsztaty i koncerty. Warto wspomnieć o przejeździe przez miasto fantastycznym tramwajem połączonym z Wielkim Konkursem Strojów - Maskaradą. Pyrkon to również występy takich zespołów jak Percival Schuttenbach, Południca (wraz z projekcją filmu z muzyką na żywo) czy harfiarki Basi Karlik. Organizatorzy zapraszają również do czynnej przez cały czas trwania konwentu Wioski Fantasy organizowanej przez Fun Faktorię, czy Alei Artystów, na czele której stanie obszerne stoisko instytucji, którą pierwszy raz ujrzymy na Pyrkonie – Biblioteki Uniwersyteckiej UAM.

W tym roku po raz pierwszy na Pyrkonie zawita osobny Blok Filmowy. Organizatorzy festiwalu zaprosili twórców bloga i podcasta o filmach, grach,książkach i planszówkach Masa Kultury - Michała Kowala i Szymona Adamusa. Oprócz tego odbędą się pokazy filmowe m. in. nagrodzonych filmów z III edycji eFHa Festival oraz Post-Cinema Short Review - prezentacja najciekawszych krótkich form filmowych z tematyki Postapo.Uczestnicy mogą się również spodziewać ogromnej ilości prelekcji o ich ulubionych filmach i serialach.

Blok naukowy Pyrkonu jak zawsze przedstawia kilkadziesiąt godzin ciekawych propozycji dla wszystkich, którzy nie samą fantastyką żyją. W tym roku polecamy szczególnie prelekcje poświęcone mitologii ludów bałtyckich. O ile wierzenia Słowian, Germanów oraz ludów celtyckich były na Pyrkonach wielokrotnie poruszane, to w tym roku po raz pierwszy możemy spotkać się z bohaterami mitów i baśni litewskich i łotewskich. Opowiedzą o nich prof. Ewa Stryczyńska-Hodyl oraz dr Justyna Prusinowska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tradycyjnie swoje miejsce na Pyrkonie znalazły prelekcje poświęcone tematyce Średniowiecza. Posłuchać będzie można m.in. o historii i legendzie zakonu templariuszy (rekonstruktorzy z Bractwa Jerozolimskiego Santa Terra) oraz przekonać się, jak konfrontację z rzetelną historyczną wiedzą wytrzymują niektóre mity o Średniowieczu (prelekcja Zbrojnego Zastępu Ziemi Poznańskiej).

W końcu należy wspomnieć o bloku LARPowym, gdzie Organizatorzy przygotowali dla uczestników prawie 200 godzin gier, a ponadto sporą ilość prelekcji. Jednak niewątpliwym gwoździem programu będą Złote Maski, czyli najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs LARPowy rozgrywany w trzech kategoriach - scenariusz, zespół Mistrzów Gry i Gracz. Przypominamy, że jest to jeden z bloków toczonych przez całą dobę.


Uwaga! Rozdajemy wejściówki!

Podczas Pyrkonu redakcja lubimyczytać.pl przeprowadzi wywiad z jednym z gości Festiwalu. O kogo chodzi? Pierwsze cztery osoby, które prawidłowo odpowiedzą na to pytanie, otrzymają podwójne zaproszenie na Festiwal Fantastyki Pyrkon. Odpowiedzi wysyłajcie na adres konkurs@lubimyczytac.pl w tytule wiadomości wpisując PYRKON.


Szczegóły Festiwalu PYRKON dostępne są na stronie: www.pyrkon.pl.

Pełen program Festiwalu dostępny jest tutaj.

Lubimyczytać.pl jest patronem medialnym Festiwalu.

 

Reklama

komentarze [2]

Sortuj:
2802
4
18.03.2013 16:07

Dziękujemy za wszystkie maile konkursowe. Prawidłowa odpowiedź na nasze pytanie to oczywiście Graham Masterton. Właśnie wybieramy spośród Waszych propozycji pytania, które w piątek zadamy pisarzowi. Podwójne wejściówki na Festiwal otrzymują: kjujik, Shirocat, Mateusz Frąckowiak i Paulina Kaczkowska. Gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się osobiście.


2802
4
18.03.2013 11:58

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd