rozwiń zwiń

Koronawirus: gdzie znajdziesz kulturę w sieci?

LubimyCzytać LubimyCzytać
08.05.2020

Piewszych gości przyjęło już poznańskie Muzeum Narodowe, a biblioteki, jak pisaliśmy w zeszłym tygodniu, będą stopniowo otwierały się dla spragnionych literatury czytelników. Jednak coraz większa liczba wydarzeń kulturalnych będzie odbywała się online. Oto 16 propozycji nowych kulturalnych atrakcji. Tym razem proponujemy coś dla fanów Harry'ego Pottera, Joanny Kołaczkowskiej, polskiej piosenki oraz filmów dokumentalnych.

Koronawirus: gdzie znajdziesz kulturę w sieci?

Literatura. Spotkania autorskie, słuchiwska on-line

  • Spotkania autorskie, premiery książek, a nawet pomysły na aranżację wnętrz z książką w roli głównej. Od 8 do 15 maja trwać będzie Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Z racji panującej pandemii koronawirusa odbędzie się on wirtualnie. Zachęcamy do odwiedzania stron Stowarzyszenia BIbliotekarzy Polskich oraz profili facebookowych poszczególnych placówek, by zobaczyć, w jaki sposób bibliotekarze zamierzają uczcić swoje święto.
  • Gratka dla Potteromaniaków! W ramach akcji #HarryPotterAtHome wszystkie 17 rozdziałów książki „Harry Potter i Kamień filozoficzny” zostanie przeczytanych przez znane osoby. W akcję włączyli się między innymi Eddie Redmayne, David Beckham, Stephen Fry i Dakota Fanning. Ale kto jako pierwszy przeczytał swój rozdział, możecie zobaczyć na stronach Wizarding World.
  • Rozwija się akcja „Wiersze w mieście”. Poetycki głos traktujący o ekologii oraz przyszłości planety stojącej w obliczu przemian społecznych i zmian klimatycznych wywołanych degradacją środowiska wybrzmiewa w kanałach bibliotek, sklepów, instytucji kultury, na fanpage’ach w mediach społecznościowych, a także na literackich blogach i profilach bookstagramerów. Do działania włączyło się już ponad 100 partnerów. Dodatkowo, do 10 maja trwa konkurs na krótki wiersz zainspirowany tekstami z tegorocznej edycji. Po szczegóły akcji odsyłamy na fanpage na Facebook`u.
  • Bibllioteka Raczyńskich z racji swoich 191 urodzin zaprasza na premierę słuchowiska inspirowanego legendą o grasującym po bibliotece za czasów Edwarda Raczyńskiego czarnym psie. Wystąpili pracownicy poznańskiej biblioteki.

Teatr. Światowe sceny teatralne, najwięksi artyści

  • Metropolitan Opera codziennie prezentuje jeden ze swoich wielokrotnie nagradzanych spektakli. Nagrania są dostępne dla wszystkich chętnych za darmo. Dzisiaj, 8 maja, można obejrzeć „Cyganerię” Giacoma Pucciniego; na deskach teatralnych zobaczymy sopranistkę Renatę Scotto, której partnerował Luciano Pavarotti. Pełen repertuar można znaleźć na stronach MET.
  • Teatr Improwizacji „Afront” zaprasza na spektakl online "M!zG" - Musical improwizowany z gościem", w którym wystąpiła znana aktorka kabaretowa Joanna Kołaczkowska. Do odsłuchania i obejrzenia na profilu Facebookowym Teatru.
  • Brytyjskie Royal Opera House zaprasza do oglądania archiwalnych przedstawień baletowych. W tym tygodniu, jest to spektakl na motywach „Przemian” Franza Kafki.

Muzyka

  • Bajzel zaprasza na koncert ze swojego domu. Premiera odbyła się 7 maja na profilu popularnego świnoujskiego muzyka w mediach społecznościowych.
  • Estrada Poznańska poleca do odsłuchania swoje podcasty. W menu znajdziemy zarówno pasjonujące dyskuje o muzyce, jak i o filmie i serialach oraz grach wideo. Pełen wybór znajduje sie na stronach internetowych instytucji w zakładce podcasty.
  • Coraz więcej muzyków decyduje się na prezentacje w internecie nagrywanych w warunkach domowych piosenek z udziałem specjalnych gości. Jednym z  ciekawszych, i niewątpliwie wymagającym olbrzymiego nakładu pracy projektów, jest ten zaprezentowany przez Adama Sztabę i jego orkiestrę. W nagraniu udział wzięła plejada gwiazd polskiej piosenki: Natalia Kukulska, Ewa Farna, Ania Karwan, Natalia Nykiel, Kasia Wilk, Kasia Moś, Olga Szomańska, Dorota Miśkiewicz, Cleo, Patrycja Markowska, Kuba Badach, Igor Herbut, Piotr Cugowski, Andrzej Piaseczny, Sebastian Karpiel i Damian Ukeje.

Film w sieci. Premiery i pokazy online. Interesujące dokumenty

  • Ten tydzień należy do filmów dokumentalnych. Serwis ninateka.pl w porozumieniu z festiwalem Millennium Docs Against Gravity od 8 do 18 maja pokaże na swoich łamach 20 najciekawszych filmów z poprzednich edycji festiwalu. Za darmo. Pełen spis filmów dostępny jest pod tym adresem.
  • Swoją premierę miał film dokumentalny „f/81” opowiadający o fotoreporterach stanu wojennego w Polsce. Wśród wypowiadających się w nim osób, znajduje się między innymi polski laureat nagrody Pulitzera, Czarek Sokołowski.
  • Muzeum Sportu i Turystyki zaprasza na przegląd filmów biorących udział w konkursie Małych Form Filmowych, który został zorganizowany w ramach Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz. 12 krótkich obrazów dostępnych jest w ramach jednej playlisty w serwisie YouTube.

Muzeum on-line. Wirtualne zwiedzania

  • Japońskie Muzeum Ghibli otwiera swoje podwoje on-line. Na kanale YouTube japońskiej placówki mają pojawiać się systematycznie filmiki pokazujące turystom z całego świata, jak wygląda jedno z najsławniejszych muzeów animacji.
  • Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na wirtualne zwiedzanie. Możemy obejrzeć prezentowane w muzealnych salach wystawy, a także posłuchać, jak o zgromadzonych we Wrocławiu dziełach sztuki opowiadają pracownicy działu oświatowego „Narodowego”.
  • Muzeum Okręgowe w Toruniu uchyla rąbka tajemnicy. Możemy podejrzeć, jak wyglądają muzealne magazyny czy zobaczyć wirtualny wernisaż wystawy „Konfraternia Artystów w Toruniu”. Dodatkowo możemy posłuchać także piernikowych legend.

Fotografia otwierająca: Andrea Piacquadio / Pexels

#czytamwdomu #kupujeksiazki

[aj]


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 07.05.2020 11:49
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post