5. edycja konkursu „Popisz się talentem“. Szansa dla młodych twórców

LubimyCzytać LubimyCzytać
02.04.2021

Twoje dziecko uwielbia czytać książki? Ma głowę pełną pomysłów i lubi opowiadać zwariowane historie? Dzięki konkursowi literackiemu „Popisz się talentem”, organizowanemu przez wydawnictwo Nowa Era, może zadebiutować w prawdziwej książce! Wystarczy by opisało, jak będzie wyglądał świat za 100 lat.

5. edycja konkursu „Popisz się talentem“. Szansa dla młodych twórców

Dzieci mają niezwykłą wyobraźnię, a snute przez nie wizje w niczym nie ustępują tym z kart książek! Dowodem na to poprzednie edycje konkursu literackiego „Popisz się talentem”, dzięki którym uczniowie szkół podstawowych mogli ujrzeć swoje opowiadania drukiem w najprawdziwszej książce. Obecnie rusza 5. edycja konkursu – do 25 kwietnia młodzi twórcy mogą przysyłać opowiadania o tym, co będzie się działo na Ziemi za 100 lat.

Szansa dla młodych pisarzy

W przypadający 2 kwietnia Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci dużo mówi się o ogromnym wpływie czytania na rozwój dzieci. Warto jednak zaznaczyć, że dzieci mogą zarówno czytać książki, jak i je pisać! Konkurs „Popisz się talentem” daje wyjątkową możliwość debiutu w prawdziwej książce, której premiera rynkowa jest wsparta szeroką kampanią informacyjną. Do tej pory ukazały się 4 książki pokonkursowe: ”Ukryte światy”, ”Tajemnicza wyprawa”, ”Wielka księga Marzeń” i ”Zwierzaki mają głos”.

Aktualna edycja konkursu przypada na czas lockdownu, gdy w wyniku wprowadzonych obostrzeń dzieci spędzają w domu większość czasu. Mogą go jednak wykorzystać na twórcze wyzwanie i kreatywne zabawy ze słowem. Choć siedzimy unieruchomieni w swoich mieszkaniach, głowa może podróżować w czasie i w przestrzeni!  

O młodych pisarzach, którzy odnieśli niewątpliwy sukces, pisaliśmy już na łamach lubimyczytać.pl. Teraz publikujemy również wypowiedzi autorów, których teksty ukazały się w książkach wydanych w efekcie konkursu „Popisz się talentem”.

Opowiadanie jest jak ważna wiadomość, którą chce się przekazać innym. Odważ się i napisz swoją. Przeżyłem przygodę, która dodała mi wiary we własne możliwości i odwagi do dalszego pisania.

Michał Kiciński, obecnie klasa 5 szkoły podstawowej, województwo kujawsko-pomorskie

Ten konkurs był dla mnie wielką przygodą i niespodzianką, sposobem na zrobienie czegoś twórczego w czasie lockdownu. Nie spodziewałem się, że znajdę się w gronie laureatów - to było niesamowite uczucie: zobaczyć swoje opowiadanie w książce, poczuć się jak pisarz. Tego nie da się z niczym porównać! To było wyzwanie - wymyślić historię i opowiedzieć ją z innego punktu widzenia, i to tak, aby była zabawna i interesująca. Lubię wyzwania - ten konkurs jest dla wszystkich, którzy mają wyobraźnię i lubią próbować swoich sił w czymś nowym. Jeśli nie teraz, to kiedy?

Miłosz Fąfara, obecnie klasa 6 szkoły podstawowej, województwo zachodniopomorskie

Pisanie to wielka frajda, ale nic nie równa się z radością zobaczenia własnego tekstu w prawdziwej książce! A tak się stało gdy zostałam laureatką konkursu „Popisz się talentem”. To był dopiero początek przygody: gratulacje, nagrania, wywiady w radio, a nawet moje opowiadanie w wersji teatrzyku! Naprawdę się tego nie spodziewałam! Dlatego gorąco zachęcam wszystkie dzieci: odkryjcie w sobie talent i podzielcie się nim wysyłając wasze teksty na konkurs. Powodzenia!

Lea Danielak, obecnie klasa 5 szkoły podstawowej, województwo mazowieckie

Jeżeli nudzi cię szara codzienność, spróbuj nadać jej barw. Pisanie opowiadań sprawia, że jesteś twórcą własnego świata. To ty wybierasz kolory liści na drzewach, to ty tworzysz magiczne zaklęcia wypowiadane szeptem. Możesz stworzyć nową rzeczywistość dzięki swojej ukrytej mocy – pasji do pisania. Weź udział w konkursie „Popisz się talentem” i realizuj swoje marzenia

Michalina Ryńska, obecnie 1 klasa szkoły średniej, województwo świętokrzyskie

Grafika konkursu Popisz się talentem

Świat za sto lat. Wyzwanie dla młodych kreatywnych

Czego dotyczy temat tegorocznej edycji „Popisz się talentem”? W tym roku jury konkursowe zaprasza dzieci, by opisały jak będzie wyglądał świat i życie ludzi za sto lat – w 2121 roku. Czy zdołamy uchronić się przed katastrofą klimatyczną? Kiedy w końcu udamy się w kosmiczne podróże i na spotkania z innymi cywilizacjami? Jak rozwinie się sztuczna inteligencja? Czy dokonamy przełomowych wynalazków i znajdziemy cudowne lekarstwo na wszystkie choroby? A może nasi potomkowie będą po prostu lepsi, mądrzejsi i bardziej troskliwi? To tylko niektóre z wątków, które mogą poruszyć dzieci w nadesłanych opowiadaniach. Nagrodą dla 30 laureatów konkursu będzie publikacja ich tekstów w prawdziwej książce - jej premiera jak zwykle odbędzie się jesienią i będzie wsparta szeroką kampanią informacyjną.

Pełen tekst zadania konkursowego a także porady dla młodych pisarzy, przygotowane przez Wojciecha Widłaka, Zofię Stanecką, czy Grzegorza Kasdepke można znaleźć na stronie konkursowej.

Opowiadania konkursowe (maksymalnie 2800 znaków bez spacji) dzieci mogą zgłaszać (także przy pomocy rodziców) za pośrednictwem strony nowaera.pl/popiszsietalentem do 25 kwietnia 2021 roku. Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach wiekowych: dla klas 1-4 oraz klas 5-8. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 25 maja, a jesienią ukaże się książka ze zwycięskimi opowiadaniami. Jak co roku cały dochód ze sprzedaży książki pokonkursowej wydawnictwo Nowa Era przekaże na cele charytatywne.

Jak zacząć pisać? Rafał Witek opowie na spotkaniu online!

Już teraz warto zastanowić się nad tematem opowiadania na konkurs. O czym będzie opowiadać? Kto będzie jego bohaterem? W znalezieniu odpowiedzi na te i inne pytania z pewnością pomoże ekspert, autor książek dla dzieci i młodzieży Rafał Witek. Napisał on także poradnik dla dzieci na temat kreatywnego pisania, wyjaśni więc, gdzie szukać natchnienia, jak skonstruować opowiadanie i dlaczego warto ćwiczyć wyobraźnię. Po świętach wielkanocnych spotkamy się z nim online i porozmawiamy o konkursie „Popisz się talentem”!

Spotkanie z Rafałem Witkiem odbędzie się na żywo w czwartek, 8 kwietnia, o godzinie 14.00. Aby wziąć w nim udział, wystarczy być online – transmisja odbędzie się na Facebooku lubimyczytać.pl.

Wyobraźnia to podstawowe narzędzie pracy pisarza. Ważniejsze niż pióro, kartka czy komputer. W tegorocznej edycji „Popisz się talentem” zachęcamy dzieci, by użyły wyobraźni, aby zajrzeć w przyszłość i opowiedzieć nam co tam zobaczyły. – mówi pisarz Rafał Witek, autor powieści, wierszy oraz słuchowisk dla dzieci i młodzieży, a także juror konkursu „Popisz się talentem”. - To temat, który rozpala wyobraźnię twórców od dziesiątek lat. Poza tym rok 2021 został ogłoszony rokiem Stanisława Lema, który nie tylko odważnie patrzył w przyszłość, ale też trafnie analizował i przewidywał to, co może się ludzkości przytrafić Jesteśmy pewni, że kreatywność dzieci, ich ciekawość i spostrzegawczość pozwolą im stworzyć wyjątkowe teksty! Gorąco zapraszamy wszystkich uczniów szkół podstawowych do ruszenia w podróży ku przyszłości. Czekamy na Wasze opowiadania! - dodaje Rafał Witek.

Więcej informacji o konkursie „Popisz się talentem” na stronie Wydawnictwa Nowa Era

Grafika konkursu Popisz się talentem

Artykuł sponsorowany


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas   - awatar
czytamcałyczas 03.04.2021 17:49
Czytelnik

Badania dowodzą,że są ludzie bez talentów.U mnie nie ma żadnego talentu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 31.03.2021 16:03
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post