W rodzinie

Tajemnica Tajemnica
24.01.2012
Okładka książki Pensjonat Lois Battle

Książka Lois Battle pt. „Pensjonat” już samą okładką zapowiada bożonarodzeniową atmosferę, związaną z ciepłem, radością i przebywaniem z bliskimi. Josie Tatternal, matka trzech córek - Camilli, Evie i Lilii prowadzi mały pensjonat. Nie jest on zbyt popularny, ale z pewnością jest jednym z tych, w których panuje domowy klimat.

Josie nie jest zbyt blisko ze swoimi córkami - kontakty zepsuła śmierć Niedźwiedzia – ojca dziewczyn. Czas mija, a każda z kobiet układa sobie życie w innym miejscu, oddalają się od siebie, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Pomimo tych wszystkich niewyjaśnionych spraw, Josie prowadzi życie towarzyskie, nie zamknęła się sama w domu ze swoimi problemami. Spotyka się regularnie z grupą przyjaciółek.

Tuż przed samymi Świętami Bożego Narodzenia znajome Josie spotykają się w pensjonacie, aby zagrać w brydża. Świąteczny nastrój zakłóca nagłe zasłabnięcie Peatsy - jednej z przyjaciółek. Zostaje wezwana karetka. Kobieta trafia do szpitala z atakiem serca, a w tym czasie inna, dalsza znajoma Josie umiera na raka. Te wydarzenia skłaniają kobietę do przemyśleń na temat swojego życia. Zaczyna planować wspólne święta w towarzystwie córek. Cały plan jest na tyle doskonały, że faktycznie udaje się go dopiąć na ostatni guzik …. ale, czy oby na pewno?

Książka jest bardzo ciepła i niesamowicie sympatyczna. Okres przedświątecznych przygotowań napełnia serce optymizmem, wiarą w dobro i w rodzinę. Autorka potrafiła zbudować i podtrzymać klimat swojej opowieści, tworząc bardzo wyraźne postacie. Każda z nich jest inna, a jednak do każdej można poczuć choćby odrobinę sympatii. Fabuła niby prosta, a jednak bardzo wciągająca poprzez to, że jest niebywale prawdziwa.

„Pensjonat” to opowieść o rodzinie. Dla każdego, kto rodzinę ma, albo chciałby mieć. To opowieść dla matek i córek, dla młodszych i tych nieco starszych. Spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagającego czytelnika i wcale nie trzeba czekać do kolejnych świat, aby tę książkę przeczytać … jej ciepło i magia otulą każdego, kto po nią sięgnie.

Iwona Zaczek