Wojciech Tomczyk z nagrodą Skrzydła Dedala

LubimyCzytać
21.12.2018

We wtorek, 18 grudnia Nagrodę Literacką Biblioteki Narodowej Skrzydła Dedala otrzymał Wojciech Tomczyk za sztuki teatralne zebrane w tomie „Dramaty”.

18 grudnia w warszawskim Pałacu Rzeczpospolitej nagrodę wręczono po raz czwarty. Tym razem statuetka trafiła w ręce Wojciecha Tomczyka za sztuki teatralne, które zostały zebrane w tomie Dramaty. Jury doceniło dramaturga za „odwagę zmierzenia się z dramatycznymi tematami historii współczesnej, przedstawionymi w oryginalnej formie, z niezwykłym kunsztem artystycznym, i nawiązującymi do najwybitniejszych osiągnięć polskiej oraz europejskiej tradycji literackiej”.

Na tom składają się takie dramaty, jak: „Bezkrólewie”, które opowiada o Polsce po katastrofie smoleńskiej, „Norymberga”, „Wampir” i najnowsza sztuka Tomczyka „Marszałek”.

Wojciech Tomczyk jest polskim dramatopisarzem, producentem, scenarzystą i krytykiem filmowym. W teatrze zadebiutował w 2003 roku sztuką „Wampir”. Otrzymał Grand Prix festiwalu Dwa Teatry Sopot 2007 za sztukę „Norymberga” oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru również w 2007 roku.

Decyzję podjęło jury w składzie: Włodzimierz Bolecki (przewodniczący), Tomasz Bocheński, Antoni Libera, o. Janusz Pyda OP.

Nagroda Skrzydła Dedala jest przyznawana co roku za książkę lub całokształt twórczości w dziedzinie literatury pięknej, szczególnie prozy, krytyki literackiej, artystycznej, historii oraz szeroko rozumianej problematyki społecznej. 

W zeszłym roku nagrodę otrzymał profesor Andrzej Nowak za całokształt swojego dorobku, ze szczególnym uwzględnieniem trzech tomów „Dziejów Polski”.

Reklama

komentarze [1]

Sortuj:
2782
4
21.12.2018 10:19

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd