rozwiń zwiń

Wakacje

Brylant Brylant
19.04.2016
Okładka książki Trawa bardziej zielona Magdalena Kołosowska

Dla każdego, a przynajmniej dla większości z nas przychodzi w życiu taki moment, kiedy zastanawiamy się nad swoim życiem. Zaczynamy analizować nasze dotychczasowe dokonania, zrealizowane cele, możliwości oraz życie prywatne. Zastanawiamy się, czy aby na pewno nasza praca jest tą wymarzoną, a partnerka czy partner tym odpowiednim dla nas wybrankiem. Czasem zdarza się tak, że dopiero po wielu latach potrafimy dostrzec nasze pomyłki i złe wybory, które wpływają teraz na nasze obecne życie. Niestety najczęściej robimy coś za namową innych, bo tak wypada, bo tak wyszło. I w takim właśnie momencie refleksji nad swoim życiem poznajemy dwie pary przyjaciół po 30. Majkę i Monikę oraz Pawła i Kubę. Cztery różne charaktery i cztery odrębne historie. Każde z nich odkrywa w sobie, że tak naprawdę dopiero teraz mają odwagę zawalczyć o swoje i powiedzieć głośno o swoich marzeniach. Nie chcą już obserwować życia innych ludzi i stwierdzać, że u sąsiada trawa jest bardziej zielona. Chcą być sobą, nie zapominać o sobie. Chcą w końcu być wolni w swoich decyzjach, realizować się, spełniać, żyć po swojemu a nie tak jak oczekują tego od nich inni.

Majka to mężatka ze sporym stażem. Jacek zauroczył ją jeszcze podczas studiów swoim sposobem bycia, lekkim podejściem do życia i dystansem do życiowych problemów. To nie była miłość lecz chwilowa fascynacja, zauroczenie. Miała dwadzieścia lat i wydawało jej się, że złapała Pana Boga za nogi wychodząc za mąż. Ślub wzięli trochę dla żartu, zbyt spontanicznie i pochopnie. Po latach okazało się jednak, że Jacek nie sprawdził się w roli małżonka. Od kiedy Jacek wyjechał na emigrację do Szwecji ich małżeństwo wydaje się istnieć już tylko na papierze.

Monika to przyjaciółka Majki, od początku znajomości bardzo się wspierają. Pracuje w firmie spedycyjnej i kocha tą pracę choć ledwo wiąże koniec z końcem. Pozornie świetnie sobie radzi po ostatnim zawodzie miłosnym i świetnie daje sobie radę ze wszystkim. Jest trochę szalona i żądna damsko-męskich przygód, lecz to tylko pozory, bo w głębi duszy marzy o prawdziwym uczuciu i normalnym życiu.

Kuba powiela w pewnym sensie historię Majki. Szybki ślub z Anetą jeszcze w trakcie studiów z powodu ciąży Anety. Pierwsza fascynacja, która gdzieś po kilku latach się ulatnia i dwoje samotnych ludzi żyjących obok siebie. Całkowicie oddani pracy we własnym wydawnictwie udają, że nie mają czasu spojrzeć prawdzie w oczy.

Ostatnim najbardziej luzackim bohaterem jest przystojny Paweł. Perfekcyjny i pewny siebie chłopak zalicza kolejne kobiety i ani myśli się ustatkować. Wieczny singiel żądny przygód, przyjaciele zwątpili już w to, że kiedykolwiek się ustatkuje. Czy trafi kosa na kamień?

Przypadek sprawia, że te dwie pary przyjaciół w jednakowym czasie postanawia spędzić kilka dni na Mazurach i oderwać się od codzienności. Majka chce zapomnieć o kłopotach, Monia zaszaleć. Kuba i Paweł wyjeżdżają na męską wyprawę na motorach. Mazury mają być chwilowym odpoczynkiem, przerywnikiem w wycieczce. No i jak się wszyscy domyślamy Paweł spotyka Monikę, a Kuba Majkę. Zaczyna się ciekawa gra, romanse, a po wyjeździe nic już nie będzie takie jak dawniej.

Książka należy do grupy łatwych, lekkich i przyjemnych, w sam raz na krótki leniwy urlop. Dla tych, którzy chcą się zrelaksować w iście wakacyjnym klimacie mazurskich jezior, wiatru i słońca i zastanowić się co zrobić, aby na naszym własnym ogródku trawa była najbardziej zielona.

Magdalena Wentrys