Zło może czaić się wszędzie

Agnieszka MiszMasz Agnieszka MiszMasz
14.02.2017
Okładka książki Przebudzenie Piotr Rozmus Logo Patronat

Nigdy nie wiadomo gdzie dopadnie Cię przeznaczenie, gdzie może czaić się ktoś, kto zechce odebrać Ci życie... Gdzie czyhają odwieczne zło, nienawiść i… diabeł? „Przebudzenie” to druga powieść Piotra Rozmusa poświęcona serii morderstw i niewyjaśnionych zdarzeń, które mają miejsce w rodzinnym mieście autora powieści, Szczecinku.

Cała historia rozgrywa się latem, kilka lat po wydarzeniach, które opisane zostały w „Bestii”. Kiedy wydaje się, że życie w miasteczku powróciło do naturalnego rytmu, kiedy nowy burmistrz stawia na rozwój turystyki Szczecinka i kiedy wszystko wskazuje na to, że turyści zaczną tu ściągać tłumami, a ogólnopolskie media są tuż, tuż by publikować wakacyjne materiały pochwalne dla lokalnych walorów turystycznych i piękna przyrody... I wkrótce bomba medialna wybucha. Nie jest to jednak dobra reklama dla Szczecinka.

Pojawiają się zwłoki... Najpierw ginie szanowany wśród społeczności konserwator zabytków... Wśród lasów znalezione zostają zmasakrowane zwłoki wędkarza... A rodzice kilkuletniej dziewczynki zgłaszają na policję zaginięcie dziecka w wesołym miasteczku... To jednak dopiero początek...

Przed lokalną policją nie lada wyzwanie. Jak zachowując zbrodnie w tajemnicy przed mediami i przed mieszkańcami spokojnego wydawałoby się miasteczka, odnaleźć mordercę i zapobiec dalszym zbrodniom? Ratunkiem wydaje się być sprowadzony ze Szczecina inspektor Adam Borowik, który wespół z komisarz Iwoną Dzierżyńską, rozpoczyna śledztwo.

Wszystkie ścieżki zdają się prowadzić do wydarzeń sprzed trzech lat. Ale jak to możliwe skoro członkowie morderczej sekty zostali wyłapani, a jej guru nie żyje? Czy ktoś bawi się w naśladownictwo? A może w mieście pojawił się ktoś nowy, kto zostawia za sobą kolejne ciała ofiar i coraz szersze kręgi strachu i paniki? Bo jak tu się nie bać, gdy znajdowane ofiary rozszarpywane były przez psy, odzierane ze skóry... Ileż lęku wywołać może niemowlęce łóżeczko... Ile dać do myślenia cygańska wróżba? Gdzie szukać pomocy? Czy ksiądz proboszcz może zaofiarować coś więcej poza modlitwą?

Książka „Przebudzenie” Piotra Rozmusa to doskonały thriller-kryminał. Jest to moje pierwsze i bardzo pozytywne, zetknięcie z twórczością Rozmusa. Powieść ukazała się nakładem wydawnictwa Videograf. Już jej okładka przyciąga uwagę i zachęca do zajrzenia do środka. A w środku jest już tylko lepiej! Wartka akcja i bardzo dobrze nakreślone postacie, z ukazaniem ich cech fizycznych i charakterologicznych. Praktycznie każdy pojawiający się w tej 455-stronicowej powieści bohater, ma swoją historię. Każdy chce żyć i... każdego ginącego, czytelnikowi.. po prostu szkoda.

Powieść napisana jest prostym, przyjaznym dla czytelnika językiem. Główni bohaterowie szybko stają się dobrymi znajomymi, a ich losy śledzi się z zapartym tchem. Książkę czyta się szybko, co chwilę zadając sobie pytanie „co będzie dalej? Jak to wszystko się wyjaśni?” A gdy wydaje się, że już wszystko, w sposób mniej lub bardziej wytłumaczalny, zostało wyjaśnione, pojawiają się wątpliwości, czy to na pewno już koniec? Czy los po raz kolejny naznaczy te same osoby? Czy dalej przyjdzie im zmagać się z piętnem wydarzeń z bunkrów i podziemnych tuneli Szczecinka? Książkę polecam miłośnikom kryminałów, thrillerów i powieści z nutką metafizyki.

Wydaje się, że autor nie powiedział jeszcze ostatniego słowa jeśli chodzi losy głównych bohaterów, tj. policjantki Iwony Dzierżyńskiej czy choćby dziennikarki Aleksandry Markowskiej Donovan. I mam taką nadzieję, że spotkam je na stronach kolejnej powieści Piotra Rozmusa. Tymczasem, zachęcona „Przebudzeniem”, sięgam po „Bestię”... bo przecież od niej wszystko się zaczęło.

Agnieszka Bochniarz-Heba