rozwiń zwiń

Ciekawość to pierwszy stopień do... wiedzy!

Gwiazdopatrznia Gwiazdopatrznia
27.02.2017
Okładka książki Aż łeb urywa Matthew Santoro Logo Patronat

„Aż łeb urywa” to książkowy debiut kanadyjskiego youtubera, którego uwielbiają miliony widzów na całym świecie. Matthew dzieli się z nami pokrótce swoją historią, mówi o tym jak jego pasja przerodziła się w ten fenomen, a katalizatorem wszystkiego było to, że… został wyrzucony z pracy. Poprzez szereg ciekawostek pobudza naszą wyobraźnię, jednocześnie zarażając pozytywną energią. Przygotujcie się na 362 niesamowite fakty o tym dziwnym, zabawnym, pokręconym świecie, w którym żyjemy.

Autor zarzeka się, że ta wiedza pomoże nam błysnąć na spotkaniu ze znajomymi, zyskać w oczach pracodawcy, wywołać podziw u dziecięcej publiczności, odkryć nowe pasje, a nawet zadziwić przyszłych teściów. Wcale się temu nie dziwię. Podczas czytania i po lekturze miałam nieustanną, trudną do opanowania potrzebę dzielenia się zdobytą wiedzą z każdą napotkaną osobą. To niesamowite jak nawet krótki fakt, rozbudza wyobraźnię, ciekawość i skłania do poszerzenia swojej wiedzy, googlowania, oglądania i chłonięcia kolejnych porcji wiedzy.

Wiele faktów, które braliśmy za pewnik zostaje obalonych i obróconych w pył. Matthew zdradza nam jak uciec z więzienia, wyjawia przepis na najbardziej pomysłowe zaloty, ukazuje niesamowite istoty stworzone przez naukę i całą feerię szybkich faktów. Pomaga wybrać najgorsze zwierzątko domowe i wpędza w kompleksy przedstawiając wyjątkowo uzdolnione dzieci. Jeśli podróżujesz musisz koniecznie poznać najzabawniejsze fakty z różnych zakątków świata. Nie dasz wiary póki nie przeczytasz o tych wszystkich szalonych przepisach wciąż egzystujący w prawie, na dodatek sumiennie przestrzeganych.

Otrzymujemy zestawienie najbardziej ekstremalnych rytuałów inicjacyjnych, rozdział o najboleśniejszych rozrywkach świata, który boli nawet czytającego oraz opis legend miejskich przyprawiających o bezsenną noc. Każdy jest inny, każdy przyswaja odmienne informacje oraz doświadczenia. Bez względu na to czy w kręgu naszych zainteresowań znajdują się superbohaterowie, kulinaria czy fauna, znajdziemy tu coś, co przypadnie nam do gustu. Jest to idealna książka dla osób, które ponad wszystko odczuwają miłość do zdobywania wiedzy i chcą odkryć coś zdumiewającego.

Dlaczego w Kanadzie nie przeczytamy komiksu o Batmanie? Gdzie możemy zapłacić mandat w wysokości 100 000 dolarów? Jak zbieżność nazwisk może wywrócić nasze życie do góry nogami? Po co kobiety w Wiedniu podczas balu wkładały pod pachę… jabłko? Dacie wiarę, że folię bąbelkową początkowo sprzedawano jako tapetę? Za to nigdy nie przedawkujecie potasu, musielibyście zjeść aż 480 bananów. Jest również sporo polskich akcentów, którymi autor jest wprost zafascynowany. Począwszy od śmingusa-dyngusa, po naszego futrzanego bohatera z czasów II wojny światowej – niedźwiedzia Wojtka.

Matthew pokazuje nam jak bardzo dziwny może być ten świat, uświadamia nas odnośnie autorów znanych nam doskonale wynalazków, razem z nami zadziwia się informacjami, które nie mogą być prawdą (a może jednak?), pisze również o swoich ulubionych faktach. We wszystko wkłada dużo siebie, dorzuca zabawne komentarze, a nawet rapuje.

Książka sama w sobie dostarcza nam wiedzy, ale również zmusza do dalszego szukania. Zabawne ilustracje stworzone przez Kagan McLeod umilają nam czytanie książki, przy której nie sposób się nudzić. Miejcie otwartą głowę i przygotujcie się na wiele ciekawostek, po których aż łeb urywa!

Anna Gajewska