#czytamwdomu – książki poleca Paulina Choromańska

LubimyCzytać LubimyCzytać
06.04.2020

Dziś w cyklu #czytamwdomu #kupujeksiazki lekturę poleca Paulina Choromańska z Fundacji Nowoczesna Polska, koordynatorka biblioteki online Wolne Lektury. Jej zdaniem teraz warto siegnąć po dzieła wielkiego polskiego pedagoga, Janusza Korczaka. „Król Maciuś Pierwszy”„Kajtuś Czarodziej” to książki, które nic nie straciły ze swej aktualności i doskonale nadadzą się do tego, by przydać naszej codzienności odrobiny magii.

#czytamwdomu – książki poleca Paulina Choromańska

Zostaliśmy zamknięci we własnych czterech ścianach i okazuje się, że 24 godziny to naprawdę dużo czasu. I co z nim teraz zrobić? Kiedy będzie lepszy czas na sięgnięcie po książki, jak nie teraz? To dobry moment na nadrabianie czytelniczych zaległości lub wyszukiwanie nowych pozycji, na które wśród codziennych obowiązków nie mielibyśmy czasu.

Propozycją na dziś i kolejne długie dni niech będą utwory Janusza Korczaka, których pokaźny zbiór znajduje się na Wolnych Lekturach. W tej kolekcji są zarówno utwory prozatorskie skierowane przede wszystkim do młodego czytelnika, jak i te pedagogiczne, będące doskonałą lekturą dla rodziców i nauczycieli. Może to odpowiedni czas, żeby odświeżyć sobie historię małego księcia Maciusia lub zapoznać z nią najmłodszych domowników? A może wrócimy do przygód kilkuletniego chłopca, który zdołał wyćwiczyć w sobie umiejętność czarowania, ale poza tym pozostał jednak zwykłym dzieckiem, a swoje zdolności wykorzystywał głównie do psocenia i siania zamętu najpierw w szkole, a potem w całej Warszawie?

Rodzicom polecam pedagogiczne utwory Starego Doktora, które mimo upływu lat są zaskakująco aktualne. Znajdziemy tam wiele cennych spostrzeżeń i doświadczeń opisanych przez znakomitego pedagoga i pediatrę, ale przede wszystkim przyjaciela najmłodszych. Jak mówił Korczak „nie ma dzieci – są ludzie” i o tym nie możemy zapominać szczególnie dziś.

Paulina Choromańska - koordynatorka Wolnych Lektur od lat zaangażowana we wszystkie projekty dotyczące działalności biblioteki; od 2019 roku wiceprezeska fundacji Nowoczesna Polska. Absolwentka specjalizacji edytorskiej na kierunku Informacja Naukowa i Bibliotekoznawstwo w Instytucie Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW. Prywatnie miłośniczka współczesnej literatury kryminalnej i obyczajowej oraz fanka amerykańskich seriali. Żeby odpocząć potrzebuje polskich jezior lub gór.

Akcja #czytamwdomu #kupujeksiazki

Książki są ważne – szczególnie w trudnych czasach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19. Nie można jednak zapominać, że branża książki – podobnie jak cała kultura – może już wkrótce zmierzyć się z zapaścią ekonomiczną. Przełożone wydarzenia literackie i targi książki, odwołane festiwale i spotkania autorskie, opóźnione premiery – wszystko to sprawia, że nad czytelniczą przyszłością zbierają się czarne chmury. Ile książek nie ukaże się z powodu strat poniesionych w wyniku pandemii? Jak wielu pisarzy nie otrzyma wynagrodzenia? Które księgarnie zostaną zamknięte? Jako społeczność czytelników lubimyczytać.pl chcemy pomóc branży książki, a więc wszystkim ludziom zawodowo związanym z literaturą: pisarzom, redaktorom, tłumaczom, grafikom, księgarzom, wydawcom. Mamy bowiem świadomość tego, że tylko czytając i kupując książki, możemy wpłynąć na ich przyszłość.

W ramach akcji #czytamwdomu #kupujeksiazki będziemy regularnie publikować wypowiedzi pisarzy, aktywistów ze świata kultury i redaktorów lubimyczytać.pl. Będą oni polecać wybraną przez siebie publikację, która ich zdaniem świetnie nada się na nadchodzące czasy. Na naszym profilu na Instagramie znajdziecie szablon, dzięki któremu także możecie pokazać, po jakie książki waszym zdaniem warto sięgnąć podczas przymusowego pozostania w domu.

Przeczytaj wszystkie polecenia w ramach akcji #czytamwdomu #kupujeksiazki

Autor zdjęcia: Rafał Nowak, licencja CC BY-SA 4.0.


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
jatymyoni 06.04.2020 14:27
Bibliotekarz

"Kajtuś czarodziej" jest moją ulubioną lekturą z dzieciństwa. Wszystkim polecam.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 06.04.2020 11:52
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post