Koronawirus: gdzie znajdziesz kulturę w sieci?

LubimyCzytać
04.06.2020

Spotkania autorskie, audiobooki, spektakle teatralne i interesujące dyskusje. Internet w trakcie pandemii obrósł w inicjatywy kulturalne. Na których stronach internetowych warto szukać ciekawych pomysłów na kulturalne surfowanie po sieci? Polecamy 20 nowych pomysłów na kulturalne spędzenie czasu w internecie.

Koronawirus: gdzie znajdziesz kulturę w sieci?
Reklama

Sutuacja w Polsce powoli ulega tzw. odmrożeniu, nastaje nowa, bardziej hignieczna i obarczona reżimem sanitarnym normalność. Restauracje i bary są już otwarte, do bibliotek, galerii sztuki i muzeów również wolno już przychodzić. Swą działalność niebawem wznowią kina i teatry.W ten weekend odbędą się pierwsze duże wydarzenia książkowe, jednym z pionierów będą Izabelińskie spotkania z książką. To oznacza, że pora zakończyć nasz koronawirusowy cykl poleceń kulturalnych. Nasze artykuły zostają w sieci, podczas burzowych letnich dni czy długich jesiennych wieczorów będzie można do nich zajrzeć i ponownie pozwiedzać wirtualne muzea, posłuchać koncertów online czy obejrzeć zarejestrowane spektakle.

Literatura w sieci

 • Biblioteka Raczyńskich zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Mól w sieci”. Tym razem gościem będzie himalaista Rafał Fronia, który opowie o wspinaczce na K2 oraz zimowej wyprawie na położony w północnym Karakorum szczyt Batura Sar. Spotkanie odbędzie się na portalu Facebook.

Reklama

 • Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu zaprasza na ciekawy wykład dotyczący historii mody. „Kształty, kabaty i gorsety – 400 lat z dziejów smukłej talii”. Prowadząca: dr Anna Straszewska z Polskiej Akademii Nauk.

 • Muzeum Żydów Polskich POLIN rusza z IV odsłoną projektu multimedialnego „Łąka Leśmiana”. W czasie pandemii, kiedy tak bardzo potrzebujemy spotkań z drugim człowiekiem i kontaktu z przyrodą, POLIN proponuje relaks z literaturą, poezją oraz spotkanie z ogrodnictwem i ekologią w wirtualnym wydaniu. Wydarzeniem inaugurującym 7 czerwca będzie „Barłóg Literacki” z Sylwią Chutnik i Karoliną Sulej, które polecą książki związane z kulturą żydowską do przeczytania tego lata.

 • Teatr Lalek Guliwek zrealizował słuchowisko-wieczorynkę „Nocny Maciek” na podstawie książki dla dzieci Pawła Pawlaka. Nagranie, którego autorami są Katarzyna Brzozowska oraz Matylda Ożarowska i Antek Michalski, jest do odsłuchania na platformie YouTube.

 • Audiobooki Wolnych Lektur! Najpopularniejsza polska biblioteka on-line otworzyła swój kanał YouTube. Profesjonalni lektorzy czytają lektury szkolne, m. in. „Pana Tadeusza”, „Katarynkę”, czy „Latarnika”. Znajdziecie tam też światową klasykę: „Sztukę kochania” Owidiusza i „Ojca Goriota” Balzaka. Polecamy!

 • W zeszłym tygodniu odszedł od nas Jerzy Pilch. Tygodnik Powszechny, którego Pilch był wieloletnim felietonistą, poświęcił mu ostatni odcinek swojego „Podkastu Powszechnego”. Do odsłuchania w serwisie Spotify.

 • Izabelińskie spotkania z książką, które zaczynają się już w ten piątek, będą w całości transmitowane online. Wydarzeniem inaugurującym, będzie panel Komiks jako język. Wszystkie transmisje online będa dostepne za pośrednictwem platformy Facebook.

Muzyka on-line. Archiwalne nagrania i rejestracje koncertów

 • Ponad 1000 nagrań z tzw. Peel Sessions jest do odnalezienia w serwisie YouTube. Są to nagrania realizowane w studiu nagraniowym BBC na potrzeby audycji legendarnego prezentera radiowego Johna Peela. Pojawiały się w nim największe gwiazdy, z Bobem Marleyem, Davidem Bowie i PJ Harvey na czele. Na bieżąco aktualizowana lista nagrań dostępna jest na blogu Dave`a Stricksona.

 • Kojarzona z dżemami marka Łowicz wystartowała z akcją „dżem session”. Do odsłuchania są sesje muzyczne organizowane wraz z Bovską i Mery Spolsky, a już 10 czerwca gościnią będzie sama Urszula Dudziak
 • Grupa Radiohead co tydzień publikuje kolejne rejestracje swoich starych koncertów online na profilu w serwisie YouTube. Już dzisiaj, 4 czerwca 2020 roku o godzinie 23:00 będzie miała miejsce premiera nagrania z londyńskiego klubu The Hospital Club z kwietnia 2008 roku.
 • Dom Kultury TuPraga opublikował rejestrację koncertu online Karoliny Czarneckiej. Nagranie miało miejsce nie w domu artystki, a na dachu Galerii Wileńskiej, dzięki czemu możemy w tle podziwiać piękny widok na Warszawę.
 • Znana z zespołu „Domowe Melodie” Justyna Chowaniak zadebiutowała z solowym projektem „jucho”. Na razie opublikowany został tylko jeden utwór obdarzonej magnetycznym głosem wokalistki, ale warto obserwować pochodzącą z Jaworzna artystkę i wyczekiwać jej kolejnych dzieł.

Film. Kina on-line

 Ciekawe wystawy, interesujące dyskusje

Reklama

 • Poznański Barak Kultury postanowił iść pod prąd. Gdy wszyscy jesteśmy pozamykani w domach, na ich profilu na Facebooku możemy oglądać opowieści zaproszonych gości o... podróżach. Już dzisiaj 4 czerwca o godzinie 20:00 Radek Rakowski będzie mówił o Portugalii. Do odsłuchania są również starsze nagrania, czyli historie rodem między innymi z Indii, Izraela czy Argentyny i Chile.
 • Jak wyglądałyby dzisiaj pokoje rodem ze słynnych obrazów? Atelier Décor przygotowało pliki .gif, które przenoszą znane z dzieł m.in. Van Gogha, Kandinskiego i Lichtensteina na współczesne wizualizacje. Może jest to inspiracja do przeprowadzenia remontu?
 • Galeria Centrala udostępniła nagranie spotkania autorskiego z artystami uczestniczącymi w wystawie REW. Sama ekspozycja jest do zobaczenia w Poznaniu, niektóre zawarte w niej prace można zobaczyć na stronach internetowych galerii.
 • Z okazji Dnia Dziecka Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało dla najmłodszych widzów cały tydzień atrakcji. Codziennie na oficjalnym profilu Facebookowym MN publikowane są filmy z cyklu „Draka w Muzeum” w których Łukasz Gaweł, p. o. Dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie, czyta książkę Agaty Loth-Ignaciuk „Draka w Muzeum”. Każdemu odcinkowi towarzyszy zadanie dla dzieci, które znajdziecie stronie internetowej Muzeum.
 • Galeria pix.house przeprowadziła rozmowę z fotografem Mariuszem Foreckim. Jego najnowsza książka fotograficzna „Mechanizm” zdobyła nagrodę PHOTO BOOK OF THE YEAR 2019 podczas konkursu tegorocznego konkursu Grand Press Photo.

[aj]

Reklama

komentarze [2]

Sortuj:
4050
3810
04.06.2020 20:07

Jak się uda obejrzę,nowy Elm Street ,Freddy rządzi


2801
4
03.06.2020 14:34

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd