Prywatne życie esesmanów z Auschwitz. Zadaj pytanie Ninie Majewskiej-Brown

LubimyCzytać LubimyCzytać
02.06.2020

W obozie bezwzględni mordercy, w domu kochający mężowie, czuli kochankowie i troskliwi ojcowie – kulisy życia prywatnego morderców z Auschwitz odsłania Nina Majewska-Brown. Zadaj pytanie autorce i wygraj egzemplarz powieści „Dwie twarze”.

Prywatne życie esesmanów z Auschwitz. Zadaj pytanie Ninie Majewskiej-Brown

„Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz” to trzecia powieść Niny Majewskiej-Brown o tematyce obozowej ukazująca się nakładem Wydawnictwa Bellona. Dotychczas autorka ukazywała realia egzystencji więźniów w Auschwitz. Tym razem postanowiła przybliżyć życie prywatne esesmanów pracujących w największym niemieckim obozie zagłady.

Co sprawiło, że autorka poczytnych powieści dla kobiet zajęła się tak trudnym tematem? Jak sama podkreśla:

„To dar losu i przypadek. Nigdy nie sądziłam, że będę pisać o jakimkolwiek obozie, choć od lat fascynuje mnie psychologiczny aspekt II wojny światowej”.

Ten właśnie aspekt psychologiczny stanowił bodziec do napisania kolejnej powieści „Dwie twarze”, opowiadającej o życiu prywatnym morderców z Auschwitz oraz ich żon.

Główną bohaterką książki jest Ann, żona esesmana, która właśnie przeprowadziła się z dziećmi do Auschwitz i nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jest przerażona, bo jeszcze nigdy nie widziała ukochanego Hansa tak zmęczonego. Nabiera przekonania, że jego praca musi być naprawdę ciężka i wyczerpująca, bo mąż stał się bardzo nerwowy. Najbardziej jednak martwi ją to, że nie chce powiedzieć, czym się zajmuje, co budzi w niej jeszcze większy niepokój. Ann nie ma wątpliwości, że ciągłe przebywanie z tymi kryminalistami w pasiakach odbija się na jego zdrowiu.

Autorka próbuje odpowiedzieć na pytania nurtujące wszystkich badaczy tego tematu. Czy te kobiety wiedziały, co robią ich mężowie? Co tak naprawdę dzieje się za murami obozu? Z drugiej strony, książka obnaża mechanizmy stworzone przez Niemców, którzy dążyli eksterminacji przedstawicieli innych narodów na niewyobrażalną wprost skalę.

Mordercza praca dla III Rzeszy

Po pracy esesmani wracali do swoich domów prosto w ramiona stęsknionych żon i dzieci. Tuż za obozowymi drutami uprawiali róże i hodowali króliki, a w ogródkach radośnie poszczekiwały psy. O ich wygodę dbali więźniowie oraz zmuszona do pracy miejscowa ludność. Pili w pobliskiej kantynie, chodzili do burdelu, wyjeżdżali na urlopy i zakochiwali się w okolicznych dziewczynach. Byli tacy, którym życie tutaj tak przypadło do gustu, że nie chcieli opuszczać Auschwitz, a niektórzy wracali tu nawet po wojnie.

Autorka z niezwykłą pieczołowitością odwzorowała tło historyczne, w którym osadziła akcję powieści. Bohaterowie to oddani funkcjonariusze i obywatele III Rzeszy, przekonani o swojej rasowej wyższości i pracujący dla dobra ukochanego Führera. Jak w przypadku wcześniejszych powieści, także tym razem Majewska-Brown zadbała o obszerny materiał bibliograficzny, dzięki czemu książka jest kopalnią wiedzy i ciekawostek z czasów II wojny światowej.

Jak przekonuje Nina Majewska-Brown, w swoich książkach próbuje ocalić okruchy historii, mając nadzieję, że będą przestrogą i źródłem refleksji.

Zadaj pytanie Ninie Majewskiej-Brown

O co chcielibyście spytać autorkę? Jeśli zawsze marzyliście, by dopytać ją o szczegóły fabuły albo bohaterów jej książek, teraz macie taką możliwość. Pytania możecie zadawać w komentarzu do tej aktualności. Najciekawsze wybierzemy i przekażemy pisarce. Pięcioro autorów najciekawszych pytań otrzyma egzemplarze książki z autografem Niny Majewskiej-Brown!

Macie czas na zdawanie pytań do 9 czerwca 2020 roku.

Artykuł sponsorowany

[ec]


komentarze [22]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
ogarbejbe  - awatar
ogarbejbe 10.06.2020 08:32
Czytelniczka

1. Czy poznając drugie oblicze essesmanów pojawiła się w pani głowie myśl, że któregoś mogłaby pani polubić?
2. Czy ich rodziny były w pełni świadome czym się zajmują?
3. Czy można ocenić ich żony?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
kasztanka  - awatar
kasztanka 09.06.2020 22:06
Czytelnik

Czy uważa Pani, że pokazanie "ludzkiej" twarzy esesmanów powinno wpłynąć na złagodzenie wizerunku tych, bądź co bądź, zbrodniarzy? Świat nie jest czarno-biały, jednak czy fakt, że takie osoby w domu były kochającymi mężami i ojcami niepozwalającymi skrzywdzić własnych dzieci, w jakikolwiek sposób umniejsza ich winę? Czy w wojennej rzeczywistości, w której Polacy często...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Edith  - awatar
Edith 09.06.2020 20:16
Czytelniczka

1) Książki, które opowiadają o prawdziwych wydarzeniach z przeszłości, chociażby II wojny światowej, często stają się zalążkiem do wzbudzenia w czytelniku zainteresowania historią, o jakiej wcześniej być może niewiele wiedział. Czym, według Pani, powinna charakteryzować się powieść o tematyce historycznej tak, aby czytelnik zechciał sięgnąć po kolejną?
2) Domyślam się, że...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
gato  - awatar
gato 06.06.2020 12:05
Czytelnik

Czy miewa Pani ochotę skończyć z tak niezwykle ważnym tematem, jakim są opowieści o Auschwitz i zająć się pisaniem historii lekkich i przyjemnych?
Czy wzbudzanie w czytelnikach negatywnych emocji jest dla Pani bardziej satysfakcjonujące, niż wprowadzanie ludzi w dobry nastrój, oferując im pozytywną historię?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
gato  - awatar
gato 06.06.2020 11:48
Czytelnik

Czy zgłębianie tak okrutnego tematu ma wpływ na Pani życie prywatne?
Czy analizując problem, staje się on obecny w Pani codzienności, być może w snach?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Patriseria  - awatar
Patriseria 04.06.2020 21:46
Czytelniczka

1. Rozmowa o przeszłości, zwłaszcza takiej nie jest łatwa. Jak udaje się Pani znaleźć świadków, a w końcu skłonić ich do rozmowy?
2. Czy myśli Pani, że te kobiety wolały nie wiedzieć czym zajmują się ich mężowie? Czy mogły znać prawdę, a później tylko próbować się wybielić?
3. Jak to się stało, że Ci ludzie najpierw potrafili skazać na śmierć jednego więźnia, a za chwilę...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
triste  - awatar
triste 04.06.2020 11:02
Czytelniczka

1) Czy ciężko jest pisać powieści o takiej tematyce?
2) Skąd u Pani zainteresowanie Auschwitz?
3) Jakich refleksji po przeczytaniu "Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz" oczekuje Pani u swoich czytelników?
4) Niedługo matury. Jaki temat rozprawki Pani typuje na ten rok?
5) Czy może Pani zdradzić nad czym aktualnie Pani pracuje?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Karolina_B  - awatar
Karolina_B 04.06.2020 10:47
Czytelnik

Pisząc powieści w których fikcja łączy się z prawdziwą historią, autor postawiony jest przed dylematem jak daleko może pójść jego wyobraźnia. Dotyczy to zwłaszcza, nie tak odległej, historii XX wieku a przede wszystkim drugiej wojny światowej. Głośna spraw książki "Tatuażysta z Auschwitz" wywołała dyskujsje i podzieliła czytelników i historyków. W jaki sposób stawia sobie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Ewa  - awatar
Ewa 03.06.2020 23:37
Czytelnik

Kiedy po raz pierwszy rozważyła Pani pomysł napisania książki o obozie koncentracyjnym? Co Panią do tego skłoniło?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jolanta  - awatar
Jolanta 03.06.2020 18:12
Czytelniczka

1. Postawiła Pani kropkę na końcu ostatniego zdania książki „Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz” i ...
2. To już trzecia Pani powieść, w której akcja została osadzona w Auschwitz. Napisanie której z nich okazało się najtrudniejszym wyzwaniem?
3. Na swojej Pani stronie internetowej czytamy "Choć tłoczą się wokół różne problemy i życie nie raz pokazuje mi...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej